Faizsiz ve 2 yıl geri ödemesiz 150 bin TL kredinin ödeme tarihi belli oldu! Evlilik kredisi...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ‘Evlenecek Gençlerin Desteklenmesi Projesi' kapsamında faizsiz ve iki yıl geri ödemesiz 150 bin liralık kredi ödemesi yapılacak. Peki evlilik kredisi ödemeleri ne zaman?

ABONE OL
GİRİŞ 08.05.2024 11:03 GÜNCELLEME 15.05.2024 11:03 EKONOMİ
Faizsiz ve 2 yıl geri ödemesiz 150 bin TL kredinin ödeme tarihi belli oldu! Evlilik kredisi...
Faizsiz ve 2 yıl geri ödemesiz 150 bin TL kredinin ödeme tarihi belli oldu! Evlilik kredisi...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu ödemelerinin başlayacağı tarihi açıkladı. Aile ve Gençlik Fonu için başvurusu onaylanan kişilere toplam 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz olmak üzere 150 bin lira kredi desteği sunulacak.

150 BİN TL FAİZSİZ KREDİ ÖDEMESİ NE ZAMAN?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş "Eğitim programlarına katılıp, resmi nikahı 15-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen çiftlerin kredi ödemelerine 21 Mayıs itibarıyla başlıyoruz." dedi.

KİMLER 150 BİN TL KREDİ ALABİLECEK?

Projeden yararlanabilmek için eşlerden birinin 06.02.2023 tarihinde ve başvuru anında Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya illerinden ya da Gaziantep ilinin Nurdağı ve İslahiye ilçelerinden birinde ikamet ediyor olması ve başvurunun burada ikamet eden kişi tarafından yapılması gerekmektedir. Krediye hak kazanılması için eş adaylarının aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

 • Başvuru tarihi itibarıyla 18-29 yaş arasında olmak (30 yaşından gün almamış olmak),

 • Depremden etkilenen 11 il (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) dışında taşınmaz sahibi ya da hissedarı olmamak,

 • Çiftlerin son 6 aylık gelir toplamı ortalaması ve son aya ait gelirleri toplamı 2 asgari ücretten fazla olmamak,

 • Başvuru tarihi itibarıyla resmi nikâh tarihine en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olmak,

 • Bakanlığın evlilik öncesi ve sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmek,

 • Affa uğramış olsa bile; devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan; uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, bunların kullanılmasını kolaylaştırma, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak suçlarından hakkında kesinleşmiş bir mahkûmiyet kararı bulunmamak.

PİLOT UYGULAMA BAŞLADI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, TRT Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Deprem bölgesinde pilot uygulaması başlayan Aile ve Gençlik Fonu müracaatları ile projenin uygulanmasındaki son duruma ilişkin soru üzerine Bakan Göktaş, şunları söyledi:

"Bu proje Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyonun, gençliğe de verdiği önemin en somut örneklerinden biri. Proje ile evlenecek gençlere yönelik 48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz, 150 bin lira tutarında faizsiz kredi desteğimiz çok büyük bir ilgi gördü ve görmeye devam ediyor. Biz projenin pilot uygulamasını deprem bölgesi olan Adıyaman, Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da gerçekleştirdik.

En çok başvuruyu da Hatay'dan aldık. Bugün itibarıyla fona başvuran 8 bin 563 çiftimiz var. Bugüne kadar şartları sağlayan 2 bin 13 gencimize evlilik öncesi eğitim ve danışmanlık hizmetlerimizi verdik. İnceleme süreci diğer başvurular için de devam ediyor. Fondan yararlanacak gençlerimize de aslında bir müjdeyi de vermek istiyorum: Eğitim programlarına katılıp, resmi nikahı 15-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen çiftlerin kredi ödemelerine 21 Mayıs itibarıyla başlıyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum."

SIFIR FAİZLİ KREDİNİN AYRINTILARI

Aile müessesesinin desteklenmesi, güçlendirilmesi, gençlerin sosyal risklere karşı korunması ve gelişimlerine destek sağlanmasına yönelik kaynağın oluşturulması amacıyla Aile ve Gençlik Fonu kuruldu.

Fon kapsamında, "Evlenecek Gençlerin Desteklenmesi Projesi" hayata geçirildi. Proje ile evlenmeyi planlayan çiftlere, ekonomik, psikolojik ve sosyal destekler sunularak evliliklerinin daha sağlam bir temele oturmasına yardımcı olunması hedefleniyor.

Söz konusu projeye başvurular 15 Şubat'ta "www.aile.gov.tr" adresi üzerinden alınmaya başlandı. Aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençlerden başvurusu onaylanan çiftlere, 48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz, 150 bin lira tutarında faizsiz kredi desteği veriliyor.

Aynı zamanda çiftlere, evlilik öncesi ve sonrası eğitimle danışmanlık hizmetleri de sağlanıyor.

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 9 TÜMÜ
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  35 yaşında olan bekarlar içinde esnetilsin.!
  Cevapla
 • ddd 1 ay önce Şikayet Et
  üç gün üç gece düğün yaparız o paraya
  Cevapla
 • Yalan dünya 1 ay önce Şikayet Et
  35 yaşındayım işsizim bekarım. Düşünüyorum da işsizlere iş bulsa milyonlarca kişiden vergi alacak, bunlar evlenecek hem nüfus artacak hem doğacak çocuklardan da vergi alacak fakat tam aksi yapılıyor işsizlere yönelik hiçbir şey yapılmıyor, aksine haber de görüldüğü üzere 30 yaş üstü insan olarak görülmüyor, kaybeden sadece bizler olmuyoruz, devlette kaybediyor vatan da. Yazık.
  Cevapla
 • tolgam 1 ay önce Şikayet Et
  seninki boş muhabbet
  Cevapla
 • zafer türkün 2 ay önce Şikayet Et
  para yok diyorsun ama parayı dağıtıyorsun bu ne ya işleri düzelt ondan sonra dağıtın sen emekliye gelince para yok diyorsun sen çalışana artı 8.200 veriyorsun sen emekliye hadi 8 bin verme 5 bin ver emeklide bu adaletsizlik ortadan kalksın adam 35 yıl çalış emekli parası 16 bin ama çalışırken 37 bin alıyor adaletmi ondan sonra adam emekli olmuyor emekli aç tabi sonra emekli olmaz lütfen
  Cevapla
 • OF61 2 ay önce Şikayet Et
  birazda şu esnafa yardımcı olsanız faizsiz kredi verseniz. devletin kapısına gidiyoruz ama yüzümüze bakan yok ilgilenen yok...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR