En kolay örgü stili: Pratik çapraz baklava örgü yapımı

Kış aylarında en çok yapılan hobiler arasında yer alan örgü örmede birbirinden farklı modeller hızla artmaya devam ediyor. Şimdi de sizlere genellikle kazaklarda ve atkılarda kullanılan çapraz baklava örgüsünün yapımı anlattık.

ABONE OL
GİRİŞ 15.12.2019 09:07 GÜNCELLEME 15.12.2019 09:38 Pratik Bilgiler
En kolay örgü stili: Pratik çapraz baklava örgü yapımı
En kolay örgü stili: Pratik çapraz baklava örgü yapımı

Şiş ile örgü örenler için muhteşem bir örneğimiz var. Bebek yelekleri, kazaklar, atkılar örgülerinizde yeni bir örgü tekniği kullanmak istiyorsanız çapraz baklava örgü modelini tercih edebilirsiniz. Yapımı örgü örmeyi bilenler için oldukça kolay olan çapraz baklava, görünüşü ile hazır alınanlara taş çıkarak türden. Peki nasıl yapılıyor? İşte adım adım yapılışı...

ÖRGÜLERDE PONPON NASIL YAPILIR? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Baklava desenine benzediği için verilen çapraz baklava örgü modeli, sağ ve sola yatan baklavalar şeklinde başlıyor. Yani birinci baklava biterken, diğer baklava başlıyor. Oldukça hoş görünen bu örgünün her bir baklavası 6 çubuk 12 ilmekten oluşuyor.

Orta kalınlıkta bir ip ve 4.5 numara şiş kullanılmıştır. Daha ince bir şiş kullanacaksanız, baklavaları 9 çubuğa ve baklavalar ise 18 ilmekten yapılmaktadır

baklava örgü

Yukarıda görülen bu örnek ise 12 ve katları ve 2’şer ilmekte kenar ilmeği olarak kurulan bir modeldir. 4,5 numara şiş ile örülmüştür.

En alt kısma 12 ilmek bir ters bir düz 6 kat taban oluşturun. Buna lastik kısmı deniliyor. Daha sonra ilmeklerin bitimindeki kenar ilmeği diğer şişe geçirdikten sonra iki ilmek dersten alıp şişten çıkarmadan aradan geçirerek örün. Bu adım baklava desenini sağa yatırmaktır. Aynı şekilde o sıraya bu işlemi yapmaya devam edin. (Önce ikisini beraber sonra öndeki ilmeği)

Daha sonraki adımda 5 tane sağa yapıp, 5 tane sola kayması için tersten yapın. Aynı şekilde devam ederek örgüyü tamamlayabilirsiniz.

İŞTE BAKLAVA ÖRNEĞİ;