Hamilelikte hangi kanamalar tehlikelidir? Hamilelikte kanama nasıl durdurulur?

Hamilelik döneminde anne adaylarında son derece korku ve endişe veren bir durum olan kanamalar, bazı sağlık sorunların habercisi olmakla beraber bebeğin ölümüne bile sebep olabilmektedir. Peki hamilelikte kanama neden olur? Hamilelikte görülen hangi kanamalar tehlikelidir? Hamilelikte kanama nasıl durdurulur? Hamilelikte kanamalar düşüğe neden olur mu? Ara kanama hamilelikte görülür mü? İşte cevabı...

ABONE OL
GİRİŞ 14.02.2020 06:46 GÜNCELLEME 16.02.2020 09:58 Hamilelik
Hamilelikte hangi kanamalar tehlikelidir? Hamilelikte kanama nasıl durdurulur?
Hamilelikte hangi kanamalar tehlikelidir? Hamilelikte kanama nasıl durdurulur?

Vücudumuzdaki adet kanamasının dışında görülen her kanama sağlık açısından önemli bir sorunu teşkil etmektedir. Genellikle ilişki sonrasında, adet kanaması bittikten sonra lekelenmede, doğum yaptıktan sonra ve hamileliğin ilk trimesterında yani ilk ayında hafif miktarda bile olsa kanamalar görülebilir. Bu kanamalar hafif düzeyde leke halinde geldiğinde normal olarak karşılanır iken uzun vadeli kanama halinde görülmesi sıkıntılıdır ve muhakkak uzman kontrolünde olması gereken bir durumdur. Hamilelik dönemindeki anne adaylarının birçoğu bebeklerini düşürme korkusunda bağlı olarak kanama probleminden dolayı doktora gitmektedir. Hamilelikte görülen kanamaların bir kısmı tehlikeli olarak nitelendirilirken bir kısmı bazı durumların habercisi olabilmektedir. Hamilelik sürecinde yaşanan kanamalar hakkında MedicalPark Kadın Hastalıkları ve Doğum OP. DR. Meriç Çağrı Ağır merak edilenleri Yasemin.com'a anlattı. 

Peki hamilelikteki hangi kanamalar tehlikeli? Hamilelikte kanamanın durması için neler yapılabilir?

HAMİLELİKTE BU KANAMALARA DİKKAT! HAMİLELİKTE HANGİ KANAMALAR TEHLİKELİ, HANGİLERİ NORMAL?

Hamilelikte kanamalar neden olur

Özellikle de hamileliğin ilk üç ayında görülen durumlardan birisi de kanamalardır. Başlangıçta hafif lekelenme, ara ara veya devamlı, ağrısız ya da ağrılı olmak üzere farklı şekillerde görülebilen kanamalar, anne adayları için son derece korkutucu bir durumdur. Erken hamilelik döneminde görülen bu kanamalarda ilk meydana gelen kanama çoğu zaman kırmızı nokta olarak karşımıza çıkar. Ardından kahverengi akıntı halinde kendini seyreden bu durumda kan rahimden vajinanın içine boşalır iken mikroplar değişime uğrar, sindirilir ve kahverengileşir. Çamaşırda kahverengi leke şeklinde gördüğümüz şey aslında kanın kurumuş halidir. 

hamilelikte ağrılı ve ağrısız kanama

Hamilelikte kanama görüldüğünde akıllara ilk gelen şeyden birisi ya düşük ya da dış gebeliğe bağlı gerçekleşen düşüklerdir. Hamileliğin son dönemlerine doğru oluşan kanamalar plasentaya bağlı görülen problemlerle ortaya çıkar. Plasenta praevia denilen durum kanamanın ağrısız olması ile görülürken plasentanın erken ayrılmasında ağrılı bir kanama olunur. 

Hamilelikte ilişki sonrasında görülen kanamalarda akla rahim ağzı kanserini getirebilir. Ayrıca düşük ya da erken doğum gibi durumların da habercisi olabileceği unutulmamalıdır.

HAMİLELİKTE KANAMA DÜŞÜĞE NEDEN OLUR MU? HAMİLELİKTE DÜŞÜK NASIL ANLAŞILIR?

hamilelikte görülen tehlikeli kanamalar

Çoğu zaman ağrısız kanamaların sonucunda görülen düşükte ağrı görülürse parça halinde dokular vücuttan uzaklaştırılır. Yoğun miktarda bir kanama ile kendini gösteren düşük hamileliğin 12.-20. haftası aralığında iken rahim ağzı yetmezliğinden dolayı kanamalı görülebilir. Hamilelik döneminde anne adaylarında görülebilecek bazı komplikasyonlar da düşüğün belirtilerinden sayılmaktadır. Anne adaylarında en sık tekrarlanan düşük belirtileri şu şekildedir:

Kanamalar en önemli düşük belirtisidir (kahverengi ya da  parlak kırmızı)
Vajinal akıntı ve lekelenmeler (pembemsi-kırmızı mukus)
Karın tarafında görülen ağrılar
Ateş ve halsizlik
Bulantı ve kusma,
Sırt ağrısı

HAMİLELİĞİN İLK HAFTALARINDA KANAMA NEDEN OLUR?

hamilelikte kanama nedenleri

- Döllenme sonucunda ortaya çıkan bazı problemler veya plasentada anormal hücrelerin kendini göstermesi ile oluşan mol gebelikte kanama ve ağrının görülmesi,

- Dış gebelikte kanamanın haricinde karnın bir bölgesinde ağrıya rastlama ve mide bulanması,

- Cinsel yolla veya vajinal enfeksiyonların geçirilmesi,

- İdrar yolu enfeksiyonunun hamilelikte kanamayı tetiklemesi,

- Bebeğin eşi yani plasenta doğum kanalını tıkadığında parlak kırmızı renkte ağrısız kanamalar görülebilir ve bu durum tehlikelidir.

- Hamileliğin 20. Haftasından sonra ve 37.haftasından önceki kanamalar erken doğumun işaretidir.

HAMİLELİKTE ARA KANAMA NEDİR?

Regl dönemi haricinde meydana gelen kanamalar, tıp literatüründe ara kanama olarak adlandırılmaktadır. Hamilelikte görülen kanamalardan ister yoğun miktarda olanı olsun ister az miktarda olanı, hiçbiri ara kanama değildir. Arada görülen kanamalara örnek vermek gerekirse bunlar yumurtlama kanaması, rahim ağzı, rahim içi kanser kanamaları olabilir.

ETİKETLER

YORUMLAR 5
 • Hülya 1 yıl önce Şikayet Et
  6 haftalık hamileyim 9 gündür kanamam var ama hiçbir şekilde ağrım yok doktora gittim bebek kesesi görünüyor dedi ama kalp atışını alamıyoruz biraz zaman verdi ne yapabilirim sürekli aklımda acabadüşük yapacakmıyım yoksa yapmıyacakmıyım
  Cevapla
 • Özlem 1 yıl önce Şikayet Et
  Acile gittim iki haftalık hamilesin dediler ama kanamam var ne yapmalıyım yardım edin
  Cevapla
 • Esra 1 yıl önce Şikayet Et
  Beş haftalık hamileyim ama aydan aya kanamam oldu az miktarda ne yapmalıyım
  Cevapla
 • Derya 1 yıl önce Şikayet Et
  Hamile olduğumu biliyorum ama adet günüme daha var kan geldi hamilemiyim
  Cevapla
 • Ayla 1 yıl önce Şikayet Et
  Bendede öyle oldu 4 gündü kan oluyor bebek duwermi bilmiyorum doktora gitmeme imkan yok bakmıyorlar yollar kapalı ilk hamileliyim çok korkuyorum
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR