ABB'nin mega fabrikası Çin'de faaliyete başladı

İsviçreli robot ve otomasyon teknolojileri üreticisi ABB'nin Çin'in Şanghay şehrinde kurduğu mega fabrika faaliyete geçti.

ABONE OL
GİRİŞ 03.12.2022 22:00 GÜNCELLEME 03.12.2022 22:01 EKONOMİ
ABB'nin mega fabrikası Çin'de faaliyete başladı
ABB'nin mega fabrikası Çin'de faaliyete başladı

Xinhua'nın haberine göre, Pudong Yeni Bölge'de 67 bin metrekare alana 150 milyon dolar yatırımla kurulan fabrika, ABB'nin en büyük araştırma-geliştirme, imalat ve uygulama alanı olma özelliği taşıyor.

ABB'nin Şanghay'daki üretim tesisinin genişletilmesiyle kurulan mega fabrikada geleneksel sabit montaj hatları yerine, dijital ağ içinde birbirine bağlı üretim hücrelerinde, "robotların robot ürettiği" bir sistem kullanılacak.

Yapay zeka ile çalışan sistemde üretimdeki tüm maddi süreçler ve görevler robotik sistemlerce yürütülecek.

Şirket halen 80 milyar dolar olan küresel robot pazarının 2025'te 130 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

Çin Sanayi ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığının verilerine göre, 2021'de ülkede 366 bin ünite robot üretilirken, üretim miktarı 2015'e kıyasla yaklaşık 10 kat arttı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, endüstriyel robotların da en büyük pazarı konumunda bulunuyor.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 7 TÜMÜ
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Robotların her alana yayılması lazım insan denen biyolojik atıktan kurtulmalıyız
  Cevapla
 • Mesala 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika'da fareler istila başlamışlar senide fare gibi temizlerler
  Cevapla
 • Umudu yok 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizi digital ticarete çekin robotlarıda üretime alın biz ne iş yapıcaz cvp yok yaşam hakkınız yok diyecekler bir şekilde
  Cevapla
 • Veli 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsana gerek kalmayacak, ne demişlerdi Aşı karşıtları: bu virus, dijital dünyaya açılan kapının anahtarı! Şimdi korona aşısı olanların büyük kısmı bizi kandırdılar, bir çok kişi kalp krizi, beyine kan pıhtısi atıyor! Ama hala birileri, aşının yan etkisi yok diyor, gelde sokakta insanlarla görüş de,insanlar neler neler anlatıyor! Kalp krizleri daha bir çok hastalık, mini buzul cagi derken insanları azaltacaktır!
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Vay arkadaş ankara büyükşehir beledye robot mu yapmış. Tebrik ederm
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  2002 de dünyada 18. sıradaydık, onlar arge üretim dedi, biz inşaat lokomotif dedik, 2023 te 10. olacağız diye koşarken 22. olmamızın sebebini hala anlayamadık.
  Cevapla
 • Misafir 7 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar yalan atma misafir 2002 öncede anayasa kitabını atılıp faizlerin 1 gecede 1000 lere yükseldiği zaman AKP yoktu şimdide kalkmış masal anlatiyorsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR