Bekarlar için evlenme duası! Evlilikte Taha Suresinin fazileti nedir? Hayırlı kısmet açma duası

Din üzerine yapılması istenen İslami evlilik hayatında eşlerin birbirlerine karşı sevgi, saygı ve anlayış göstermesi önemlidir. Kısmeti kapalı ya da bağlı olan bazı kimselerin hayırlı evlilik için okuyabileceği tavsiye dua ve sureleri sizlere derledik. Hayırlı kısmet için okunacak dualar neler? En tesirli ve etkili kısmet açma duası nedir? Evlilik için 21 defa Taha Suresi okumanın fazileti nedir? Evlilik duaları...

ABONE OL
GİRİŞ 10.03.2020 11:32 GÜNCELLEME 10.03.2020 11:32 Masiva
Bekarlar için evlenme duası! Evlilikte Taha Suresinin fazileti nedir? Hayırlı kısmet açma duası
Bekarlar için evlenme duası! Evlilikte Taha Suresinin fazileti nedir? Hayırlı kısmet açma duası

Peygamber Efendimiz (SAV)'in sünnetlerinden biri olan evlilik, kendimizi haramdan sakınmak ve dini hayatımızı en güzel şekilde yaşamamızı sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Öyle ki, evlilik üzerine geçen pek çok ayet ve hadis-i şerif bu durumu bizlere en güzel haliyle göstermektedir. “Kim evlenirse imanın yarısını tamamlamış olur; kalan diğer yarısı hakkında ise Allah’tan korksun!” (Heysemî, IV, 252) hadis-i şerifinde Müslüman kimselerin hayırlı kimselerle evlenip sünnete uymaları gerektiği vurgulanmıştır. Günümüzde yapılan evliliklerin bir kısmı ailelerin ya da tanıdıkların aracı olduğu görücü usulü tanışma vesilesiyle gerçekleşirken, bir kısmı adayların birbirlerini severek ve bu birlikteliklerini evlilikle taçlandırmak istemesi ile gerçekleşir. Her iki evlilik yolunda olabileceği gibi ama daha çok severek kişilerin buldukları evlilik süreçlerinde tarafların hayırlı olup olmadığını bilebilmek, anlamaya çalışmak önemlidir. Allah katında en sevimsiz amelin yani boşanmanın ilerleyen dönemlerde gerçekleşmemesi için daha yolun en başında bazı kriterlere bakması gerekir. “Kadın dört sebepten biri için nikâhlanır: Malı, nesebi, güzelliği ve dindarlığı. Sen dindar olanı seç ki hayır ve bereket göresin!” (Buhârî, Nikâh, 15, Müslim, Radâ, 53) hadis-i şerifi erkeklerin yuva kuracağı kadında öncelikli olarak bakması gereken özellikler sıralanmıştır. Dinimiz üzerine hayırlı bir evlilik yapmak isteyen kimselerin kısmetlerinin açık olması için okunması tavsiye edilen duaları derledik. 

TIKLA OKU: İSLAMİYETE GÖRE EVLİLİK NASIL OLUR?

EVLİLİK DUASI NASIL YAPILIR? EVLENMEK İÇİN DUA VE ZAMANI...

Evlilik duası nasıl yapılır? Hayırlı kısmet duası

Bekarlıktan kurtulmak isteyip gönlüne evlilik düşüncesini yerleştirmiş olan bir kimsenin evlilikte denemiş dua tavsiyeleri üzerine gece Teheccüd namazını kılıp daha sonra dua etmesi oldukça faziletlidir. Allah (c.c)'a karşı gerekli tesbihatlar yapıldıktan ve Efendimiz (SAV)'e salatu selam getirildikten sonra duaya başlamak münasiptir. Duada en önemli şeyin içten ve samimiyet olduğu unutulmamalı, gerçekten kalbi bir şekilde hatta gerekirse ağlayarak dua etmek önemlidir.

‘’ Rabbim bu kısmetim hayırlı ise benim eşim olsun değil ise o kişiden beni soğut. Bu durum için seni vekil ediyorum ya Rabbim.‘’ şeklinde örnek bir dua edilebilir. Devamlı bir şekilde yapılan bu gibi dualarda kısmetin gerçek mi hayal mi olduğunu 'Rabbim her şeyin iyisini bilir.' düşüncesi ile tevekkül ederek Allah (c.c)'a bırakın. Yüzün kıbleye dönük bir şekilde yapılması önerilen dualarda evlilik için denenmiş dualara gelin beraber bakalım...

TIKLA OKU: AKRABA EVLİLİĞİ NEDİR, RİSKLERİ NELER? KURANDA AKRABA EVLİLİĞİ CAİZ Mİ?

EVLENMEK İÇİN OKUNACAK DUALAR! DENENMİŞ HAYIRLI EVLİLİK DUALARI

Evlenmek için okunacak kısmet duaları

Hayırlı bir kısmet ve evlilik için yapılması tavsiye edilen şeylerden birisi de 2 rekat namaz kıldıktan sonra evlilik üzerine yapılabilecek bir dua şeklidir. 7 defa Fatiha, 7 defa İhlas, 7 defa Felak, 7 defa Nas ve 1 defa Ayet-el Kürsü duasının okunduğu namaz sonrasında

''Allahım! Allahım! Kalbimden geçenleri en iyi sen bilirsin. Hem yüreğimi hem de ellerimi sadece sana açtım. Ne olur Yarabbim hem yüreğime merhamet et hem de kalbime mutluluk esintileri nasip eyle. Allahım! Biz aciz kullarına her türlü nimetten sınırsızca veren yüce merhametin iltica yaparak, İndirmiş olduğun Fatiha Suresinin ve İhlas Suresinin içeriğindeki sonsuz feyzinden ve bunların mana hazinesinden medet umarak ve sana sığınarak senden duamın kabulünü diliyorum. Kısmetimin açmasını ve hakkımda hayırlı olan evliliği için bana bir yol açmanı niyaz ediyorum. ” denilebilir.

TIKLA OKU: DİNİ NİKAH NASIL KIYILIR? İMAM NİKAHI ŞARTLARI

CUMA GÜNÜ OKUNACAK KISMET AÇMA DUASI

Cuma günü okunacak kısmet duası

Müslümanların bayramı olarak kabul edilen mübarek Cuma günü, gerek ibadetlerde gerek önemli olayların gerçekleştiği günlerin gerçekleşmesi ile oldukça kıymetli bir gündür. Öyle bir vakit var ki o vakte denk düşen duaların geri çevrilmediği değerli vakitte hayırlı bir evlilik için dua eden kimsenin Allah (c.c)'un izni ile muradına ermesi sağlanabilir. Cuma günü abdestli bir şekilde 2 rekat tövbe namazı kılıp 18 kez Cuma suresi okunması hayırlı evlilik için önerilir. Bunun haricinde evlilik için kısmetlerinin açılması için her gün şu duanın okunması tavsiye edilmektedir:

‘’Rabbi inni lime enzelte ileyyi min hayrin fakiru.''

Anlamı: Rabbim bana indireceğin her hayra muhtacım.

TIKLA OKU: EŞLER ARASI MUHABBET İÇİN DUALAR

KISMET AÇMAK İÇİN EN TESİRLİ SURE VE DUALAR! BAHTIN AÇILMASI İÇİN...

En tesirli kısmet duaları

- KURAN-I KERİM'İN KALBİ: YASİN SURESİ

Hayırlı bir evlilik, maddi ve manevi sıkıntıların giderilmesi için bizzat Peygamber Efendimiz (SAV) tarafından okunması tavsiye edilen Yasin Suresi, her Müslümanın her gün en az 1 defa okuması gereken fazileti yüksek surelerden biridir. Evlilik için okunacak duaların tez zamanda hayırlı evlilik kapısının açılmasına da vesile olduğu bilinmektedir.

- EVLİLİK İÇİN TAHA SURESİ

Güzel bir gusul abdesti alındıktan sonra Allah rızası için 6 rekat namaz kılınır. (Yatsıdan sonra kılınması önerilir.) Allah'a hamd eip Efendimize salatu selam getirdikten sonra 7 kez “Allahümme ente halaktenî ve ente tehdînî ve ente tut’imunî ve ente tesgînî ve ente tümîtünî ve ente tuhyînî.” okunur. Ardından Taha süresinin ilk 12 ayeti 21 defa okunur, yeniden salavat okunur ve istenen şey söylenir.

7 gün boyunca her vakit namazın bitiminde 7 kez “Allahümme ente halaktenî ve ente tehdînî ve ente tut’imunî ve ente tesgînî ve ente tümîtünî ve ente tuhyînî.” okunur. Taha suresinin 12 ayeti 21 defa okunur ve salavat çekilerek istek tekrarlanır.

TIKLA OKU: EVLİLİK KADER MİDİR? DUA KADERİ DEĞİŞTİRİR Mİ?

Evlilik için taha suresi

21 DEFA TAHA SURESİNİ OKUMANIN FAZİLETİ

21 defa okunan Taha suresi kısmeti kapalı olan kız evladına kısmet çıkar, hayırlısından salih bir eşin nasip olmasına yardımcı olur. Devamlı olarak Taha suresini okuyan kişiye Allah (c.c), o Mümin’e ensar ve muhacirin sevabı kadar fazileti olduğu bilinir.

KISMET AÇMA DUASI: FURKAN SURESİ

74. ayetinde geçen Furkan Suresi hayırlı bir eş, hayırlı bir evlilik ile hayırlı nesiller için yapılan dua…

EVLENİLECEK KİŞİNİN DOĞRU BİRİ OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

İslami bir evlilikte hayırlı ve huzurlu bir evlilik için evlilik öncesinde adayda dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Bu konu ile ilgili öncelikli olarak söylenecek şey, tarafların ki bunu genelde erkek yapar karşı tarafın gözüne girebilmek için sarf ettiği edebiyat cümleleridir. Her ne kadar kulağa hoş gelse de bunlara çok fazla aldırış etmemek gerekir. Şura ve istişare ruhu kişiye girmelidir, evlenirken doğru eş adayını bulma sürecinde o kişi başkalarına sorularak hakkında bilgi edinilmelidir. Sizinle ilginiz olmayan biri ile istişare etmeye çalışın. İleride iyi bir anne ya da baba olabilmenin temeli aslında tamda bu esnada geçer. Çünkü eş seçimi bir nevi anne-baba seçimidir. Dolayısıyla eş seçerken aynı zamanda gelecekteki çocuğunuza da anne ya da baba seçtiğinizi unutulmamalıdır.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR