Tesbih namazının faziletleri! Tesbih namazı kaç rekattır, nasıl kılınır? Tesbih namazı zikri

Peygamber Efendimiz (SAV)'in amcasına tavsiye ettiği nafile namazlardan biri olan Tesbih namazının sevabı çok yüksektir.Tesbih namazı nasıl kılınır? Tesbih namazı kaç rekattır, ne zaman kılınır? Tesbih namazı duaları nelerdir? Tesbih namazı tek başına mı yoksa cemaatle mi kılınır? İşte Tesbih namazı hakkında bilinmesi gerekenler...

ABONE OL
GİRİŞ 06.04.2020 06:13 GÜNCELLEME 06.04.2020 10:03 Masiva
Tesbih namazının faziletleri! Tesbih namazı kaç rekattır, nasıl kılınır? Tesbih namazı zikri
Tesbih namazının faziletleri! Tesbih namazı kaç rekattır, nasıl kılınır? Tesbih namazı zikri

Alemlerin Efendisi Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in, amcası Abbas'a tavsiye ettiği Tesbih namazı, Allah (c.c) katında fazileti oldukça yüksek bir yere sahip olan nafile ibadetlerdendir. Kılma şekli Allah'ı tesbih ederek gerçekleştirilen bu kıymetli namaza geçmiş günahlarımızın affı için gündelik yaşantımız içerisinde mümkün olduğunca sık yer vermeliyiz. Tesbih namazını kılmak için belirli bir vakit olunmaması ile (kerahat vakti hariç) beraber günün herhangi bir zaman diliminde kılmak mümkündür. Peygamber Efendimiz (SAV)'in günahlarımızdan kurtulmak için önerdiği bu tesbih namazını dilerseniz mübarek kandil gecelerinde kılarak günün feyiz ve bereketini arttırabilirsiniz. Sadece kandillerde olmayıp uygun bulduğunuz her vakitte kılabileceğiniz Tesbih namazının nasıl kılındığını ve kaç rekat olduğu gibi önemli bilgilerini sizler için araştırdık. Tesbih namazı nasıl kılınır? Tesbih namazında ne okunur? Tesbih namazı kılmanın faziletleri neler? Tesbih namazının önemi nedir?

TESBİH NAMAZI NEDİR? TESBİH NAMAZININ FAZİLETLERİ!

Tesbih namazı kılınışı

Kerahat vaktinin dışında her zaman kılınabilir bir namaz olan Tesbih namazını tek seferde 4 rekat kılabileceğimiz gibi 2 rekatta bir selam vererek, toplamı 4 edecek şekilde kılmakta mümkündür. 4 rekatlık namazda 300 kez "Suhhânallahi velhamdü lillâhi ve la ilâhe illallahu vellalâhu ekber" dendiği için 'Tesbih namazı' dendiği bilinmektedir.

- TESBİH NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Tesbih namazının faziletleri ile ilgili rivayetlere göre şöyle buyurulmaktadır:

''Ey Abbas! Amcacığım! Sana bir şey vereyim mi, sana bir bağışta bulunayım mı? Sana bir özellik tanıyayım mı? Sana on haslet ölçüsü vereyim mi? Sen bu on hasleti yerine getirdiğin zaman, Allah senin geçmiş ve gelecek, eski ve yeni, bilerek veya bilmeyerek yaptığın, gizli veya aşikâr yapılan, küçük büyük bütün günahlarını affeder, bağışlar. Bu on haslet şunlardır:

Dört rekat namaz kılarsın, her rekatında Fatiha suresini ve başka bir sure okursun. Birinci rekatta kıraatı bitirdikten sonra, ayakta iken on beş defa: "Sübhanellâhi velhamdu lillâhi ve lâ ilahe illallahu vellâhu ekber" dedikten sonra rükuya varırsın ve aynı tesbihi on defa rükûda söylersin. Sonra başını kaldırıp, ayakta on defa söylersin. Sonra secdeye gider on defa orada söylersin. Birinci secdeden sonra iki secde arasındaki oturuşta on defa söylersin. İkinci secdeye vardığında yine on defa ve basını secdeden kaldırınca da on defa söylersin. Böylece bir rekatta yetmiş beş defayı tamamlamış olursun.

Ey amcacığım! Eğer güç getirebilirsen, her gün bu namazı bir defa kılarsın. Buna güç getiremediğin takdirde, her cuma bir defa kılmaya çalışırsın. Bunu da yapamazsan, her sene bir defa kılmaya çalış. Bunu da yapamazsan hiç olmazsa ömründe bir defa olsun kıl" (Tirmizî, Vitir, 19; İbn Mace, ikâme, 190; Ebû Dâvud, Tatavvu, 14; et-Tergib ve`t-Terhib, I, 467, 469).

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR? NAMAZDA HANGİ TESBİHLER OKUNUR?

tesbih namazı nasıl kılınır

Tesbih namazını kılarken okunan tesbihlere ilişkin iki ayrı görüş vardır Hanefi mezhebinde niyet edildikten sonra 'Allahu Ekber' diyerek namaza başlanır. Ardından 15 kez "Sübhanellahi velhamdu lillahi..." okunur. Daha sonra Eûzü Besmele çekerek Fatiha ve bir sure okunup yeniden on kere "Sübhânallah.. " okunur. Devamında rükuya gidilir. 3 defa, "Subhâne rabbiye`lazim" dendikten sonra, 10 kez Subhânellah..." okunur. Rükûdan kalkınca, "Semiallahu limen hamideh, Rabbena leke`l-hamd" denilerek kalkılır. Doğrulunca tekrardan 10 kez, Suhhânellah..." denilerek secdeye gidilir. Secdede 3 kez "Suhhane rabbiye`l-a`lâ" denildikten sonra on defa "Subhânellah..." denir. Secdeden Allahu ekber diyip kalktıktan sonra iki secde arasındaki oturuşta 10 kez, "Subhânellah..." denir. İkinci secdeye tekbir ile gidip 3 kez, "Sübhane rabbiye`l-a`lâ" dan sonra, yeniden 10 kez defa, "Subhânellah..." okunur.

2. rekata kalktıktan sonra 15 kez ''Subhânellah..." denilir ve yine ilk rekattaki gibi kılınarak ikinci rekatın sonunda oturulur. Tahiyyat, salli-barik duaları okunur. Selam vermeden ya da selamdan sonra ayağa kalkılır. Son iki rekat rekatlar, tıpkı birinci ve ikinci rekatlar gibi kılınır.

Diğer bir rivâyette ise, tesbih namazında söylenen tesbih duası; "Subhanellâhi ve`l hamdu lillâhi ve lâ ilahe illallahu va`llâhu ekber ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyi`l azim" şeklinde uzatilir.

TESBİH NAMAZINDA SÜREKLİ OKUNACAK OLAN TESBİH:

سُبْحَانَ اللَّهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ وَلَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَاللَّهُ أَكْبَرُ  Türkçesi: Subhânellâhi ve’l-hamdu li’llâhi ve lâ ilâhe illallâhu va’llâhu ekber.

Tesbih duası

TESBİH NAMAZI CEMAATLE KILINIR MI?

Diyanet İşleri Bakanlığı'ndan elde edilen kaynaklara göre, cemaatle kılınan nafile namazlar arasında tesbih namazı yer almamaktadır. Konuyla ilgili Efendimiz (SAV)'den direkt olarak uygulama nakledilmediğinden dolayı Tesbih namazını cemaatle değil de tek başına kılmak daha uygundur.

Nafile namazlar arasında yalnızca teravih, küsuf ve istiska namazının cemaatle kılınabilirliği ön görülmüştür. Haricindeki sünnet ve nafile namazların cemaatle kılınması mekruh olduğu bilinmektedir. (Serahsî, el-Mebsût, II, 144).

ETİKETLER

YORUMLAR 2
  • Hizmetli 7 ay önce Şikayet Et
    Kıyamda 15+10=25 tane tesbihat okunur oturuşlarda Sadece tahiyyat Salı barik rabbenalar okunur tesbihat okunmaz.Böylece toplamda 1 rekatta 75 tesbihat olur
    Cevapla
  • Kemal 7 ay önce Şikayet Et
    insanlara yanlış tarif etmeyin tesbih tam okunuyor
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR