Koronavirüste korkutan gelişme: Kalbe çok ciddi hasar veriyor

Çin'de ortaya çıktığı günden itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem ekonomik açıdan olumsuz etkileyen koronavirüsün her geçen gün insan sağlığında derin hasarlar bıraktığı da ortaya çıkıyor. Virüsün beyinde oluşturduğu zararların yanı sıra kalbi de etkilediği ortaya çıktı. Edinburgh Üniversitesi'nin araştırması, koronavirüs hastalarının yüzde 55'inde kalp problemleri oluştuğunu ortaya çıkardı.

ABONE OL
GİRİŞ 14.07.2020 22:36 GÜNCELLEME 14.07.2020 23:32 SAĞLIK
Koronavirüste korkutan gelişme: Kalbe çok ciddi hasar veriyor
Koronavirüste korkutan gelişme: Kalbe çok ciddi hasar veriyor

İskoçya'da yapılan bir araştırmada, koronavirüs, hastaların yaklaşık yüzde 55'inde bir tür kalp hasarına yol açtığını tespit etti. Araştırmanın yazarlarından Marc Dweck, "Ağır geçirilen gribin kalbe zarar verdiğini biliyoruz fakat bu kadar çok sayıda Kovid-19 hastasının kalbinde hasar tespit etmemiz bizi şaşırttı" dedi.

 

 

KALBE KAN POMPALANMASINI ENGELLEYEN SORUNLAR TESPİT EDİLDİ

Edinburgh Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, 1200'den fazla hastanın 'ekokardiyogram' olarak bilinen kalp ultrasonu taramaları incelendi. Araştırmacılar çok sayıda hastada kalbe kan pompalanmasını engelleyen sorunlar tespit etti; bazı ağır korona hastalarında kalp yetmezliği saptandı. Buna göre, Kovid-19'a yakalanan her yedi kişiden birinin kalbinde "ciddi anormallik" görüldü.

 

 

KALPTE HASAR DA TESPİT EDİLDİ

Araştırma sonucunda, hastaların üçte birinden fazlasının kalplerindeki iki ana odacıkta hasar bulunduğu, hastaların yüzde 3'ünün kalp krizi geçirdiği, ve yüzde 3'ünde de kalp dokularında iltihaba rastlandığı belirtildi. Bu kişilerin ultrasonlardan önce bilinen kalp rahatsızlıkları yaşamadığı bilinirken, araştırmcılardan Dr. Anda Bularga, "Anormal bulgular görülen ultrasonların oranı gerçekten çok yüksek. Yarısı anormaldi, bu da bunun sebebinin viral enfeksiyon olduğunu düşünmemize yol açıyor" dedi.

Araştırmacılar, koronavirüs hastalarının tedavi sürecinde kalplerinin yeterince incelenmediği konusunda uyarıda bulunurken, kalp sorunu yaşadığından şüphenilen hastaların tedavilerinde ilaç değişikliğine gidilmesi gerekebileceğinin altını çizdi.

ETİKETLER

YORUMLAR 2 TÜMÜ
 • Mechul 4 hafta önce Şikayet Et
  Eşimin köyünde belki yüz kişi hastalığa yakalandı hiç ağırlaşan olmadı Allahın izniyle hepside atlattılar çok şükür hatta bi yakınımız 65 yaşında kronik böbrek hastası diyalize girecek derecede , kalp hastası aort damarı yırtılmasından ameliyatlı ve aynı zamanda ileri derece tansiyon hastası hastanede 5 gün yatıp iyileşip çıktı yani bu hastalık eceli geşmeyen kimseyi öldürmüyor hasta bile etmeden geçip gidiyor. Tabiki bulaşma gücü yüksek ama bu kadar korkutmakda insanları akıllara başka sorular getiriyor gerçekten. Dünyaca sindirilmeye çalışılıyoruz sanırım.yine de en iyisini Allah bilir....
  Cevapla
 • KEMAL 4 hafta önce Şikayet Et
  Tabiiki herşeyi ve herşeyin doğrusunu sadece Yüce ALLAH bilir.Şifayı da Yüce ALLAH verir. Biz sorumluluk gereği beşeri tedbir almalıyız. Sizin köyünüz ve köyünüzdeki hastaların durumu, tüm dünya sağlığını tehdit eden bu virüs için referans olamaz.Sağlık bakanlığımızın ve yetkili kurumlarımızın hassasiyetlerine ve tavsiyelerine uyunuz. Ayrıca Îslâm Dininde hastalıklara karşı tedbirli ve temizlik için dikkatli olma zorunluluğu ve sorumluluğu vardır.Bunu asla gözardı etmeyelim.
  Cevapla
 • Enver Yalçın 4 hafta önce Şikayet Et
  Hepsi yalan Fasiktan gelen haberi arastirin.. ...korku imparatorlugu kurmak isteyen firavun takiminin kara propagandasi
  Cevapla
 • ADANALI 4 hafta önce Şikayet Et
  Biz Müslümanız ve sorumlu varlıklarız. Gerekli ve zorunlu olan insani tedbirlere uymak zorundayız.
  Cevapla
 • .... 4 hafta önce Şikayet Et
  Hastaligin uzmani siz misiniz? Yoksa arastirmayi yuruten doktorlar mi!
  Cevapla
 • Yakup Mil 4 hafta önce Şikayet Et
  Bu hastalık sanılandan daha tehlikeli. Lütfen herkes çok ama çok tedbirli olsun.
  Cevapla
 • esraa40 4 hafta önce Şikayet Et
  Kalpte hasar bıraksaydı fatih terım gibi pek çok insan tekrar eski hayatına geri dönemezdi hepsi Korku pandemisi yaratarak dünyayı etki altına almayı amaçlayan gündemde kalmak için yapılan kasıtlı haberlerdir ama türk milleti bunları Domuz Gribinde oldugu gibi ciddiye almayacaktır ALLAH'ın izniyle.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR