Ümit Yalım: Adalar derhal Türkiye'ye teslim edilmeli

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, Yunanistan'ın tatbikat ilan ettiği alanın egemenliği ve mülkiyeti ile karasuları, kıta sahanlığı, münhasır ekonomik bölgesi ve hava sahasının Türkiye'ye ait olduğunu söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 16.09.2020 06:59 GÜNCELLEME 17.09.2020 06:07 GÜNCEL
Ümit Yalım: Adalar derhal Türkiye'ye teslim edilmeli
Ümit Yalım: Adalar derhal Türkiye'ye teslim edilmeli

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, Yunanistan'ın tatbikat ilan ettiği alanın egemenliği ve mülkiyeti ile karasuları, kıta sahanlığı, münhasır ekonomik bölgesi ve hava sahasının Türkiye'ye ait olduğunu söyledi.

 

Yalım şunları kaydetti:

"Ege Denizi'nin kuzeyinde bulunan adaların hukuki statüsü 1914 Altı Büyük Devlet Kararı ve 1923 Lozan Antlaşması ile belirlenmiştir. Buna göre Yunanistan'a Kuzey Ege adalarının egemenliği değil, sadece kullanma hakkı yani zilyetlik hakkı verildi. Kuzey Ege'de bulunan Taşoz, Semadirek, Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Ahikerya, İpsara ve Bozbaba adalarının egemenliği ve mülkiyeti ile birlikte deniz yetki alanları ve hava sahası Türkiye'de kaldı. Lozan Antlaşması'nın 13. maddesi ile Yunanistan'ın adaları askeri maksatlarla kullanmayacağı kararlaştırıldı.

 

Anlaşma gereği, Türkiye isterse Boğazları kapatıp adalara harekat düzenleyebilir

İLK PROTESTO 1964'TE

Yunanistan 1960'lı yılların başında Doğu Ege Denizi'ndeki adaları silahlandırmaya başladı. Türkiye, adaları silahlandırdığı için Yunanistan'ı ilk defa 29 Haziran 1964'de protesto etti. Mevcut durum itibarıyla Yunanistan'a kullanma hakkı verilen 9 adanın hepsi silahlandırılmıştır. Sakız Adası'na bir Yunan Mekanize Tugayı yerleştirilmiştir. Yunanistan'ın askeri tatbikat yaptığı Sakız Adası karasuları Türkiye'ye aittir. Yunanistan, Türk karasularında askeri tatbikat yaparak anlaşmaları açık bir şekilde ihlal ediyor. Yunanistan ateşle oynuyor! Adalara askeri birlik yerleştiren Yunanistan, Kuzey Ege Denizi'ndeki adaların kullanma hakkını kaybetmiştir. Yunanistan, 9 adadaki askeri birlikleri ile vatandaşlarını ana kıtasına tahliye ederek boşaltmalı ve adaları Türkiye'ye teslim etmelidir.”

KAYNAK : Yeni Şafak Gazetesi

ETİKETLER

YORUMLAR 34 TÜMÜ
 • Hakkı An 1 gün önce Şikayet Et
  Onu da göreceğiz, Lozan ile çizilen sınırların onaylandığı 12 ada dahil Türkiye ye teslim edildiğini göreceğiz. Hem de İsrail bu konuda şaşırtan bir Rol Oynayacak. Lakin Barak beye çoktan hazırlanmış bir Rol var; Rolünü oyanmasının zamanı geldi, neyi bekliyor?. İsrail Selanik te öldürülen yahudilerin hesabını, yıkılan havra ve sinogogların hesabını Yunandan soracağından ve tek derdinin bu hesap olduğunu; sadece kullan at Yunan ile oynadığını bilelim ve sakin olalım. Onların bir boru hattına ihtiyacı var ve bizim istikrarlı bir güzergahımız var. Rahmetli Erbakan dahi Ticari ilişkide İsrail ile anlaşmayı onaylamıştır. Gerisi evrak...
  Cevapla
 • okan 4 gün önce Şikayet Et
  guclu olursan alirsin. 60 da basladi deniyor. hep ic karisikliklar yuzunden hakkini koruyamaz hale gelmis bir ulke. simdi ise menfaati icin herseyi yapacak gucte bir ulke. zahmet olacak elbet. ekonomik askeri politik sıkıştırmalar yapacaklar. bizim ise saflari sık tutmamız gerekiyor. hersey hayal ile baslar. hayal goremeyenler ileri adim atamaz.
  Cevapla
 • Ali 4 gün önce Şikayet Et
  Ne onlar adaları bize verir ne de biz adaları alabiliriz. Boş yere hayal kurmaya gerek yok. Lozana göre Irakın toprak bütünlüğü tehlikeye girerse Musul-Kerkük te bizim di ama alabildik mi ? Kimse kimseye durduk yere toprak vermez.
  Cevapla
 • okan 4 gün önce Şikayet Et
  durduk yere vermedigini yillar gosteriyor zaten. reis de biz de durmuyoruz isimizin en iyisini en durustunu yapiyoruz. sen golge etme baska ihsan istemeyiz.
  Cevapla
 • Kepir 18 4 gün önce Şikayet Et
  24 eylülde dananın kuyruğu koparmı acaba
  Cevapla
 • Mustafa 5 gün önce Şikayet Et
  E peki biz neyi bekliyoruz daha.İlla Suriye sınırında olduğu gibi adalardan ülkemize füzelerin atılmasını mı bekliyoruz.Uluslararası tüm haklar bizden yanayken sonuna kadar kullanalım..
  Cevapla
 • Paşa 5 gün önce Şikayet Et
  Keşke iki füze atsalar, sonra Atina’ya kadar yolu var! Bizimkiler füze değil bir kurşun bekliyor sadece!!!
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR