İngiliz bilim insanlarından Kovid-19 açıklaması: Kayıp parçayı bulduk

Hürriyet'in iddiasına göre; yeni tip koronavirüsü mercek altına alan İngiliz bilim insanları, "kayıp parçayı bulduk" açıklamasında bulundu.

ABONE OL
GİRİŞ 26.09.2021 10:59 GÜNCELLEME 26.09.2021 11:05 DÜNYA
İngiliz bilim insanlarından Kovid-19 açıklaması: Kayıp parçayı bulduk
İngiliz bilim insanlarından Kovid-19 açıklaması: Kayıp parçayı bulduk

Kovid-19 pandemisi ile  birlikte bilim dünyası neredeyse tüm mesaisini virüsü yenmeye ayırdı. Bu kapsamda virüse karşı elimizdeki en güçlü silah olan pek çok aşı geliştirildi.

Dünya genelinde 5 milyar dozun üzerinde aşılama yapıldı ve bu sayede pek çok hayat kurtarıldı. Bilim dünyası Kovid-19 ile mücadele kapsamında hala pek çok araştırmaya imza atıyor.

"KAYIP PARÇAYI BULDUK"

O araştırmalardan biri ise tabiri caizse dünyaya umut oldu.

Hürriyet'in iddiasına göre; Kovid-19'u mercek altına alan İngiliz bilim insanları "kayıp parçayı bulduk" açıklamasında bulundu.

KOVİD-19'A YAKALANMAYI AZALTAN BURUN SPREYİ

İngiltere'de Kovid-19'a yakalanma şansını önemli ölçüde azaltan yeni anti-viral burun spreyi icat edildi.

Söz konusu burun spreyinin Kovid-19'a karşı 8 saatlik bir koruma sağladığını belirten bilim insanları, pHOXWELL'in eski normallere geri dönmemizi hızlandırabileceğinin altını çizdi.

Buluşun arkasındaki firma olan Raphael Labs'ın başkanı Profesör Rakesh Uppal, bunun "önemli bir atılım" olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

"Şimdi bu salgınla savaşmak için daha önce eksik olan etkili bir aracımız var."

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDA DENENDİ

Söz konusu sprey, erken yaz dalgasının zirvesinde Hindistan'da 600'den fazla aşılanmamış sağlık çalışanı üzerinde denendi. pHOXWELL alanların 45 günlük bir süre içinde Kovid-19 ile enfekte olma olasılıkları, sprey verilmeyen meslektaşlarına göre üçte iki oranında daha az gerçekleşti.

AŞI VE MASKEYE EK KORUMA SAĞLIYOR

Spreyin aşılara ve maskelere ek koruma sağladığının altını çizen Profesör Rakesh Uppal, "Aşılama kesinlikle gerekli olmakla birlikte, yüzde 100 etkili değildir ve Kovid-19'a neden olan virüs tarafından enfekte olmak ve bu virüsü iletmek hala mümkündür" sözleri ile aşı olanların da virüse yakalanıp onu bulaştırabileceğine dikkat çekti.

KAYNAK : Hürriyet
YORUMLAR 23 TÜMÜ
 • dadaş 8 ay önce Şikayet Et
  bunun arkasında ingilizin olmaması mümkün değil.
  Cevapla
 • Çorum lu 8 ay önce Şikayet Et
  Ahlatci Çorumlu firma zaten burun spreyi aşısını bulmuştu ne oldu da hâlâ ses Yok
  Cevapla
 • Bir Dost 8 ay önce Şikayet Et
  Covid-19 tabanlı çok büyük ilaç pazarı oluştu. Bu ne demek? Bu pazardan para kazananlar bu illeti bitirmek yerine daha da beter hale getirir.
  Cevapla
 • Dede 8 ay önce Şikayet Et
  Girip bolaşmasinida onlar heralde .tetbir şart hazırlıklı olmalıyız başka virüslere ülke olarak saygilar
  Cevapla
 • Bunu mu Buldunuz? 8 ay önce Şikayet Et
  GERÇEKTEN de Pandemiyi bitirmek, Korona virüsünü öldürmek, hastaları bir an önce sağlığına kavuşturup yoğun bakım odalarını boşaltmak mı istiyorsunuz? BU İSTEĞİNİZDE SAMİMİ İSENİZ alın size çok ucuz ve basit bir çözüm. Şu cümleyi internette aratın ve çıkan sayfayı okuyun, videoları izleyin. Sonra da bu site kapatılmadan, Klordioksit YASAKLANMADAN sosyal medya üzerinden herkese yayın. "DR. Andreas Ludwig Kalcker ile Klordioksit Sohbeti — Türkçe Alt Yazılı" Bolivya'da 8 üniversite bu konuda çalışıyor ve doktorlar Bolivya'da pandemiyi neredeyse bitirdiler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR