YÖK'ten öğrencilere müjde geldi

Öğrencilerin merakla beklediği karar çıktı. Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversiteye girişte 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılarak sadece merkezi yerleştirmeyle öğrenci alınması kararı bir yıl ertelendi.

ABONE OL
GİRİŞ 20.10.2019 17:29 GÜNCELLEME 20.10.2019 18:36 GÜNCEL
YÖK'ten öğrencilere müjde geldi
YÖK'ten öğrencilere müjde geldi

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversiteye girişte 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılarak sadece merkezi yerleştirmeyle öğrenci alınması kararı bir yıl ertelendi.

 

 

YÖK'ten yapılan bilgilendirmeye göre, üniversitelerdeki 128 programa özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alınmakta olup bunlardan 14 programa bazı üniversitelerce merkezi yerleştirme sınavı, diğer bazı üniversitelerce ise özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul ediliyordu.  

Yükseköğretim Kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde hem merkezi yerleştirme hem özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılan bu 14 programa, 2020 yılından itibaren öğrenci alımının sadece merkezi yerleştirme sınavı sonucuyla yapılmasına ilişkin karar alınmış ve üniversitelere bildirilmişti.

 

 

- Öğrencilerin ve velilerin talepleri dikkate alındı

Konuya ilişkin öğrencilerin ve öğrenci velilerinin, 2020 için hazırlıklarını geçen seneye göre yaptıkları gerekçesiyle söz konusu kararın gözden geçirilmesine yönelik görüş, öneri ve talepleri dikkate alınarak kararın uygulanmasının, bir yıl ertelenmek suretiyle 2021 yılından itibaren başlatılması konusu Yükseköğretim Kurulunda görüşülerek karara bağlandı.

YÖK'ün bilgilendirmesinde, "Bu vesile ile Yükseköğretim Kurulunun, eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına özel önem verdiğinin altını bir defa daha çizmek isteriz." değerlendirmesi yapıldı.

- 14 program hangileri

YÖK Genel Kurulu'nun söz konusu kararının uygulanacağı 14 program şöyle:

"Çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı."

YÖK'ün aldığı yeni karara göre, 2020 YKS'de bu 14 programı tercih edecek öğrenciler hem merkezi sınava hem de özel yetenek sınavına girecekler.

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • Mehmet 9 ay önce Şikayet Et
  Sanayiden bir usta koysalar eğitimin başına bunlardan bin kat daha iyi yapar eğitimi. İş bilmeyenler, tecrübesi olmayanlar iş başına gelirse böyle olur. Bu eğitim sistemi ile bir süre sonra tüm kadrolar böyleleri ile dolacak. Sonra nereden kime söyleyecen kimi değiştirecen kimle düzeltecen. Bu Türkiyenin en hayati konusudur neden bir türlü anlaşılmıyor anlamak zor.
  Cevapla
 • Fikret 9 ay önce Şikayet Et
  Bir de en önemli konu üniversite yerleştirme puanlarına ortaöğretim başarı puanı ekleme ve okul birinciliği kontenjanı eklemek büyük adaletsizlik. Özel liselerden mezun olanlar hak etmedikleri notları bol bol alarak haksız rekabet ediyorlar. Bir öğrenci gerçekten başarılı ise sınavda da yüksek performans ortaya koyar. Eğer iyi yapamamışsa konuları bilmiyor demektir ve haksız bir derece ile verilmiş olur. Bunun acilen düzeltilmesi gerekir.
  Cevapla
 • Fikret 9 ay önce Şikayet Et
  Spor yöneticiliği, BESYO dan farklı. Tıpkı işletme gibi bir bölüm. Bu bölümde özel yetenek sınavı şartını anlamak mümkün değil.
  Cevapla
 • sss 9 ay önce Şikayet Et
  öğretmenlik hakkı istemeye gelince istiyorlar ama.. öğretmen olmayacaksan eyvallah..
  Cevapla
 • vefasız 9 ay önce Şikayet Et
  Büyük biir ikramda bulunmuşlar....iş başarmışlar....Binlerce üniversiteli kağıt üstünde mezunlar ne olacak bakalım....Eğitim yok yok yok...Bir şey öğretmeden mezun et.....Yazık gençlere yazık....Herkes üniversiteli olmamalı....Diğer hizmetleri verecek insanlarada ihtiyaç var...
  Cevapla
 • Ahmet 9 ay önce Şikayet Et
  Bir de kyk kredilerine kolaylık yapsalar.Okul bitti.İş yok.Borç öde diyorlar .Ödemedikçe faiz biniyor.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR