İşte İzmir'de yıkılan Rıza Bey Apartmanı'nda kullanılan malzeme!

İzmir'de yaşanan 6,6'lık deprem sonrası çok sayıda bina yerle bir oldu. Yıkılan binalardan bir tanesi olan ve enkaz altında çıkarılmayı bekleyen çok sayıda insanın bulunduğu bilinen Rıza Bey Apartmanı'nda kullanılan malzeme ve beton yapısı hakkında Mimar Nihat Şen önemli açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
GİRİŞ 31.10.2020 13:20 GÜNCELLEME 31.10.2020 13:20 GÜNCEL
İşte İzmir'de yıkılan Rıza Bey Apartmanı'nda kullanılan malzeme!
İşte İzmir'de yıkılan Rıza Bey Apartmanı'nda kullanılan malzeme!

İzmir'de meydana gelen deprem sonrası binaların neden yıkıldığı sorusu kafalarda soru işaretleri bırakırken uzman isimler çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Mimar Nihat Şen, Rıza Bey Apartmanı'nda kullanılan demirlerin deprem anında yıkılmaya davetiye çıkardığını söyledi.

 

KULLANILAN DEMİR DETAYI ORTAYA ÇIKTI

Şen, "Yaklaşık bir ay önce yapılan son araştırmaya göre İzmir'de 40 bin binanın yenilenmesi gerektiğini biz söyledik. Devamlı artçı depremlerden bahsediliyordu. O 40 bin binadan biri Rıza Bey Apartmanı'ydı" diyerek yıkılan binadan kalan parçaları inceledi. Şen, "yuvarlak demir bir deprem anında betonla en kolay ayrışan yapı elemanıdır" diyerek kullanılması gereken malzemelerle ilgili bilgiler verdi.

 

RIZABEY APARTMANININ ÇÖKMEDEN ÖNCEKİ HALİ FELAKETİN BOYUTUNU GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

İzmir'in Seferihisar açıklarındaki 6.6 büyüklüğünde depremde yıkılan Bayraklı'daki 8 katlı Rızabey Apartmanı'nın çökmeden önceki fotoğrafı, felaketin boyutunu gözler önüne serdi.

En son sabah saatlerinde 16 yaşındaki İnci Okan ile köpeğinin kurtarıldığı apartmanda ekiplerin çalışmaları sürerken, binanın önceki ve yıkılan hali deprem felaketinin boyutunu gözler önüne serdi.

ETİKETLER

YORUMLAR 43 TÜMÜ
 • halk 3 hafta önce Şikayet Et
  kalitesiz bina yapan satmis olsa bile hile var bulunur ise paralari geri vermesi ølur olur ise her ølen icin en az elli yil hapis ve butun mal varligina el konacak yap sat kac olmayacak devlet konrol yapsa bile butun her tarafi yapma imkani yok onun icin bina yapan kim olur is yaptigi sey hatali eksik hileli ise ve satilan mal da hata eksik var alan bunu sonra øgrenir ise bir ay icin de geri verme gelmesi gerek bu alici ve satici arasinda degil bir sistem kurulacak ve ordan adam parasini geri alacak
  Cevapla
 • ufuk 3 hafta önce Şikayet Et
  hırsızlar burda da betondan kumdan vs. çalmışlar... Her devirde yapanın yanına kar kalıyor...
  Cevapla
 • Fazıl 3 hafta önce Şikayet Et
  Ahirette kalmayacak metak etme sen.
  Cevapla
 • Ulubey 3 hafta önce Şikayet Et
  Karabük demir çelik fabrikasının ürettigi kaliteli demirler yurt dışına çıt kırıldım çin demiri Türkiyeye giriş yaparken yetkililer nerdeydi.her şey para denirse ahirtte bu canların hesabını veremessiniz..veremeyeceksinizde.
  Cevapla
 • Ruhi 3 hafta önce Şikayet Et
  Oy verdiğiniz belediyelerin İmar müdürlerine sorun daha iyi olur.
  Cevapla
 • MAKİNA UZMANI 3 hafta önce Şikayet Et
  Demircilik hatası olmasa bu kadar ağır yıkım olmazdı ,demirler döşenirken ağır hizmet tipi EV 47-48 muadili elektrotlar la bağlantı zorunlu olsun ,tel ve kerpeten ile bağlama işi halen devam ediyor ,işimiz zor bu kafa ile
  Cevapla
 • hasan 3 hafta önce Şikayet Et
  İnşaattan anlamadığınız belli betonarmede kaynak olmaz çelik yapılarla karıştırmayın örnek vereyim etriyeyi kolonu saran kancası tutar
  Cevapla
 • Nihat88 3 hafta önce Şikayet Et
  Biz dört kat alamıyoruz,zemin müsait olmasına rağmen.Sen denizin kenarına delta ovasına sekiz,on kat imar ver üstelik kontrol de yok.Sonuç ortada.Ihmal var burada.
  Cevapla
 • aziz 3 hafta önce Şikayet Et
  eskişehirde de benzer durum var..gerçi her şehirde var,ama (ben zeytinburnunda oturuyorum) bu tarz bina sayılı...maksimum 5 kat...85 öncesi maksimum 3 kattı..12 mt..80-90 lı yıllarda 15 e cıktı.dukkan ustu asma katla 18 mt reye cıktı..(sakalla)...99 sonrası 15 tekrardan.99 depremi öncesi yapılan her bina sağlam depremde yıkılmaya aday...istanbul sıkıntı yaşarsa,Türkiye agır sıkıntıya girer.. devlet bireysel inşaata yasak getirsin.inşaat firmaları 10 bina alıp yenilesin.yeni teknoloji.10 kat versin..gerekirse bina daire sahibi %20 eksik alsın yada ödeme yapsın..ekonomide canlanır.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR