Hadsiz bildiriye imza atmışlardı! 99 şüphelinin ifadesi tamamlandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, bazı emekli amirallerin bildirisine ilişkin yürüttüğü soruşturmada, 104 şüpheliden 99'unun ifade işlemi tamamlandı. Savcılık, dijital inceleme raporlarından sonra soruşturmayı derinleştirecek.

ABONE OL
GİRİŞ 11.06.2021 14:03 GÜNCELLEME 11.06.2021 14:11 GÜNCEL
Hadsiz bildiriye imza atmışlardı! 99 şüphelinin ifadesi tamamlandı
Hadsiz bildiriye imza atmışlardı! 99 şüphelinin ifadesi tamamlandı

Emekli amirallerin hadsiz bildirisine ilişkin yürütülen soruşturmada, 104 şüpheliden 99'unun ifade işlemi tamamlandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosundan sorumlu Başsavcıvekili Veysel Kaçmaz tarafından yürütülen soruşturmada, 104 zanlıdan 99'unun emniyetteki ifade işlemleri tamamlandı.

Şüpheliler, farklı tarihlerde çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. Zanlılardan 5'inin ise sağlık sorunları nedeniyle ifadesi alınamadı.

Zanlıların ev ve iş yeri aramalarında ele geçirilen dijital materyalleri ve HTS kayıtlarının incelemesinin devam ettiği bildirildi.

Şüphelilerin ifadelerini inceleyen savcılığın, dijital inceleme raporlarının tamamlanmasının ardından soruşturmayı derinleştireceği öğrenildi.

SORUŞTURMA GEÇMİŞİ 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 Nisan'da, bazı emekli amirallerin yayımladığı "Montrö Bildirisi"ne ilişkin soruşturma başlattığını duyurmuştu.

"Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçundan başlatılan soruşturma kapsamında, 5 Nisan'da Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınmış, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat'a ise emniyete gelmeleri için tebligat yapılmıştı. Bu şüpheliler, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Soruşturma kapsamında 6 emekli amiral ile 1 emekli general de 16 Nisan'da ifadeye çağırmış, 22 Nisan'da şüphelilerden 6'sı adli kontrolle serbest bırakılmıştı. Emekli amiral Işık Biren ise hastanede tedavi gördüğü için ifadeye gelememişti.

Başsavcılık, son olarak 27 Mayıs'ta da geri kalan şüphelileri ifadeye çağırmıştı.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • meraci83 5 ay önce Şikayet Et
  Bu hadsizler devletin en itibarlı memurlarıdırlar amma huy değişmiyor demek ki. Acı olan bu hadsizlerin sözde Atatürk ün partisi ce Ha pe ve sözde ülkücü İp in 40 yıldır devlete silah sıkan pkk itleriyle ittifak etmelerine karşı neden bir hadsizlik yapmazlar? Umarım içlerinedn dürüst biri varsa buna yanıt verir.
  Cevapla
 • Kırkdokuzelli 5 ay önce Şikayet Et
  Bunların rütbeleri ni sökün er olarak hatta biraz daha ileri gidip şahsiyetsiz diye adlandırılıp yaşamlarının kalan kısmını öyle yaşamasını sağlayın
  Cevapla
 • Muşlu 5 ay önce Şikayet Et
  o bildiriyi mzalayamlar bu ülkenin askerî değildi görevde iken kimden emir alıyorlarsa şimdide emri aynı yerden alıp bu bildiriyi yayınladılar.
  Cevapla
 • Sami 5 ay önce Şikayet Et
  Asın hepsini gitsin.Boşuna beslemeyin.
  Cevapla
 • bayram 5 ay önce Şikayet Et
  şu denizcilerin başka işleri yok her taşın altından onlar çıkıyor gidip denizde balık avlasalar hala darbe peşindeler
  Cevapla
 • Kırkdokuzelli 5 ay önce Şikayet Et
  Denizlerde boş vakit geçirip rahat olduklarından kaynaklaniyordur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR