Mor baklava nedir? Mor baklava nasıl yapılır? Şeker hastalarının yiyebileceği baklava

İstanbul Üniversitesi Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi uzun çalışmalar sonucunda mor sebze-meyvelerin kullanıldığı formül ile mor renginde şeker hastalarının yiyebileceği baklava üretti. Peki mor baklavanın içinde ne var? Mor baklava nasıl yapılıyor? İşte sorunun yanıtı:

ABONE OL
GİRİŞ 30.04.2020 21:02 GÜNCELLEME 01.05.2020 09:44 Yemek
Mor baklava nedir? Mor baklava nasıl yapılır? Şeker hastalarının yiyebileceği baklava
Mor baklava nedir? Mor baklava nasıl yapılır? Şeker hastalarının yiyebileceği baklava

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım "Bu baklava ülkemizdeki 7 milyon diyabet hastası için bir müjde. Bu ramazan ayı itibarıyla şeker hastaları çekinmeden baklava tüketebilecek" dedi. "Sankara Mormiks" formülü ile üretilen baklava, şeker hastalarına rahatça baklava yeme fırsatı sunuyor.  Ahududu, incir, kırmızı lahana gibi mor sebze ve meyve özleri sayesinde şekerin hastalardaki negatif etkisini sıfırlayan ve tüketenin şeker oranında herhangi bir yükselmeye yol açmayan yeni formül, tatlı üreticileri tarafından "baklavada çığır açan buluş" olarak nitelendiriliyor.  Yaklaşık 1 yıldır ramazan ayına hazırlandıklarını, tüketimi diyabet, hipertansiyon hastaları dahil daha geniş kitleye ulaştırmak için bilim-sanayi iş birliğinde güzel bir örnek sergilediklerini dile getiren Yıldırım, özellikle paket satışlarla ramazan ayında iyi bir performansa ulaşacaklarını kaydetti.

MOR BAKLAVA NEREDE SATILIYOR?

Yıldırım, İkitelli’de bulunan Baklavacı Mehmet Yıldırım isimli üretim ve satış noktasında da bu ürünün satışına başladıklarını, ürünün sektöre yayıldığını sözlerine ekledi.

Kara, Türklerin Japonlara kıyasla daha az ömürlü olduğunu ancak her geçen gün Türkiye’de yaşam süresinin uzadığını kaydederek şu ifadeleri kullandı: “Ancak uzamış hayatımızda da böbrek yetmezliği, diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklarla boğuşuyor ve verimsiz yaşıyoruz. Eğer bu mikro besinleri günlük hayatımıza dahil edebilirsek hem daha uzun hem de hastalıksız yaşayacağız. Bu anlamda diyabetli hastaların artık tatlı yemekten çekinmeyeceklerini vurgulamak isterim.  BAKTAD ile yaptığımız iş birliğinin en belirgin tarafı bu."

YORUMLAR 3
 • Doğukan 2 yıl önce Şikayet Et
  Artık teknoloji üretin mekanik aletler ile medyada boy gösterin makineler üretin yahu koca üniversitenin biyoteknoloji bölümü neden biyoçip ler üretmez veya geliştirmez de gider baklava üretir anlamış değilim
  Cevapla
 • ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  baklava zararlıdır. şeker ve hamur
  Cevapla
 • zafer gülten 2 yıl önce Şikayet Et
  yalnız bir şeye dikkat çekerim,kilosu 78 tl imiş,yani normal baklavaya göre pahalı,ve piyasada kilosu 20-30 tl ye baklavalarda var. ve bu durumda balığı bile kırmızıya boyayıp barbunya balığı diye satan uyanıklar için kilosu 20-30 tlolan ucuz baklavaları,mora boyamak hiçde zor değil.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR