Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Libya mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus'ta yaptığı açıklamada "Libya'daki olumsuz gelişmeler sadece Libya'da kalmıyor komşu ülkeleri rahatsız ediyor.Tunus Cumhurbaşkanı ile Libya'da ateşkesin sağlanması için işbirliğini görüştük. Türkiye’ye karşı yaptırım hevesleri bu dönemde arttı. Yunanistan'ın burada herhangi bir söz sahibi olması diye bir şey söz konusu değildir." dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 25.12.2019 15:27 GÜNCELLEME 25.12.2019 18:02 SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Libya mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Libya mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile görüşmek üzere Tunus'a geldi. Erdoğan burada yaptığı konuşmada şunları söyledi;

KOMŞU ÜLKELER CİDDİ MANADA RAHATSIZ OLUYOR

"Bu bölgede 500 bine yakın bir mültecinin olması Tunus’a ciddi bir yüktür. Bu yükün altından bir an önce kalkmak gerekiyor. Bundan daha sonra öyle bir hal alıyor ki terörize bir durum ortaya çıkıyor. Bu terörize durum da oradaki halkları ciddi anlamda rahatsız ediyor. Libya’daki bu olumsuz gelişmeler sadece Libya’da kalmıyor aynı zaman komşu ülkeler bundan ciddi manada rahatsız oluyor. 

 

 

ATEŞKES İÇİN İŞBİRLİĞİNİ GÖRÜŞTÜK

Bizim Libya’da bir an evvel ateşkesin sağlanarak siyasi sürece dönülmesi anlamında yürütebileceğimiz iş birliği neler olabilir bunların üzerinde durma fırsatımız oldu.

YAPTIRIM RESTİ: YUNANİSTAN'IN  LİBYA İLE NE ALAKASI VAR?

Türkiye’ye karşı yaptırım hevesleri bu dönemde arttı. Yunanistan’ın Libya ile ne alakası var? Münhasır ekonomik bölgeyle bir ilgisi yok. Libya ve Türkiye arasındaki bağlantı bellidir. Bu konuda yetki sahibi 2 ülke var Libya ve Türkiye.Yunanistan'ın burada herhangi bir söz sahibi olması diye bir şey söz konusu değildir.

 

 

MUTABAKAT TBMM'DEN GEÇTİ

Libya’nın şu an meşru bir başbakanı var. Sayın Sarraj ile bu görüşmeyi heyetiyle beraber gerçekleştirdik. İstanbul’da kendilerini ağırladık müzakeresini değerlendirmesini yaparak imzalar atıldı. TBMM’den de mutabakat metnini anlaşmayı geçirmiş bulunuyoruz. Bundan sonraki süreçte de bu anlaşmayı devam ettireceğiz.

WAGNER'İN ORADA NE İŞİ VAR?

Biz hiçbir yere bugüne kadar davetsiz misafir olmadık. Herhangi bir davet olursa bunu değerlendiririz adımlarımızı buna göre atarız. Sormak lazım acaba şu anda Libya'da bulunan, 5 bini Sudan'dan, 2 bini Rusya'dan Wagner diye girenler hangi sıfatla geldiler, orada ne işleri, hangi bağlantıları var? Türkiye ise davete icabet eder. Aramızda en azından bir mutabakat metni var. Ama bunların hiçbir bağı yok. Hiçbir bağı olmadığı halde onların ne işi var burada. Hafter meşru değildir. Gayri meşru olarak durumdan vazife çıkartıyor. Uluslararası alanda karşılığı olan Sarraj’dır."

ETİKETLER

YORUMLAR 30 TÜMÜ
 • Abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  Reis ölü toprağı serilmiş islam ümmetini uyarmaya başlıyor.
  Cevapla
 • Kriminal 2 yıl önce Şikayet Et
  İlahi Kelimetullah 'ı yaymak ve bunun için mücadele etmek sanırım bu olsa gerek... Bir asırdan sonra DEV UYANMIŞ ve üzerindeki tozları silkeleyerek yola koyulmuştur... Rabb'im ayağınıza taş değdirmesin... Mübarek olsun....
  Cevapla
 • Tarih 2 yıl önce Şikayet Et
  (Ey mü’minler, kâfirlere ve zalim düzenlere karşı) Sakın gevşeklik göstermeyin, üzüntüye girmeyin (ümitsizliğe düşmeyin) . Eğer inanıyorsanız (sonunda) galip ve üstün gelecek olan sizsiniz.
  Cevapla
 • Mahmut 2 yıl önce Şikayet Et
  ÜLkeler iş birliği ile büyür. Bizim pek dostumuz kalmadı. Bakalım ne olacak.
  Cevapla
 • Asım 2 yıl önce Şikayet Et
  Müslüman mısın değil misin bilemiyorum ama ismin peygamber efendimizin ismi. Müslüman müslümanın kardeşidir ama şu an sen dostumuz kalmadı diyorsun. Avrupa, Abd ve İsrail, Yunanistan ne zaman dosttu ki şimdi kalmadı?
  Cevapla
 • Osmanli 2 yıl önce Şikayet Et
  Kartallar en yüksekte ve yalniz ucar. Oyunun tamamini göremiyorsun belli
  Cevapla
 • tolaz 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyeden kaynaklı bir sonuç değil.
  Cevapla
 • Ercan Sarıoğlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Dost ne zaman oldu ki.Bati ve Araplar hep dusmandi
  Cevapla
 • Yunus Çolak 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusyanın Müslüman coğrafyaya girmesi kesinlikle doğru değildir Amerika ne ise rusyada odur Müslümanlar çok uyanık olmalıyız Allah Müslüman milletlere birlik ve beraberlik nasip etsin Inşaallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR