Son dakika haberi: Türkiye'den ABD'ye F-35 resti! Üç seçenek sunuldu...

Son dakika haberi: ABD'nin Türkiye'nin F-35'ler için verdiği paraya karşılık F-16 teklifini yapmasının ardından Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, F-35'ler için ABD'ye 3 seçenek sunulduğunu açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 22.10.2021 06:02 GÜNCELLEME 22.10.2021 11:39 GÜNCEL
Son dakika haberi: Türkiye'den ABD'ye F-35 resti! Üç seçenek sunuldu...
Son dakika haberi: Türkiye'den ABD'ye F-35 resti! Üç seçenek sunuldu...

Tanju Bilgiç, ABD ile devam eden F-35 görüşmelerinde üç seçenek sunduklarını söyledi: Ya bu programa döneceğiz, ya bize vadedilen uçakları alacağız, ya da paramızı iade edecekler. Bu çerçevede F-35 için ödediğimiz yaklaşık 1,4 milyar dolarlık meblağın F-16 modernizasyonu için kullanılması bir seçenek olarak gündemde.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. F-35 programına değinen Bilgiç, ayrılmamızın sadece Türkiye’ye değil NATO’nun caydırıcılığına da önemli darbe vuran bir adım olduğunu anımsattı.

Bilgiç, “Bizim için seçenekler aslında basit: Ya bu programa geri döneceğiz ya bize vadeliden uçakları alacağız ya da paramızı iade edecekler. Bu çerçevede F-35 için ödediğimiz yaklaşık 1.4 milyar dolarlık meblağın F-16 modernizasyonu için kullanılması bir seçenek olarak gündemde. Bunu Amerikalı paydaşlarımızla tartışıyoruz ve bunun sonucuna göre de hareket edeceğiz” dedi.

Bilgiç, Türkiye’nin yürütülen müzakerelerde ABD’den beklentisinin ilişkilerin etkin yönetimi, sorunların çözümü ve ABD’nin de “pozitif karşılık” vermesi olduğunu kaydetti.

10 BÜYÜKELÇİ İÇİN HER TEDBİRİ ALIRIZ

Büyükelçilerin Osman Kavala hakkındaki ortak bildirilerine ilişkin olarak Bilgiç, bu ülkelerin de yargıya müdahale edilmemesi gerektiğini bildiklerini söyledi.

Bilgiç, “Türkiye devletine hiçbir şekilde bir ültimatom verilmesi kesinlikle kabul edilemez” dedi.

Bilgiç, 10 büyükelçi ile ilgili herhangi bir adım atılıp atılmayacağı konusunda ise “Türkiye egemen bir devlet egemen bir devlet olarak da gerekli gördüğü her türlü tedbiri yeri geldiğinde alabilir. Şu aşamada şöyle bir tedbir alıyor diye herhangi bir şey söylemiyorum ama bu haklarımız her zaman mevcut” diye konuştu.

Bilgiç, AB Komisyonu raporu konusunda ise raporun çifte standart yaklaşımıyla yazıldığını söyledi. Bilgiç, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin KKTC’nin kıta sahanlığını da içeren bir bölgede araştırma faaliyeti yürütmeye hazırlanması konusunda ise “mukabelede bulunuruz” uyarısı yaptı.

REJİM İLE BİR TEMASIMIZ YOK

Bilgiç, Suriye’ye ilişkin anayasa komitesi görüşmeleri devam ettiği sırada Esed rejiminin İdlib’de sivillere saldırması konusunda “Bu saldırı rejimin askeri çözüme yönelik tavrını koruduğunu gösteriyor” dedi. Bilgiç, Türkiye’nin siyasi çözümü öncelediğini ve bu yönde somut adımlar beklentisinde olduğunu ifade etti. Bilgiç, Suriye rejimi ile herhangi bir temaslarının bulunmadığını kaydetti.

KAYNAK : Yeni Şafak
YORUMLAR 39 TÜMÜ
 • Tuzla 1 yıl önce Şikayet Et
  Turk cumhuriyetleri ile ortaklasa hava kuvvetleri kuralim ucak helikopterleri fuzeleri ortaklasa uretelim egitim karargah Ve usleri ortaklasa kuralim onlar enerji versin parasi karsiliginda ne lazimsa yapalim s 400 gibi sistemleri ortaklasa kullanalim azarbeycan bayragi altindaki s400 ister izmirde ister Orta asyada olsun amerika kime ambargo koyacak o zaman uretilecek ucak ve silah sistemlerinin sermayesi ve pazari hazir olur
  Cevapla
 • Antalya 1 yıl önce Şikayet Et
  Para her kapıyı açamaz ama bazısını tamamen kapatır. ABD istese de F35'i bize veremez. Gerekirse bedavaya pkk ya bile verir. İsrail nasıl isterse öyle olur. F35 hiçbir işimize yaramazdı. Düşmanı kendi seçen silah sana ancak yüktür.
  Cevapla
 • Manisa 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika F-35 vermiyor oyun Türkiye rusya su-35 su-57 su -75 güç alacak istiyor Amerika terörist PKK devam destek bin
  Cevapla
 • Nurettin 1 yıl önce Şikayet Et
  Osmanlı ruhundan it gibi korkuyorlar bu yahudi artık ları
  Cevapla
 • Arslan 1 yıl önce Şikayet Et
  arkadaşlar bu abd nin oyalama taktiği, fakat bizde oyalanmak istiyoruz esasen, çünkü Türkiye kendi muharip uçağını yapıyor zaten, bazı arkadaşlar diyorki su 57 alalım, su 57 nin teslimatı 2028, biz ise o zamana kadar kendi uçağımızı zaten üretmiş olacağız, hemde bütün teknik donanımı bize ait olacak, yazılım çok önemli çünkü uçak üreten ülkeler yaptıkları uçaklara savaşabilecekleri haritalar yükleyip uçakları işlevsiz hale getirebiliyorlar velhasılı onların planı varsa bizimde var, herkesin bir planı varsa allahın da planı var, bize düşen devletini milletini bayrağını dinini vetöresini savunmak, biz hazırız her daim, yaşarsak cennet vatanımızda, şehit olursak zaten cennetteyiz.. ,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR