Türkiye'nin başarısı dünyanın dilinde! Osmanlı'dan bu yana...

Türkiye'nin başarısı dünyada konuşulmaya devam ediyor. BAE ve birçok Batılı ülke tarafından desteklenen Hafter, Türk SİHA'ları karşısında çaresiz kaldı. Libya hükümeti, Türkiye'nin desteğiyle darbeci Hafter'e karşı son dönemde önemli kazanımlar elde etti. Amerikan New York Times gazetesi, konuya ilişkin çarpıcı ifadeler kullandı.

ABONE OL
GİRİŞ 23.05.2020 01:23 GÜNCELLEME 23.05.2020 01:23 GÜNCEL
Türkiye'nin başarısı dünyanın dilinde! Osmanlı'dan bu yana...
Türkiye'nin başarısı dünyanın dilinde! Osmanlı'dan bu yana...

Libya hükümeti, Türkiye'nin desteğiyle Halife Hafter'e darbe üstüne darbe indirdi. Yabancı basın da bu başarıya kayıtsız kalmadı.

ÇARPICI YORUMLAR

 

 

New York Times gazetesinde, "Türkiye iktidarı belirleyen konuma geldi" başlıklı bir makale kaleme alındı.

TÜRK SİHA'LARI SAVUNMA SİSTEMLERİNİ İMHA ETTİ

 

 

Makalede, darbeci General Hafter'e Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından temin edilen Rus hava savunma sistemlerinin Türk SİHA'ları ile imha edildiğine işaret edildi.

Hafter'e bağlı unsurların son dönemde sahada yaşadığı kayıpların hezeyanının bir yansıması olan bu açıklama, darbeci Hafter'in ve destekçilerinin Libya'daki ihtilafı tırmandırma niyetinde olduklarının en açık göstergesidir. Bu vesileyle, Libya'daki Türk çıkarlarının hedef alınması halinde bunun çok ağır sonuçları olacağını ve darbeci Hafter unsurlarını meşru hedef telakki edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz."

Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin işgalindeki başkent Trablus'un batısında yer alan Vatiyye Askeri Üssü'nün kontrolünü sağlamıştı.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi ise, Türkiye destekli güçlerin Libya'da bu hafta elde ettiği zaferlerin General Halife Hafter'in planlarına büyük darbe vurduğunu bildiriyor. Haberde, söz konusu zaferlerin Türkiye'nin Libya'da mücadele eden yabancı ülkeler arasında belirleyici bir güç olarak yerini alışına işaret ettiği vurgulandı.

Haberde ayrıca Hafter güçlerinin eline yeni ulaşan Rus hava savunma sistemlerinin SİHA'larla yok edildiği ve Perşembe günkü saldırıyla Trablus'un güneyindeki önemli bir bölgeden de çıkartıldıkları kaydediliyor.

Libya hükümeti, orduya bağlı hava unsurları tarafından imha edilen ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter milislerine ait Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemlerinden birisini başkent Trablus’ta sergiledi

OSMANLI VURGUSU

NYT'nin haberi şöyle devam ediyor: "Zaferler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ocak'ta asker ve SİHA'lar göndermesine kadar, zayıf ve Hafter güçleri tarafından etrafı sarılmış görünen Birleşmiş Milletler destekli Trablus hükümetinin kaderini, çarpıcı bir şekilde değiştirdi.

Bu, Türkiye'nin 100 yıldan uzun süre önce Osmanlı İmparatorluğu'nun sona ermesinden bu yana, petrol zengini Kuzey Afrika ülkesine yaptığı en güçlü müdahaleydi."

ETİKETLER

YORUMLAR 43 TÜMÜ
 • Necmi 4 ay önce Şikayet Et
  Libya ile ilgili bazı haber ve videolarda; Libya'yı alıyoruz,ele geçiriyoruz gibi yorumlar yapılıyor.Bu tür haber ve yorumlar kardeş ülke halkının tepkisini çekecektir. Kaldı ki Türk milleti sömürgeciliğe karşı milli mücadelesini yüzyıl önce yapmış ve diğer milletlere örnek olmuştur. Bu vesile ile Libya'da ki kardeşlerimizle yaptığımız mücadeleyi haberlestirirken daha dikkatli olmalıyız. Herkese selam ve sevgiler .
  Cevapla
 • mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  Dünya çakallara kalmıştı.Savulun dünyanın aslanı Türkiye geliyor.
  Cevapla
 • Omy 5 ay önce Şikayet Et
  şu chp zihniyeti ne zaman kendine gelecek acaba türkiye chp nin duasından uzun yıllar önce vaz geçti bari çenelerini tusalar o da yeter.
  Cevapla
 • Altaylar 5 ay önce Şikayet Et
  SİHA lara havadan havaya füzeyi de entegre ederlerse ve bir de jet motorlu SİHA üretirlerse 10 numara 10 yoldur olur 5 yıldız değil
  Cevapla
 • Düzceli 5 ay önce Şikayet Et
  Yerli Silah sanayinde %20 lerden %60-70 lere çıktık. Dünyada konuşulur olduk. Saygınlığımız artıyor. İtibarımız yükseliyor. Bu İHA ve SiHA ları bizden başka 3 devlet üretebiliyor. İsrail, Amerika ve Çin. Artık Türkiye de bende varım dedi. Süper güçlerin arasına girdi Çok ciddi başarılı proje. Selçuk Bayraktar kardeşimizi ve Devletimizi kutlarız
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR