Türkiye'den ABD'ye 3 farklı F-35 teklifi

Son yapılan F-35 görüşmesinde Türkiye'nin, ABD'nin önüne 3 seçenek koyduğu kaydedilirken, Glasgow'daki Erdoğan-Biden görüşmesinde bir yol haritasının belirlenmesi bekleniyor.

ABONE OL
GİRİŞ 29.10.2021 07:33 GÜNCELLEME 29.10.2021 11:20 GÜNCEL
Türkiye'den ABD'ye 3 farklı F-35 teklifi
Türkiye'den ABD'ye 3 farklı F-35 teklifi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında merakla beklenen ikinci yüz yüze görüşme 2 Kasım'da Glasgow'da yapılacak. İki lider, başta F-35 krizi olmak üzere Suriye meselesi, Doğu Akdeniz'deki son durum, Afganistan'ın geleceği, terörle mücadele ve ekonomik, askeri ve siyasi ilişkileri ele alacak.

Son dakika: Türkiye ve ABD heyetleri ilk F-35 toplantısını tamamladı!Türkiye ve ABD heyetleri ilk F-35 toplantısını tamamladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Türkiye'nin F-35'ler için yaptığı 1.4 milyar dolarlık ödemeyi gündeme getirecek. Erdoğan'ın muhatabına, uluslararası anlaşmalardan doğan yükümlülüklerini hatırlatması bekleniyor. Liderler, bu konuda bir süredir Milli Savunma Bakanlığı ve Pentagon arasında devam eden teknik görüşmelerin ayrıntılarını masaya yatıracak. Söz konusu çalışmalar ekseninde iki liderin bir yol haritası oluşturmaları beklentiler arasında.

ÜÇ SEÇENEK SUNULDU

Dünkü görüşmede Türkiye'nin, sorunun çözümünde ABD'ye 3 seçenek sunduğu ifade edildi.

Türkiye'nin F-35 programına geri alınması, üretim bandından inen ve testleri yapılan 6 F-35'in verilmesi ve F-35'ler için ödenen 1.4 milyar doların iadesi ya da bu paranın yeni F-16'ların alımı ve mevcut uçakların modernizasyonunda kullanılması" olmak üzere üç seçenek sundu.

İlk iki seçeneğe ABD'nin yanaşmadığı belirtiliyor. Bu doğrultuda para iadesinin nasıl sağlanacağı konusu masada olacak. Bu konuda da aralarında F-16 alım ve modernizasyon teklifinin de yer aldığı Türkiye'nin seçenek önerileri Milli Savunma Bakanlığı kanalıyla ABD'ye iletildi.

"RUSLARLA GÖRÜŞÜRÜZ"

Erdoğan ile Biden iki ülke savunma bakanlıkları nezdindeki çalışmalar doğrultusunda F-35'lerle ilgili geri ödeme planının ayrıntılarını ve F-16 modernizasyonuna ilişkin teklifi de değerlendirecek. Bu konuda bir yol haritasının oluşması bekleniyor. Eğer buradan sonuç çıkmazsa Türkiye yönünü Rusya'ya çevirecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan gündeme ilişkin açıklamalarÇavuşoğlu'ndan F-35, Su-57 ve Su-35 açıklaması açıklamalar

Dün CNN Türk yayınına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ABD'nin bu sorunu çözmemesi halinde, Rus yapımı Su-35 ve Su-57 dahil diğer seçeneklerin devreye girebileceğini söylemişti.

KAYNAK : Haber7 / Yeni Şafak Gazetesi
YORUMLAR 34 TÜMÜ
 • İbrahim 2 yıl önce Şikayet Et
  Bahs edilen uçakları hemen almak gerek.
  Cevapla
 • Lordlar kamarası 2 yıl önce Şikayet Et
  Reisin bu konuda en dogru kararı vereceğini düşünüyorum.türkiye abd ye rest çekiyor ya istediğim uçakları vereceksin yada s 400 lerden sonra su 35 veya su 57 alırım ona göre
  Cevapla
 • İbrahim 2 yıl önce Şikayet Et
  Yerinde, karar Yapılan, Anlaşmalara uymak zorundadır.
  Cevapla
 • S.kaya 2 yıl önce Şikayet Et
  Su 35 in olduğuğu yere hiçbir uçak yanaşamaz kaçar su 57 de alınısa değme keyfimize
  Cevapla
 • M.c 2 yıl önce Şikayet Et
  Patriotlar ve f35 ler alinmali....s400ler hangara cekilmeli...ülkemiz icin cok daha fazla artı yönü var.
  Cevapla
 • İbrahim 2 yıl önce Şikayet Et
  Doğrudur,size katılmıyorum
  Cevapla
 • Hüseyin 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerika'ya teslim olalım diyorsun yok öyle birsey
  Cevapla
 • Atila öztürk 2 yıl önce Şikayet Et
  Rus uçakları beş para etmez etseydi iran alırdı kötüde olsa kendi uçağın en iyisi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR