İhracatçının döviz bozdurma zorunluluğu yüzde 40'tan yüzde 30'a indirildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçtiğimiz günlerde duyurduğu ihracatçıların döviz bozdurma zorunluğunun yüzde 40'tan yüzde 30'a düşürülmesine yönelik uygulama bugün itibariyle başladı.

ABONE OL
GİRİŞ 10.06.2024 15:59 GÜNCELLEME 10.06.2024 16:43 EKONOMİ
İhracatçının döviz bozdurma zorunluluğu yüzde 40'tan yüzde 30'a indirildi!
İhracatçının döviz bozdurma zorunluluğu yüzde 40'tan yüzde 30'a indirildi!

Ekonomide Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın normalleşme adımları devam ederken, ihracatta döviz bozdurma zorunluluğuyla ilgili yeni bir karar alınmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada söz konusu kararı duyururken "Müjdeli haber" ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN 'MÜJDE' DİYE DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde TİM 31. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonaları Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada "İhracatçılarımız için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40'tan yüzde 30'a indirdik. Düzenleme pazartesiden itibaren geçerli olacak" demişti.

BUGÜN BAŞLADI

Döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40'tan yüzde 30'a indiren uygulama bugün başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada şunları söylemişti;

"Bugün müjdeli bir haber vermek istiyorum. İhracatçılarımız için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40'tan yüzde 30'a indirdik. Düzenleme pazartesiden itibaren geçerli olacak.

Enflasyonda en zor dönemin artık geride kaldığına inanıyoruz. Şimdi yeni bir döneme, dezenflasyon sürecine giriyoruz. Geçmişte enflasyonu nasıl tek haneye indirdiysek inşallah aynı başarıyı tekrar yakalayacağız. Büyüme tarafında da oranlar son derece olumlu seyrediyor.

Daha rekabetçi, müreffeh, üretken ve güçlü bir Türkiye'yi ihracatçıların da katkısıyla inşa edeceğiz. Bunun için biraz sabır, kararlılık, dirayet göstermek gerekiyor. Türkiye ekonomisi bu sürecin sonunda çok farklı bir lige yükselecek.

Gelişmiş ülkeler dahil tüm dünyayı etkileyen belirsizliklerden kurtulunca bu yeni dönemin baş aktörü Türkiye olacak. Bundan en küçük bir şüphe duymayın. Programa güvenmenizi istiyorum.

Kendi çıkarları dışında başka bir şey düşünmeyen felaket tellallarına karşı sağlam bir duruş sergileyelim. Türkiye'nin tekrar şaha kalkasını istemeyenlere prim vermeyelim, işimize bakalım. Türkiye'nin başarılarına bir türlü sevinemeyenlerin, sırf haklı çıkmak uğruna sokaktaki vatandaşı yanlış yönlendiren, sürekli karamsarlık aşılayan muhterislere meydanı terk etmeyeceğiz. İnşallah bundan sonra ekonomi ekibimiz ihracatçılarımızı daha sık bilgilendirecek, bilgi kirliliğinin önüne geçmek için de farklı adımlar atacağız."

BAKAN ŞİMŞEK'TEN DE AÇIKLAMA

Konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten de açıklama gelmişti. Bakan Şimşek X'ten yaptığı paylaşımında şunları söylemişti:

"Makro finansal istikrarın ve rezervlerin güçlenmesi ile makroihtiyati çerçevede sadeleşme adımlarına devam ediyoruz. Reeskont kredisi kullanan ihracatçılar için yüzde 70 olan TCMB'ye döviz satış yükümlülüğünü 2023 yılı Kasım ayında yüzde 40'a düşürmüştük. Yeni düzenleme ile tüm ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin satış yükümlülüğünü yüzde 40'tan yüzde 30'a indirdik. Piyasalarının daha etkin çalışmasına yönelik sadeleştirme adımlarımız sürecek."

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 14 TÜMÜ
 • hahha 1 ay önce Şikayet Et
  ihracatçıya zerre güvenmem
  Cevapla
 • Hayret 1 ay önce Şikayet Et
  Kamu işçisinden yüzde 27 vergi kesiliyor yazık günah..Ne zam verdiniz ne de vergiden vazgeciyorsunuz..
  Cevapla
 • Türkiye Yüzyılı* 1 ay önce Şikayet Et
  Emekliler yılı vatandaşa malesef yansımıyor.
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye bir çok alanda fazlasıyla kendine yetecek potansiyelde bir ülkeydi, ancak şimdi bir çok alanda dışa bağımlı hale geldi, cari açık milletin ihtiyacı olan ürünleri dışarı satıp dışarıdan dövizle ithalat yapmakla kapanmaz, bu ancak para babalarını daha da zengin eder.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  ihracatı kısıtla,içerdeki yangını söndür,tarım destek kredinindende vazgeç,adamlar döviz araba düğün yapıyor,tarıma harcansa bile birinci sınıf ürünler batıya ihraç edilip ikinci üçüncü kalite ürünler daha palalıya iç pazara satılıyor,ne diyorduk,batılı insanı yaşatki devlet yaşasın,olmuyor olmuyor mesajlar kulak arkası hep.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR