Cezayir Alimler Birliği Başkanı Kasum'dan Macron'a Osmanlı resti

Cezayir Alimler Birliği Başkanı Abdurrezak Kasum, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Osmanlı Devleti'nin Cezayir'deki varlığına ilişkin suçlamalarına tepki göstererek, "Osmanlı, Cezayir'e sömürge işgalcisi olarak gelmedi." dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 11.10.2021 21:17 GÜNCELLEME 11.10.2021 21:17 SİYASET
Cezayir Alimler Birliği Başkanı Kasum'dan Macron'a Osmanlı resti
Cezayir Alimler Birliği Başkanı Kasum'dan Macron'a Osmanlı resti

Cezayir Alimler Birliği Başkanı Abdurrezak Kasum, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Osmanlı Devleti'nin Cezayir'deki varlığına ilişkin suçlamalarına tepki göstererek, "Osmanlı, Cezayir'e sömürge işgalcisi olarak gelmedi, bilakis İspanyol Haçlı saldırılarına karşı Cezayirlilerin davetiyle geldi." dedi.

Abdurrezak Kasum, Cezayir Alimler Birliğinin yayın organı El-Basair gazetesinde, Macron'un Osmanlı dönemine atıfta bulunarak Türklerin Cezayir'de "sömürgeci" olduğu yönündeki suçlamalarını reddeden bir makale kaleme aldı.

Kasum, "Osmanlı, Cezayir'e sömürge işgalcisi olarak gelmedi, bilakis İspanyol Haçlı saldırılarına karşı Cezayirlilerin davetiyle geldi. Osmanlı, ölüm ve yıkımla suçlanmıyor. Osmanlı döneminde Cezayirliler hayatlarından memnundu, onlar Cezayirlilerin servetini yağmalamadılar." ifadelerini kullandı.

Osmanlıların Cezayir'de kendi dilini empoze etmediğine işaret eden Kasum, Osmanlı Devleti'nin Cezayir'de yerel halkın dinine, diline ve inancına karışmadığını kaydetti.

Kasum, Cezayirlilerin Fransız sömürgeciliğini "trajedinin babası, sefalet ve nefretin kaynağı" şeklinde tanımladığını belirterek Fransız şirketleriyle ticari ilişkilerin sonlandırılması çağrısı yaptı.

MACRON'DAN FRANSA'NIN CEZAYİR'DEKİ SÖMÜRGE TARİHİNE İLİŞKİN TARTIŞMALI AÇIKLAMALAR

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un 2 Ekim Cumartesi günü Le Monde gazetesinde yer alan Cezayir'e yönelik suçlayıcı ifadeleri, iki ülke arasındaki gerginliği yeniden tırmandırdı.

Cezayir'de "askeri-siyasi bir sistemin hüküm sürdüğünü ve ülkenin resmi tarihinin tamamıyla yeniden yazıldığını, gerçeklere dayanmadığını ve Fransa'ya düşmanlık üzerine inşa edildiğini" ileri süren Macron, "Cezayir'in bir ulus olarak inşası, izlenmesi gereken bir fenomendir. Fransız sömürgesinden önce Cezayir ulusu var mıydı? Soru bu. (Cezayir'de) Daha önce sömürgeler vardı. Türkiye'nin Cezayir'de oynadığı rolü ve kurduğu hakimiyeti tamamen unutturabilmesi beni büyüledi ve tek sömürgecinin biz olduğumuzu açıklamak, bu harika. Cezayirliler buna inanıyor." ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Cezayir Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Macron'un ifadeleri "Fransız sömürgeciliğine karşı direnen 5 milyondan fazla şehidin anısına yönelik kabul edilemez bir hakaret" şeklinde nitelendirilmiş ve kınanmıştı.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'un, ülkesinin Paris Büyükelçisi Muhammed Anter Davud'u istişare için derhal geri çağırdığı, ayrıca Cezayir hava sahasının Fransız askeri uçaklarına kapatıldığı bildirilmişti.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 38 TÜMÜ
 • Adnan 1 ay önce Şikayet Et
  Bu Tayyip Erdoğan çok akıllı adam, ufak ufak işleyip Fransızları Afrikadan sökecek bizde Erdoğan onlarda Macron gibi admlar oldukça biz çok döveriz bunları.
  Cevapla
 • serdar sargon 1 ay önce Şikayet Et
  benim yorumu neden yayınlamıyorsunuz yayına aykırı da değil sadece CEZAYİRLİ mason ABDEL KADERden bahsettim???
  Cevapla
 • Nazım Akçay. 1 ay önce Şikayet Et
  Şikayet edilecek bir durum yok ki adam doğruyu söylemiş Neden ikide bir şikayet butonu açılır, anlamıyorum.
  Cevapla
 • Ramazan 1 ay önce Şikayet Et
  Adamın işi gücü çirkeflik ALLAH C.C. helak ve azabını ziyade eylesin aminnn
  Cevapla
 • Mustafa Mat 1 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı Cezayir de 320 yıl kaldı kimse Türkçe bilmez Fransa 120 yıl kaldı anadilleri neredeyse fransızca bu örnek yetmez mi meraklı ve iftiracilara. KURBAN OLAM OSMANLIYA SELCUKLUYA VE TÜRKIYE CUMHURIYETINE
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR