Konya'daki depremin bilançosu açıklandı

Konya'da, dün akşam meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.1 büyüklüğündeki depremde 66 yapıda hasar oluştu, 5 mahallede eğitime 2 gün ara verildi.

ABONE OL
GİRİŞ 09.11.2021 10:30 GÜNCELLEME 09.11.2021 10:30 GÜNCEL
Konya'daki depremin bilançosu açıklandı
Konya'daki depremin bilançosu açıklandı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı'nın merkez üssünü Meram ilçesi Kızılören Mahallesi olarak saptadığı deprem, dün saat 20.43’te meydana geldi. Sarsıntıyla birlikte vatandaşlar sokaklara çıktı. O anlar güvenlik kamerasına yansırken, kent merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Kızılören ve Sefaköy mahallelerinde kerpiç evler hasar gördü. Deprem sırasında evinden çıkmaya çalışan 1 kişi yaralandı. Bölgeye çok sayıda AFAD ve sağlık görevlisi sevk edildi. İki mahallede yaşayanlar geceyi ateş yakıp sokakta geçirdi, gün ağarınca da hayat normale döndü.

Depremin ardından artçı sarsıntılar sabaha kadar sürdü. 5.1 büyüklüğündeki deprem sonrası en büyüğü 3.9 olan 40 artçı sarsıntı oldu.

BÖLGEDE BARINMA ÇADIRLARI KURULDU

AFAD’dan yapılan açıklamada, depremin ardından 17 mahallede, yapılarda hasar oluştuğuna dair ihbar alınıp bölgede inceleme yapıldığını belirtti. AFAD, yapılan incelemede 2 yapının yıkıldığını, 1 yapının acilen yıkılacağını, 9'u ağır hasarlı olmak üzere toplam 66 yapıda depremin etkisiyle hasar oluştuğunu açıkladı. Ayrıca bölgede barınma için çadırlar kuruldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından da bölgeye psikososyal ekipler sevk edildi.

EĞİTİME ARA VERİLDİ

Depremin yoğun olarak hissedildiği Tepekent, Kızılören, Sefaköy, Küçükmuhsine ve Akpınar mahallelerinde eğitime 2 gün ara verildi. Kızılören Mahallesi'nde evi yıkılan Mehmet ve Zeynep Karabıyık çifti, geceyi yakınlarının evinde geçirdiklerini belirtti. Zeynep Karabıyık, ''Evde oturuyorduk. Bir anda yer kaymaya başladı. Sonra evdekilere 'kaçın deprem oluyor' dedim. Balkona çıktım. Balkonun da sallandığını fark edince aşağı indik. Biz inene kadar evin bir kısmı çökmüş. Çok şükür canımıza zarar gelmedi. Böyle atlattık. Kurtulduk'' dedi.

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 2
  • Demir Ersoy 2 ay önce Şikayet Et
    Anadolu nun köylerin de durum çok kötü köy evleri kerpiç ve çok eski bir çoğunun yıkılıp yapılması gerekiyor insanların bir çoğu terk etmiş bir çoğunda yaşlı terk edilmiş yaşlılarımız var insanların imkanları olduğu halde köy evlerine bakmıyor yıkıp yenisini yapmıyor imkanı olmayanlara valiler kaymakamlar yardımıyla dönüştürülmeli artık depremde bu görüntüler bize yakışmıyor
    Cevapla
  • Rotasız deli 2 ay önce Şikayet Et
    geçmiş olsun konya
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR