Bakan Kasapoğlu'ndan son dakika yurt açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gündemdeki yurt sorunuyla alakalı önemli bilgiler verirken, parkta, bahçelerde eylem yapanların yurtlara başvuru dahi yapmadığını açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 24.09.2021 13:03 GÜNCELLEME 24.09.2021 14:13 GÜNCEL
Bakan Kasapoğlu'ndan son dakika yurt açıklaması
Bakan Kasapoğlu'ndan son dakika yurt açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gündemde olan üniversite öğrencilerinin yurt sorunu konusu ile ilgili olarak son dakika açıklamalarda bulundu.

Bakan Kasapoğlu, "Bu yıl 2019'daki başvurunun daha fazlasını yerleştirdik. Şu an 403 bin öğrenciyi yerleştirdik, bu her gün artacak" açıklamasında bulundu.

Kasapoğlu ayrıca, "İstanbul'da, İzmir'de Anadolu'da yeni yurtlar açacağız, kiralamalar var. Bazı şehirlerde tüm öğrenciler yurtlara yerleşti" ifadelerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu'nun A Haber canlı yayınında yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

"Türkiye'deki gibi yurt yapısı dünyanın hiçbir yerinde yok. 81 ilde 270 ilçede yurdumuz var. 720 bin yatak kapasitemiz var.

Edirne'den Kars'a her yerde var, her türlü hizmeti barındıran bir sistem.

Sorun olarak ifade etmek haksızlık olur. Pandemi sürecinde üniversiteler eğitime ara verdi. 2020-2021 dönemi için başvuru kabul etmedik. 2022 sürecinde kabul başlayınca yoğunluk başladı. Son 3 yılda 216 bin yatak ilave ettik.

Öğrenci bir ile geldiğinde ilk olarak bizim yurtlarımızı tercih ediyor, bu gurur verici. Son 19 yılda yapılanı küçümsemek büyük bir haksızlık. Gençler bu ülkenin gözbebeği.

Barınma noktasında hiçbir gencimizin dışarıda kalmasına izin vermeyeceğiz.

İl ilçe, yurt yurt takipteyiz. İlk yedek yerleşmede 35 bin öğrenci yerleşti, dün 15 bin ek yedek yerleşme yapıldı. Bu mobil bir durum öğrenci kayıt yaptırmayabiliyor.

"403 BİN ÖĞRENCİYİ YERLEŞTİRDİK"

Bu yıl 2019'daki başvurunun daha fazlasını yerleştirdik. Şu an 403 bin öğrenciyi yerleştirdik, bu her gün artacak.

Ankara'da 5 bin kişilik yeni bir yurt açıyoruz. İstanbul'da, İzmir'de Anadolu'da yeni yurtlar açacağız, kiralamalar var. Öğrencilere her ay 570 liralık beslenme desteğimiz var.

Yurt kapasitemiz en önemli önceliğimiz.

Eylemlerle ilgili olarak İçişleri Bakanlığı eylem yapan gençlerin yurtlarımıza başvuru yapmadıkları belirlendi.

Yoğunluklarımız var ama çalışmalarımız devam ediyor. Bazı şehirlerde tüm öğrenciler yurtlara yerleşti."

KAYNAK : A Haber

ETİKETLER

YORUMLAR 44 TÜMÜ
 • Tek 4 hafta önce Şikayet Et
  Yapmadı belki ama artık sizde bu kiracıların sesini duyun yani yuhhh yani al gitti başını kira
  Cevapla
 • MEHMET 4 hafta önce Şikayet Et
  Emekli öğretmenim, oğlum Ege Üniversitesi Ede. Fakültesi Psikoloji bölümü 1. sınıf öğrencisi. Pandemi döneminin başlamasıyla uzaktan eğitim sonucu Hazırlık sınıfını tamamladı. KYK yurtları için müracaat etti fakat 4700. yedekte. Bu sene yerleşmesi mümkün değil, dediler. Özel yurtlar çok pahalı, kiralık daireler de ücret yönünden katlandı. Ne yapacağımızı şaşırmış durumundayız. Ya donduracağız ya da...
  Cevapla
 • Gölge 4 hafta önce Şikayet Et
  Sayın bakan, özel yırtları ve vakıf yurtlarını incelesin, fiyatlar almış başını yürümüş
  Cevapla
 • Fehmi 4 hafta önce Şikayet Et
  Iki senedir pandemi var yurt yapulamazmiydi bu süreçte öğrenci sayısı belli yurt kapasitesi belli bunu yetkililer takip etmeli eksikse yapılmalıydı yurtta bizim öğrenci de bizim
  Cevapla
 • Pala remzi 4 hafta önce Şikayet Et
  Körsünuz sagorsiniz tatsiniz yani sizler 3 maymunlar siniz sana tek bı yurt ismi veriyim Kutalmış Süleyman şah erkek yurdu internetten bı bak ne zaman yapılmış kim yapmış nasıl bı yurt Beştepe sarayına benziyor ve bunun gibi nice yurtlar var bende üniversite mezunuyum Lefke Avrupa üniversitesin den mezunum orda eski yurtlarda var 2 katlı harabe gibi yurtlar o zamanlarda devlette para yokmuydu öğrenci yok muydu üniversiteye giremeyen 100binlerxe öğrenci vardı şimdi bı bol beğenmez oldunuz haram zadeler
  Cevapla
 • bir bilen 4 hafta önce Şikayet Et
  Ordu evleri,öğretmen evleri kredi yurtlar kurumuna kiralansın,yeni yurtlar bitene kadar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR