Normal doğum sancısı nasıl anlaşılır? Yalancı sancı ile gerçek sancı arasındaki farklar

Bebeğinize kavuşmaya günler, belkide saatler kala göreceğiniz işaretlerle doğumun yaklaşıp yaklaşmadığını anlayabilirsiniz. Doğum zamanının yaklaştığı son üç ayda ortaya çıkan yalancı sancılar ile gerçek doğum sancıları arasındaki farklarını sizler için mercek altına aldık. Doğum sancısı neye benzer? Doğum belirtileri neler? Doğumun yaklaştığını gösteren işaretler neler?

ABONE OL
GİRİŞ 03.03.2020 07:20 GÜNCELLEME 03.03.2020 11:37 Hamilelik
Normal doğum sancısı nasıl anlaşılır? Yalancı sancı ile gerçek sancı arasındaki farklar
Normal doğum sancısı nasıl anlaşılır? Yalancı sancı ile gerçek sancı arasındaki farklar

Anne ve baba adaylarının bebeklerinin olacağını öğrendiği ilk andaki hissiyatını tarif etmek hiçbir zaman mümkün değildir. Her iki taraf içinde oldukça duygusal ve zorlu bir dönem olan hamilelikte, hormon değişimlerinden dolayı anne adayı gün içerisinde farklı hissiyata bürünebilir. Bir anda nedensiz bir şekilde mutlu olurlarken, bilinmeyen bir sebepten dolayı bunalıma girip üzüntü içerisinde olabilirler. Ruhsal farklılıkların haricinde bedensel olarak yaşayacakları belirtilerde ilk aylardan sonra sancı görülmeye başlanır. Doğum vaktinin yaklaştığı aralıklarda daha sancılı ve sık görülen sancılar, anne adaylarını zora sokan bir durum olabilmekle beraber ailenin en minik üyesinin de gelme ihtimaline karşılık herkesi heyecanlandırabiliyor. 9 aylık bir bekleyişten sonra beklenen günün çatmış olma ihtimaline karşılık gelen sancıların doğacak olan bebeğin habercisi mi olup olmayacağını yoksa yalancı sancı denen durumun işareti mi olduğunu anlamak gerekir. Hamileliğin son dönemlerine doğru rahimde meydana gelen Braxton Hicks kasılmaları, anne adaylarını doğuma hazırlayan bir eylemdir. Halk arasında yalancı doğum sancıları olarak da nitelendirilebilen bu düzensiz kasılmalar hamilelikteki 24. haftadan itibaren yavaş yavaş kendini göstermeye başlayacaktır.

TIKLA OKU: BEBEK KAÇ HAFTADA DOĞAR? ERKEN DOĞUM OLMAMASI İÇİN NE YAPILMALI? ERKEN DOĞUM ÖNLEME İLAÇLARI

Braxton Hicks kasılmaları

Daha öncesinde doğum yapan bir anne adayına daha erken ve şiddetli başlayan bu tür kasılmalar kimi zaman bebeklerde erken doğum şüphesini akla getirebilir. Normal doğum ile ayni belirtileri taşıyan erken doğum belirtilerinde görülen kasılmalar, Braxton Hicks kasılmaları ile çoğu zaman karıştırılmaktadır. Peki bu Braxton Hicks kasılmaları tam olarak nedir?

BRAXTON HİCKS KASILMALARI NEYE BENZER? BRAXTON HİCKS KASILMALARINI TETİKLEYEN FAKTÖRLER NELER?

Rahimde meydana gelen Brazton Hicks kasılmaları 30-60 sn. kadar bir sürede ilk önce kasılıp sonra gevşemesi ile oluşur. Kasılmaların süresi en fazla 2 dakikaya kadar uzayabilen bu durum anne adayını doğuma hazırlayan bir nevi alıştırma kasılmalarıdır. Anne adaylarında görülen bu kasılmaların başlıca özellikleri ise şu şekildedir:

Şiddet düzeyi sabit değil değişkendir.
İki kasılma arasında geçen vakit çok kısa değildir.
Ansızın gelebilir.
Ritmik bir şekilde görülebilir, düzenli değildir.
Ağrı ağırlıklı değil ama rahatsız edicidir.
Sıklığı ve şiddeti gittikçe çoğalmaz.

YALANCI DOĞUM SANCISI BELİRTİLERİ NELER? YALANCI SANCI İLE GERÇEK SANCI ARASINDAKİ FARKLAR

yalancı sancı ile gerçek sancı arasındaki farklar

Anne adayına bir anda gelen sancılar yalancıdır. Aşama aşama olarak gelen sancılar ise gerçektir.

Şiddeti giderek artmayan sancılar yalancıdır. Başlangıçta hafif olup gittikçe artan sancılar ise gerçektir.

Hamile kadının pozisyon değiştirmesi ve hareket etmesiyle düzelebilen sancı yalancıdır. Ne yapılırsa yapılsın dinmek bilmeyen sancılar ise gerçektir.

Görülen sancısının herhangi bir süresi olmayan yalancıdır. Fakat 30- 60 sn. arasında görülen sancılar gerçektir.

Rahimde yumuşama ve açılma olmuyorsa yalancı, oluyorsa da gerçektir.

TIKLA OKU: NORMAL DOĞUM KORKUSU NASIL YENİLİR?

YALANCI DOĞUM SANCILARI NE ZAMAN BAŞLAR? BRAXTON HİCKS KASILMASINI TETİKLEYEN ETKENLER

Yalancı doğum sancısı ne zaman başlar?

Hamileliğin ikinci üç aylık dönemde görülebilecek olan yalancı doğum sancıları yaygın olarak üçüncü üç ayda başlar. İlk hamilelik değilse eğer Braxton kasılmalaları biraz daha erken vakitlerde görülebilir.

Anne ve bebek çok hareketliyse
Karına temas
İdrar torbasının dolu olması
İlişki sonrası
Susuzluk.

Bebekler kaçıncı haftada doğar?

ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİNE DİKKAT! ERKEN DOĞUM OLMAMASI İÇİN ALINABİLECEK ÖNLEMLER:

TIKLA OKU: BEBEĞİN SAĞLIKLI DOĞMASI İÇİN DUALAR

DOĞUM SANCISI NASIL ANLAŞILIR? DOĞUM SANCISI KAÇINCI HAFTADA BAŞLAR?

Doğum sancısı nasıl anlaşılır

Her anne adayında aynı olmamakla beraber görülen sancı sızlamaları diğerlerinden farklıdır. Günlük hayat içerisinde görülebilen bel ve sırt ağrılarından belirgin olarak fark edilebilecek sancının hangi tarafta hissedildiği önemli bir detaydır. Sancının üst karın bölgesinde görülmesi daha hafif iken alt karında görülen sancılar daha şiddetli ve ağrılıdır.

Doktorun hesaplamalarına göre belirlenen tarihten yaklaşık 4 hafta önce gelmeye başlayan doğum sancıları ile bebek yavaştan aşağı inmeye başlar. Rahimde kasılmaların olması 10-15 dakikalık sürelerle gerçekleşmesi ile doğumun yaklaştığı ön görülebilir.

DOĞUM SANCISI NEYE BENZER? ADET SANCISI İLE DOĞUM SANCISI AYNI MI?

Her ay başında kadınlarda görülen adet kanamasının ilk günleri oldukça şiddetli ağrı ve kramplarla geçmesi doğum anında görülen sancıyla benzetilmektedir. Her ikisi de rahimde gerçekleşen bir durum olduğundan dolayı her ne kadar benzetilseler de kimileri bu durumu desteklerken kimileri doğum kasılmalarının bambaşka bir durum olduğu öne sürülüyor.

NORMAL DOĞUM BELİRTİLERİ NELER? DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN İŞARETLER

Doğum sancısı belirtileri

TIKLA OKU: DOĞUMA GİRMEDEN ÖNCE OKUNACAK DUALAR

Nişan gelmesi; Vajinadan kanlı bir sıvının gelmesi olarak tanımlanan nişan gelmesi, doğumun ilk evrelerinde görülen bir olaydır. Doğum gerçekleşmeden 2 veya 3 gün önce beliren nişan kanaması; düzenli ağrıların görülmesi veya suyun gelmesi ile netleşir.

Suyun gelmesi; Bebeğin içinde bulunduğu su kesesinin yırtılarak hasar görmesi ile suyun boşalmasının gerçekleştiği durum en yaygın doğum belirtilerinden biridir. Genellikle akıntı ile karıştırılsa da ikisini ayırt etmek son derece önemlidir.

Şiddetli kasılmalar; 5 dakikada bir şiddetle görülen rahim kasılmaları doğumun yaklaştığının belirtileri olabilir.

doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • Isimsiz 1 yıl önce Şikayet Et
    Ilk incelikle hayırlı olsun anne adayları ve doğum öyle sandığınız gibi ağrılı bir süreç değilll:))
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR