Samsung rakiplerini geride bıraktı

2020 yılı koronavirüs nedeniyle tüm sektörleri kötü etkilese de Samsung bu yıl büyük bir yükseliş yakaladı. Güney Koreli teknoloji devi satış rakamlarıyla dişli rakipleri Huawei ve Xiaomi'yi geride bırakmayı başardı.

ABONE OL
GİRİŞ 30.10.2020 11:40 GÜNCELLEME 30.10.2020 11:40 TEKNOLOJİ
Samsung rakiplerini geride bıraktı
Samsung rakiplerini geride bıraktı

International Data Corporation (IDC) isimli bir istatistik şirketi, 2020'nin son çeyreğindeki akıllı telefon satış rakamlarını açıkladı. Yapılan açıklamalar, Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin bir kez daha Güney Koreli rakibi Samsung'un gerisine düştüğünü gözler önüne seriyor. Ayrıca en azından bazı şirketler şirketler, koronavirüs salgınına rağmen son çeyrekteki satış rakamlarından memnun kalacaklar gibi görünüyor. 

 

IDC'nin açıkladığı verilere göre şirketlerin tümü, son çeyrekte 353,6 milyon sevkiyat gerçekleştirdiler. Bu sevkiyatların en büyük bölümü ise tek başına Samsung tarafından karşılandı. Şirket, son çeyrekte 80,4 milyon akıllı telefon göndermeyi başardı. İlginç bir şekilde şirket, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre akıllı telefon satışlarını artırdı. Oysaki beklentiler, akıllı telefon pazarında yaşanan daralmanın büyük ölçüde devam edeceği yönündeydi.

 

Huawei ve Xiaomi takipte

Samsung'u takip eden şirketin 51,9 milyon satışla Huawei olduğunu görüyoruz. Şirket, geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise 66,6 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirmişti. Aradaki fark ise Huawei'nin pazar payının yüzde 22 gibi rekor bir seviyede düştüğünü gösteriyor.

iPhone 12 gecikmesi rakamları etkiledi


Başka bir Çinli teknoloji şirketi olan Xiaomi'de ise yüzler gülüyor. Çünkü şirket, son çeyrekte 46,5 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi. Satışlarını, yıllık bazda yüzde 42 artırmayı başaran Xiaomi, bu konuda dikkat çeken bir başarıya imza atmış gibi görünüyor. Xiaomi'yi takip eden şirketse kısa bir süre önce iPhone 12 ailesini duyuran Apple. Apple'ın satışları da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10,6 oranında düşmüş durumda.

KAYNAK : webtekno, Haber7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR