Kışın saç bakımı nasıl olmalıdır?

Saçlarımız sıcaktan, soğuktan, rüzgardan ve buna benzer dış etkenlerden büyük ölçüde etkilenir. Peki, özellikle kış aylarında kırılan, incelen ve kuruyan saçlarımıza nasıl bakmalıyız? İşte, tüm bu sorunlarım üstesinden gelmek için kışa aylarında yapılabilecek saç bakım önerileri...

ABONE OL
GİRİŞ 28.11.2017 17:03 GÜNCELLEME 05.12.2017 13:25 Güzellik
Kışın saç bakımı nasıl olmalıdır?
Kışın saç bakımı nasıl olmalıdır?

Bakımlı ve güçlü saçlara sahip olmayı hepimiz isteriz ancak bunun için saçlarımızı her mevsime göre ayrı hazırlamamız gerekmektedir. Yaz boyunca deniz, havuz ve güneş nedeniyle yıpranan, pürüzlenen, kırılan saçlarımız hava koşullarının daha da ağırlaştığı kış ayına hazır mıdır? Kış aylarında havanın daha kuru olması saçlarımıza daha fazla özen göstermemiz gerektiğini söyler. Peki saçlarımıza kışın nasıl bakım yapabiliriz?

kış için saç bakımı

Sıcak su saçlara zarar verebilir!

Saçı fazla yıkamak saçın kurumasına sebep olur bu da saçın kırılıp, yıpranmasını sağlar. Bu nedenle kış aylarında saçlarınız 3 günde 1 kere yıkamanız tavsiye edilir.

Saçınızı mutlaka ılık su ile yıkayınız. Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit, koruyucu lipit tabakayı erittiği için saçınızı çok sıcak su ile yıkamayınız.

Saçlarınızda egzama ya da sedef gibi bir rahatsızlık varsa dermatoloğunuzun önerisi ile kükürt ve katran içeren şampuanları kullanmalısınız.

Saç dökülmeniz yoğun ise saçınızı beslemek için dermatoloji uzmanınızın önerdiği biotin, çinko, selenyum, metionin, E, B,D vitaminlerini içeren ilaçları kullanmalısınız. Saç için doğru vitaminler önemlidir.

kışın saç bakımı nasıl olmalı

Vitamin eksikliği saçı nasıl etkiler?

A vitamini eksikliği saçlarda kırılma ve kepek oluşumunu çoğaltır.

B1 ve B6 eksikliği saç dökülmesine en büyük sebeptir.

C vitamini ise saç köklerini güçlendirir, saçların sağlıkla uzamasını sağlar ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar.

B12 vitamini saç köklerini besler.

kış aylarında saç bakımı

Kışın yağlı saç bakımı nasıl olmalıdır?

Kışın soğuktan korunmak için takılan bereler saçtaki yağlanmayı arttırır. Saçı yağlanan kimseler saçlarını sıklıkla yıkamak zorunda kalırlar ve maalesef saçı fazla yıkamak da yağlanmasına sebep olur. Saçınızı iki ya da üç günde bir yıkamanız belli bir zaman içerisinde bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Saça uygun şampuan seçimi çok önemlidir ve şampuan bakım kürleri ile desteklenmelidir.

Yağlı saçlar için nemlendirici saç maskesi

Yarım su bardağı su

Yarım su bardağı elma sirkesi

Yarım su bardağı su ve elma sirkesini karıştırarak tüm saçınıza dipten uca kadar uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkayın.

saç bakımı

Kışın kuru saç bakımı nasıl olmalıdır?

Kışın saçlar soğuk hava ve rüzgar nedeniyle daha çok kurur. Kapalı mekanlarda bulunan ısıtıcıların ortamın nemini alması saçların kurumasına büyük etki sağlar. Nemsiz kalan saçlar için dışarı çıkarken bere veya eşarp takmak önlem olabilir. ancak bununla birlikte haftada bir kez nem maskesi uygulanmalıdır. Kullanılan ürünlerde alkol olmamasına dikkat ediniz çünkü alkol saçı cansızlaştıran ve kurutan bir özelliğe sahiptir.

Kuru saçlar için nemlendirici saç maskesi

Yarım su bardağı saf zeytinyağı

10 damla limon

Yarım su bardağı saf zeytinyağına 10 damla limon sıkarak hazırladığınız karışımı tüm saçınıza dipten uca kadar uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkayın.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR