ALES geç başvuru ekranı ÖSYM AİS! 2021 ALES/1 geç başvuru ücreti ne kadar?

Akademik kariyer hedefleyen adayların yoğun ilgi gösterdiği ALES sınavı başvurularını kaçıran için geç başvurular bugün alınmaya başlandı. Geç başvuru işlemleri ÖSYM Aday İşlemleri üzerinden T.C kimlik numarası ve şifre ile gerçekleştirilecek. 2021- ALES/1 geç başvuru ücreti ÖSYM Ödemeler kısmından yatırılacak…

ABONE OL
GİRİŞ 01.04.2021 11:28 GÜNCELLEME 01.04.2021 11:29 EĞİTİM
ALES geç başvuru ekranı ÖSYM AİS! 2021 ALES/1 geç başvuru ücreti ne kadar?
ALES geç başvuru ekranı ÖSYM AİS! 2021 ALES/1 geç başvuru ücreti ne kadar?

ALES geç başvuru işlemleri ÖSYM tarafından yayınlanan takvime göre bugün itibariyle başladı. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş olarak bilinen sınava Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlaması pozisyonlarda çalışmak isteyen adaylar katılacak.  ALES puanı ile adaylar 5 yıl boyunca tercihte bulunabilecek. 21 Mart’ta başvuru yapmayı unutan veya düşünmeyen adaylar için ÖSYM ek başvuru sürecini başlattı. Peki ALES geç başvuru nasıl yapılır? İşte 2021 ALES geç başvuru ücreti!

ALES Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

2021-ALES/1 sınavı geç başvuruları 1 Nisan 23.59’a kadar sürecek. Başvurular elektronik ortamda (ÖSYM AİS) üzerinden alınacak. T.C. kimlik numarası ve aday şifreleriyle Aday İşlemlerine giriş yapan kullanıcılar sınav başvuruları bölümünden işlemlerini tamamlayabilir.

2021 ALES/1 BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!

2021 ALES Geç Başvuru Ücreti Ne Kadar? 

İnternet üzerinden başvuru yapan adaylar ÖSYM’nin E-ödemeler kısmından banka veya hesap kartıyla ALES geç başvuru ücretini yatırabilir. Geç başvuru gününde yapılan başvuruda sınav ücreti %50 artırımlı olarak ödenir. ALES geç başvuru ücreti 2021 yılında 217,5 lira olarak belirlendi.

ALES GEÇ BAŞVURU ÜCRETİ ÖDEMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

2021 ALES Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Yüksek Lisans, Doktora ve lisansüstü kariyer yapmayı planlayan adayların katılım sağladığı ALES/1 sınavı 2021 yılında 2 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek. Sınavda adaylara 50 sözel ve 50 sayısal olmak üzere toplam 100 soru yöneltilecek.  2 Mayıs’ta saat 10.15’de başlayacak sınav 150 dakika (2.5 saat) sürecek.

ALES Sınav Giriş Belgesi Erişime Ne Zaman Açılır?

Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Adayların bu belgeyi, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden, sınav tarihinin yaklaşık 10 gün öncesinden başlamak üzere edinmeleri gerekmektedir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunmaktadır. Hiçbir aday Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir salonda sınava giremez.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR