En pratik kuru maya kullanımı nasıl olmalıdır? Kuru mu yaş maya mı?

Maya mutfakların vazgeçilmez tek gıda ürünüdür. En fazla tüketilen gıda olan ekmekler, mayanın günlük yaşamda kullanımının ne denli büyük bir ihtiyaç olduğunu gözler önüne sermektedir. Peki kuru maya mı yaş maya mı daha kullanışlıdır? Kuru maya nasıl kullanılır? En pratik maya kullanımı için haberimize göz atabilirsiniz...

ABONE OL
GİRİŞ 24.04.2020 21:04 GÜNCELLEME 24.04.2020 21:25 Pratik Bilgiler
En pratik kuru maya kullanımı nasıl olmalıdır? Kuru mu yaş maya mı?
En pratik kuru maya kullanımı nasıl olmalıdır? Kuru mu yaş maya mı?

Hamur işi ve tatlı için kullanılan temel gıda olan mayalar, yüzde 50 oranında protein, B grubu vitaminler, demir, krom, magnezyum, fosfor, çinko ve selenyum gibi mineralleri içermektedir. Dengeli beslenerek aşırıya kaçılmadan tüketildiği taktirde mayaların zengin içeriğinden yararlanılabilinir. Peki, kuru veya yaş maya arasındaki farklar nelerdir? Kuru maya nasıl kullanılır? Kuru maya en pratik şekilde nasıl kullanılır? İşte, maya hakkında bilinmesi gerekenler...

MAYA HAKKINDA ÖZELLİKLER

- Küçük paketler halinde satışa sunulan mayalar, hamurun içerisine eklenen maya görevi görürken, ılık bir ortamda bekletilerek hamuru kabartması sağlanır.

- Mayanın çözülmesi aşamasında suyun ılık olmasına özen gösteriniz. Bu sayede mayanın yapısında bir bozulma olmayacaktır.

Kuru maya Yaş maya

- 15 dakikalık hızlı maya olarak satılan dakik (hızlı) mayalar var. Bu mayaları hamurun içerisine direkt katınız. En pratik yöntem için bunu tercih edebilirsiniz.

Kuru maya yaş maya kullanımı

KURU MAYA MI? YAŞ MAYA MI?

Kuru maya direkt hamura konmamalıdır. Kuru mayayı hazırlarken hamurun kabarması için şeker,ılık süt veya su katılması gerekmektedir. Ancak yaş maya için böyle bir malzeme hazırlanmasına gerek olmayacaktır. Yaş maya zaten hazır içerikli bir gıdadır. Direkt hamuru konmalıdır.

Kuru maya özellikleri

Kuru maya pratik bir el işi yapılışını geciktirebilir ancak yaş maya direkt hamura konduğu için vaktinizi almadan işin çabuk bitmesinde olumlu bir etki sağlamaktadır.

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • Ayşegül 1 yıl önce Şikayet Et
    Mayalar hakkında vermiş olduğunuz bilgi biz hanımlar için çok gerekli...püf noktalarıyla özetlediğiniz bilgiler için teşekkür ediyoruz..komşum ile birlikte okuduk..sizin okurlarınızdanız çok memnunuz ..teşekkürlerimizi iletiyoruz..Esen kalın....
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR