YSK'nın kararının ardından AK Parti'den art arda açıklamalar

YSK'nın, AK Parti'nin itirazı üzerine KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanabileceği yönündeki kararının ardından AK Parti'den peş peşe açıklamalar geldi.

ABONE OL
GİRİŞ 23.04.2019 21:40 GÜNCELLEME 23.04.2019 21:46 SİYASET
YSK'nın kararının ardından AK Parti'den art arda açıklamalar
YSK'nın kararının ardından AK Parti'den art arda açıklamalar

YSK'nın, KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanabileceğine karar vermesinin ardından AK Parti kanadından peş peşe açıklamalar geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: HERHANGİ BİR YORUMA GİRMEYEYİM, NİHAİ KARARI BEKLEYECEĞİZ

Konuyla ilgili soruya cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Karara yönelik herhangi bir yoruma girmeyeyim. Şu anda aklımda kaldığı itibarıyla 9 maddede itiraz vardı. Diğer 8'i üzerinde de onların incelenmesine ayrıca karar vermişler. 8 maddenin de incelenmesini şu anda izliyoruz. Onlar da tabii çok çok ciddi başlıklar. Onlar da incelendikten sonra nihai kararı bekleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

BİNALİ YILDIRIM: KANAAT BELİRTMEM DOĞRU OLMAZ

AK Parti İstanbul İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım, "YSK'nın kararına yorum yapmam yanlış olur. Süreç tamamlanmış değil, kanaat belirtmem doğru olmaz. Çünkü işin konusu benim" dedi.

 

 

ALİ İHSAN YAVUZ: YSK OY ÇOKLUĞUYLA REDDETTİ, İDDİALARIMIZIN ARAŞTIRILMASINA KARAR VERDİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Seçim İşleri Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, "YSK,dün başladığı olağanüstü itiraz dilekçemizin görüşmelerine bugün de devam etti.YSK bugün vermiş olduğu ara kararla; Kanunla ihraç edilenlere ilişkin oy kullanamazlar şeklindeki talebimizi oy çokluğuyla reddetti. Diğer iddia ve taleplerimizin araştırılmasına karar verdi." dedi.

 

 

AK PARTİLİ VEKİL ABDULLAH GÜLER: GELECEKTEKİ SEÇİMLERE ETKİ EDECEK

AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yaptığı olağanüstü itiraz ve Yüksek Seçim Kurulu'nunara kararına ilişkin sorusunu cevapladı.

YSK'nin, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu hizmetinden çıkarılanların seçmen sayılmaması konusundaki iddialarla ilgili araştırma yapılmasına gerek görmediğinin hatırlatılması üzerine Güler, esas ana dilekçelerinin içeriğinde bunun yer almadığını kaydetti. 44 sayfalık ilk dilekçelerinin haricinde, KHK'lılarla ilgili hususun YSK'ye taşındığını aktaran Güler, Anayasa'nın 67. Maddesi, Seçim Kanunu'nun 8. Maddesi ve seçmen kütükleriyle ilgili olan Kanun'un 33. maddesini bir bütün olarak değerlendirerek, itirazlarını yaptıklarını belirtti.

KHK'lıların durumunun, ilk defa YSK'nin gündemine geldiğini vurgulayan Güler, Kurulun, daha önceden böyle bir konuda içtihadı ve kararının bulunmadığını anımsattı. Güler, YSK'nin, KHK ile kamu hizmetinden çıkarılanların seçmen sayılmaması konusundaki iddialarıyla ilgili araştırma yapılmasına gerek görmemesinin, gelecekteki seçimlere de etki edeceğini ve içtihat oluşturacağını söyledi.

ESAS DİLEKÇEDE BEŞ BAŞLIK BULUNUYOR

Esas dilekçelerinde beş başlık ve on alt başlığının bulunduğunu, bunda da özellikle sandık kurulu başkanları, sandık kurulu üyeleri ve kısıtlı seçmenlerle ilgili konuların yer aldığını anlatan Güler, Kurul'un, 41 bin 132 seçmen ile memur olmayan sandık kurulu başkanı ve üyeleri ile iddiaya konu diğer seçmenlerin durumlarının araştırılması kararlaştırdığını bildirdi. Şimdi ilgili kurumların bilgi ve belgeleri YSK'ye göndereceğini anlatan Güler, YSK'nin de bu bilgi ve belgeler geldikten sonra beş siyasi partinin oy hakkı olmaksızın toplantısını bu deliller ışığında tekrar icra edeceğini ve son nihai kararını oluşturacağını kaydetti.

"HEPSİ BU SEÇİMLERİN İPTALİNİ GEREKTİRECEK HUSUSLAR"

İstanbul'da seçimlerin yenilenmesi gerektiğini belirten Güler, şöyle devam etti: "Bizim esas Seçim Kanun'un 130. Maddesi kapsamında verdiğimiz ana dilekçemizde bu husus (KHK'lı seçmenler) yoktu. Bu ek beyan olarak verildi. Ama ana iddialarımız, itirazlarımız sandık kurulu başkan ve üyeleri, seçmen listesindeki usulsüzlükler, kısıtlı seçmenlerin oy kullanması, sandık başındaki birçok evrakın oy sayım döküm cetvelinden tutun da sandık sonuç tutanaklarına kadar birçok seçim sonuçlarını doğrudan etkileyecek evrakın usulsüz, yanlış, zincirleme bir şekilde ilçe seçim kurullarında, Büyükçekmece ve Maltepe üzerinde olduğu gibi birçok usulsüz ve yetkisiz işlemin olduğunu iddia ediyoruz. Bunların hepsi bu seçimlerin iptalini gerektirecek hususlar. Sadece KHK ile ilgili itirazımızla ilgili konu, ek bir beyan dilekçesiydi, bununla ilgili ara kararını oluşturdu. Kurul, bundan sonra esas ana itiraz konularımıza odaklanacaktır."

AK Parti YSK temsilcisi Recep Özel de yaptığı açıklamada, "İstanbul seçimleriyle ilgili olarak YSK'ya sunduğumuz 8 ana başlıktaki iddialarımız kabul edilerek araştırılmasına karar verildi." demişti.

KHK İTİRAZI KABUL EDİLMEMİŞTİ

Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti ve MHP'nin İstanbul'da seçimlerin yenilenmesi talepli olağanüstü itirazlarına ilişkin ikinci gün mesaisinde önemli kararlara imza attı. YSK, AK Parti'nin KHK ile görevlerinden ihraç edilen isimlerin seçimde oy kullanamayacağına dair itirazını reddetti. Yani YSK, KHK'lıların oy kullanabileceğine karar verdi. YSK, AK Parti'nin kısıtlı seçmen ile kamu görevlisi olmayan sandık kurulu üyelerinin araştırılması hususunu ise kabul etti. Bu yönde ara karar verildi. Bu karar ile usulsüz seçmen kaydı yapıldığı iddia edilen yaklaşık 41 bin 132 seçmenin durumu araştırılacak.

ETİKETLER

YORUMLAR 16 TÜMÜ
 • vatanser 1 yıl önce Şikayet Et
  mızrak çuvala sığmıyor ortada açık deliller var hırsızlık var ortada
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  ARTIK iddialar ve deliller o kadar ortadaki bu seçimi yenilemeyen YSK tarafsızlığını yitirmiş demektir.çocuklar bile bu seçimin yenilenmesi gerektiğini anlar.
  Cevapla
 • DELİ DUMRUL 1 yıl önce Şikayet Et
  Özetle hırsızlık , şaibe , sahtekarlık vb. vb. vb. Gerisi angarya.
  Cevapla
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Khk kararı ile Ysk,ya güven olayı bitmiştir.
  Cevapla
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  KHK için verilen Karar Düşündürücü Çünkü Fetöcüler Sandıklarda cirit atıyordu!?.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR