Çocuklara korku filmi izletilmeli mi?

Biz yetişkinlerin bile ruh sağlığını bozabilen korku filmlerinin çocuklar üzerindeki etkisini tahmin bile edemeyiz. Her ne kadar bazen korkmaya ya da gerilmeye ihtiyaç duysak da çocukların yanında korku filmi izlemek ne kadar doğru? Çocuklara korku filmi seyrettirilmeli mi?

ABONE OL
GİRİŞ 24.04.2020 05:19 GÜNCELLEME 24.04.2020 05:19 Çocuk
Çocuklara korku filmi izletilmeli mi?
Çocuklara korku filmi izletilmeli mi?

Çocukların evde tek duramaması, yalnız yatamaması ve karanlıkta kalamaması gibi korkuların temel kaynağı küçük yaşta izlenen korku filmleridir. Yetişkinlere özenerek onların izledikleri filmleri seyretmek isteyen çocuklar, farkında olmadan bu filmlerden etkilenirler. O an etkisini görmeseler bile izledikleri korku filmlerindeki figürler, bilinçaltına yerleşir ve olur olmadık zamanlarda çocuğun aklına gelerek psikolojisinin olumsuz etkilenmesine neden olur.

Böyle durumlarda ailelerin bilinçli davranması son derece önemlidir. Çocuk eğer 10 yaşından küçükse ebeveyni çocuğunun hiçbir şekilde korku filmi izlemesine izin vermemelidir. 10 yaşından sonra da yetişkinlerle beraber yaş özelliklerine uygun bir korku filmi izlemesinde pek sakınca yoktur.

Ancak yinede film bittikten sonra filmi beraber izlediği yetişkin biri, filmde bahsedilenlerin kurgu ve hayal ürünü olduğunu, gerçek hayatta böyle bir şeyin olamayacağı izah edilmelidir. Bu bilgilendirmenin yapılması çocuğun psikolojisi açısından oldukça önemlidir.