Yörüklerin 40 gün sürecek göçü başladı

Mersin'in kırsal kesimlerinde kış mevsimini çadırlarda geçiren Sarıkeçili Yörükleri, Konya ve Karaman’a 40 gün sürecek göç yolculuğuna başladı.

ABONE OL
GİRİŞ 04.05.2021 16:32 GÜNCELLEME 04.05.2021 16:36 GÜNCEL
Yörüklerin 40 gün sürecek göçü başladı
Yörüklerin 40 gün sürecek göçü başladı

Mersin'in Gülnar, Silifke, Mut, Aydıncık ve Bozyazı ilçelerinin kırsal kesimlerinde kış mevsimini çadırlarda geçiren Sarıkeçili Yörükleri, Konya ve Karaman’a 40 gün sürecek göç yolculuğuna başladı. Göç havadan da fotoğraflandı.

Kış aylarını Mersin’in sahil kesimlerinde geçiren Sarıkeçili Yörükleri, Karaman ve Konya’a göçe başladı. Yaklaşık 40 gün sürecek göç sırasında bazı Yörükler, deveyle yolculuk yapıyor. Bu kadim kültürü yıllardır sürdüren ailelerden bazıları ise çadır ve eşyalarını traktör ya da kamyonete yükleyerek günlük 5-10 kilometre yol gidip, konaklayarak göç ediyor.

Sarıkeçili Yörüklerinden 'Kuş Ali' lakabıyla tanınan Ali Uçar (63), Anadolu'daki yüzlerce yıllık geleneği sürdürerek develerle yolculuk yapıyor.

Uçar, keçileri ve develeriyle Bozyazı ilçesinden çıktığı göç yolculuğunu konaklama noktası olan Gülnar ilçesinin yüksek kesimlerindeki Söğüt Yaylası’nda Akdeniz sahilinde, bazen Torosların sarp yamaçlarında, bazen de karayolunda devam ettiriyor.

Uçar, dağda oldukları için koronavirüs salgınından pek etkilenmediklerini söyledi. Yörüklerde koronavirüs vakasına rastlanmadığını kaydeden Uçar, "Bize bir sıkıntı olmadı. Bozyazı'dan yola çıktık, Karaman, Konya'ya kadar gideceğiz" dedi.

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 9 TÜMÜ
 • YEŞİL BİLECİK 1 ay önce Şikayet Et
  Bilecik de kayı boyunun gittiği yaylara çıkış başladı. Memleketimizin güzelliği dünyada eşi benzeri yok her yeri ayrı bir güzel. Maşallah.
  Cevapla
 • Karakeçili 1 ay önce Şikayet Et
  Allah kolaylık versin. Bizimkiler konar göçerliği göç yolları tıkandığından 1863’de bıraktı
  Cevapla
 • Hamza 1 ay önce Şikayet Et
  Kolay gelsin.Allah ağız tadı ve huzur versin.
  Cevapla
 • TOSUN 1 ay önce Şikayet Et
  40gün mü biraz fazla oldu herhalde 40 gidiş 40 geliş kış geldi
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Bende gelsem sizinle! Keşke keçilerim olsa benimde!
  Cevapla
 • Ufuk 1 ay önce Şikayet Et
  niye keçiler kaçtı mı :-))
  Cevapla
 • Gariban ciftci 1 ay önce Şikayet Et
  Keşke olsa ama gerçekten zor bir iş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR