İşte Putin'in gizli kasası! Yaptırımlara karşı kozu mu?

Ukrayna ile savaşta olan Rusya'nın ekonomik planmasını gözler önüne serildi. 2014'ten itibaren rezervindeki doların payını azaltan Rusya, altınla birlikte önemli bir bölümünü planına sadık kalarak kullandı.

ABONE OL
GİRİŞ 01.03.2022 18:04 GÜNCELLEME 01.03.2022 18:04 EKONOMİ
İşte Putin'in gizli kasası! Yaptırımlara karşı kozu mu?
İşte Putin'in gizli kasası! Yaptırımlara karşı kozu mu?

Rusya 2014'ten bu yana rezervlerinde doların payını azaltırken, önemli bir kısmını ise Çin'e kaydırmıştı.

Batılı ülkeler, Rusya Merkez Bankası rezervlerinin yaklaşık yarısına erişimini dondururken, bankaya ait rezervlerin önemli bir kısmı da ülkede ve Çin'de bulunuyor. Rusya Merkez Bankası'nın rezervleri 18 Şubat itibarıyla 643 milyar dolar düzeyindeydi.

Rezervlerin yüzde 21,7'si altın olarak Rusya'da bulunurken, yüzde 13,8'i Çin'de tutuluyor. Ülke rezervinin önemli kısmı Batılı ülkelerde bulunurken, yaptırımlar nedeniyle Rusya Merkez Bankası'nın bu rezervlere erişimi donduruldu.

Rusya'nın rezervlerinin yüzde 12,2'si Fransa, yüzde 10'u Japonya, yüzde 9,5'i Almanya ve yüzde 6,6'sı ise ABD'de.

Rezervlerin yüzde 5'i çeşitli hükümetler arası kuruluşlarda muhafaza edilirken, kalanının yüzde 4,5'i Birleşik Krallık'ta, yüzde 3'ü Avusturya'da, yüzde 2,8'i Kanada'da, yüzde 10,7'si ise adı açıklanmayan diğer ülkelerde tutuluyordu.

REZERVLERDE DOLARIN PAYI AZALTILMIŞTI

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 27 Şubat'ta yaptığı açıklamada, G7 ülkelerinde bulunan Rusya Merkez Bankası rezervlerinin dondurulacağını duyurmuştu.

Bu oranın, Rusya'ya ait rezervlerin yaklaşık yarısına denk geldiğine işaret eden Borrell, Rusya ve Çin'deki rezervlere erişimin ise engellenmeyeceğini söylemiş ve son yıllarda Rus rezervlerinin Batı tarafından dondurulamayacak ülkelere gönderdiğine işaret etmişti.

Rusya, ekonomide ve uluslararası ticarette risklerden korunmak için dolar kullanımını azaltmaya yönelik süreci Kırım'ı 2014'te yasa dışı ilhak ettikten sonra hızlandırmaya başlamıştı.

Rusya Merkez Bankası tarafından 2021'in ilk yarısına ilişkin yayımlanan verilerde, ülkenin uluslararası rezervlerinde doların payının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22,2'den 16,4'e düştüğü ortaya konmuştu.

Rusya Maliye Bakanlığı da 8 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Ulusal Refah Fonu'nda dolar varlıklarının payının sıfıra indirildiğini bildirmişti.

SWIFT sisteminden çıkarılma riski nedeniyle Rusya, 2014'te SPFS'yi (Mali Mesajlaşma Sistemi) geliştirmeye başlamış, Aralık 2017'de ise kullanıma açmıştı.

YORUMLAR 13 TÜMÜ
 • Prof 7 ay önce Şikayet Et
  Moskovada yer mi yoktu altın koyacak ? Cambaza bak derlerse ?
  Cevapla
 • Yalan yok 7 ay önce Şikayet Et
  Erdoğan Ailesi Gizli Kasaları Nerede Acaba .??
  Cevapla
 • YİĞİDO 7 ay önce Şikayet Et
  bende haberin yok mu sen kukla k.k sorgula adamı ın iş bankasından gelen belediyelerden payına düşeni nerede saklıyor onun bu son seçimi o da biliyor bir daha ki seçimde olmayacağını
  Cevapla
 • Bozkurt 7 ay önce Şikayet Et
  Varsa bul ozaman getir madem bu kadar iddalısin
  Cevapla
 • Lyx 7 ay önce Şikayet Et
  Gelirler o altınları alırlar senden paşa
  Cevapla
 • mert 7 ay önce Şikayet Et
  Putine amargolar sökmez etrafindaki tüm ülkeler (eski sovyetlerdenj ayrilanlar)Cin dahil putin nicin herseyi yaparlar
  Cevapla
 • mert 7 ay önce Şikayet Et
  beyaz/göreceksin beyiniz yamyam
  Cevapla
 • Beyaz 7 ay önce Şikayet Et
  sallama
  Cevapla
 • Türkiye 7 ay önce Şikayet Et
  Demek ki dövizi körükleyen bu ayular
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR