Darbe imalı bildiri öncesi yazışma ortaya çıktı: Halk bize kızabilir

104 emekli amiralin darbe imalı bildirisinin hazırlık sürecine dair yazışmalar ortaya çıktı. Özbey'in Mengi'ye 'Halk bize kızabilir' mesajı dikkat çekti.

ABONE OL
GİRİŞ 24.04.2021 07:53 GÜNCELLEME 24.04.2021 07:55 GÜNCEL
Darbe imalı bildiri öncesi yazışma ortaya çıktı: Halk bize kızabilir
Darbe imalı bildiri öncesi yazışma ortaya çıktı: Halk bize kızabilir

104 emekli amiralin imza attığı darbe imalı bildiriyle ilgili soruşturmada el koyulan dijital materyallerde, hazırlık süreciyle ilgili yazışmalar tespit edildi. Bildiriyi hazırlayan emekli Amiral Ergun Mengi ile emekli Amiral Mustafa Özbey arasında geçen yazışmaların dökümü yapıldı. Yazışmalarda Mengi’nin bildirinin taslak halini Özbey’e gönderdiği, Özbey’in de eklenmesini istediği ifadeleri Mengi’ye cevap olarak attığı görüldü. Mengi’nin Özbey’e attığı bir mesajda “Tüm yazdıklarınızı satır aralarına gizlemeye çalıştım. Mesajı alacaklar kesin alır ama halk bize kızabilir bunu yazdılar diye” ifadelerini kullandığı tespit edildi.

HALK BİZE KIZABİLİR

Emniyet sorgusunda bu mesajın ne anlama geldiği sorulan Özbey, şu cevabı verdi: “Bu konudaki niyet kesinlikle sorumlulara dönük bir uyarı amacı taşımamakta olup, satır aralarına gizlemekten kasıt ise gruptaki duyuruya katkı sağlamak amacıyla fikir beyan eden amirallerin düşüncelerini metin içerisinde uygun yerlere yerleştirilmesi anlamını taşımaktadır. ‘Halk bize kızabilir’ cümlesi ise kamuoyunun bu duyuruyu yetersiz bulup bizlere kızabileceği kaygısı ile yazılmıştır.”

BÜYÜKELÇİLER ASKERLERİ DE İSTEMİŞ

İçişleri Bakanlığı’nca görevden uzaklaştırılan TESUD Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan’ın dijital materyallerinden emekli büyükelçilerin bildirisi çıktı. Çalışkan’ın 126 emekli büyükelçinin 30 Ocak 2020’de yayımladığı bildiriyi, yayımlanmadan 1 hafta önce emekli Amiral Cem Gürdeniz’e gönderdiği tespit edildi. Metni Gürdeniz’e ne amaçla gönderdiği sorulan Çalışkan, “Büyükelçiler, gündemdeki konulara ilişkin bir duyuru metni hazırlığı aşamasındayken, anılan metinde diplomatların dışında general ve amirallerin de isimlerinin bulunmasını istediler ve bana aktardılar. Biz TESUD olarak bu konuyu değerlendirirken, Cem Gürdeniz amiralime görüş ve önerisini almak ve TESUD’un kurumsal yaklaşımına ilişkin nihai karara ulaşmak maksadı ile gönderdim” dedi.

KAYNAK : YENİ ŞAFAK

ETİKETLER

YORUMLAR 12 TÜMÜ
 • Guiadoglu 8 ay önce Şikayet Et
  Reis bunlardan üç tane sallandır. Anca başlarına gelir.
  Cevapla
 • Kars 8 ay önce Şikayet Et
  40 yıldır pkk terörünün bitmemesinin sebebi kendini halktan üstün gören vatan sevgisinden uzak askerlerin orduyu ele geçirmesidir. RABBİM bunları tez zamanda zelil eylesin InsaAllah
  Cevapla
 • Vay arkadaş 8 ay önce Şikayet Et
  Bunların alayının Türkiye vatandaşlığı ellerinden alınıp sürgün edilmesi lazım. Bunlar ki Mehmet Akif'i sürmüştü.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 8 ay önce Şikayet Et
  Tuğamiral Türker ERTÜRK başta sizler bu milletin değerleri ile savaşıp, Musevilerin HAMUR BAYRAMINA kutlama mesajları yağdırmaya devam edin. Sizler yüzünden bu millet askerlerinden şüphe duyar hale geldi. Onurlu gururla gerektiğinde canını bu millet adına hayatını seve seve verecek askerlerin değerine de gölge düşürüyorsunuz. Rütbeleriniz ne olursa olsun...Yazıklar olsun...
  Cevapla
 • Eyüp1 8 ay önce Şikayet Et
  Alın bütün özlük haklarını elinden.fazla gelen bir şeyleri var demekki.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR