Yeni kıdem tazminatı sistemi nedir? 1 gün çalışan bile tazminat alacak...

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren yeni kıdem tazminatı sistemi nasıl olacak? 2019 yılında çıkması beklenen yeni tazminat sistemine göre 1 gün dahi çalışmış olan personeller kıdem tazminatına hak kazanacak. Peki yeni sistemde başka hangi yenilikler olacak? İşte tüm detaylar...

ABONE OL
GİRİŞ 06.11.2018 09:07 GÜNCELLEME 06.11.2018 09:07 GÜNCEL
Yeni kıdem tazminatı sistemi nedir? 1 gün çalışan bile tazminat alacak...
Yeni kıdem tazminatı sistemi nedir? 1 gün çalışan bile tazminat alacak...

2019 Kıdem Tazminatı sistemi için geri sayım başladı. Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre sosyal tarafların mutabakatıyla tüm işçilerin erişebilirliğini güvence altına alan bireysel hesaba dayalı bir kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecek. Yeni sistemle birlikte  1 gün dahi çalışmış olan personeller kıdem tazminatına hak kazanacak. Bu reformla her çalışanın kıdem tazminatı garanti altına alınacak. Yani kıdem tazminatı almak için işçinin kovulmayı beklemesine gerek kalmayacak. İstifa eden, kendisine iş verinin ayırdığı fondan parasını alıp gidecek.

 

KIDEM TAZMİNATI YENİ SİSTEMİNDE NELER VAR?

- Şuan ki sisteme göre tazminat hakkı elde edebilmek için 1 yıl bekleyenler artık 1 gün bile çalışa tazminat alacak.

- Firma kapandı battı derdi sona eriyor. Herkesin kıdem tazminatı garanti olacak.

- Her çalışan kendi hesabını görebilecek. İş değiştiren tazminat hesabını taşıyabilecek. İşveren  işçi arasında tazminat sorunu kalmayacak.

- İşveren her ay bir ödeme yapacak.

ASGARİ ÜCRETLİNİN PRİM HESABI 

 • Brüt asgari ücret 2.029,50 TL
 • Yıllık asgari ücret 24.354,00 TL
 • Aylık tazminat primi (% 8,33) 169,05 TL
 • 1 yıllık tazminat 2.028,60 TL
 • Aylık tazminat primi ( % 5,84) 118,53 TL
 • 1 yıllık tazminat 1.422,28 TL


KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

İşe başlama tarihinden çıkış sürecine kadar geçen her tam yıl için işverence işçiye 30 günlük brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı ödemekle yükümlüdür. Bu nedenle kıdem tazminatı hesaplanırken işe giriş tarihi, işten ayrılma tarihi, aylık brüt ücret değerlendirilir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır. Ayrıca kıdem tazminatı hesaplanırken sadece damga vergisi kesintisi yapılır.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI

2018 yılı ile birlikte asgari ücrete yapılan zamdan sonra çalışanların alacakları kıdem tazminat tavanları da değişti. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı 5.001,76 TL oldu.

ETİKETLER

YORUMLAR 2
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Gelismis ülkelerde bir isci haksiz yere isten cikarilirsa o zaman tazminat alir.avrupada bu böyle biz onlardan zenginmiyizki tazminat garantisi veriyoruz
  Cevapla
 • haluk Ergene 1 yıl önce Şikayet Et
  haberde kıdem tazminatı tavanı yanlış yazılmış, 5400 liranın üzerinde olması lazım....
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR