Evde takı nasıl temizlenir?

Kadınların en önemli aksesuarlarından olan takılar, zamanla eski ışıltılarını kaybederek kararmaya başlarlar. Peki, takılarınızın ilk günki gibi kalmasını ister misiniz? Eğer cevabınız evetse size önereceğimiz yöntemleri uygulayarak bunu sağlayabilirsiniz.

ABONE OL
GİRİŞ 27.06.2018 07:29 GÜNCELLEME 28.06.2018 08:00 Pratik Bilgiler
Evde takı nasıl temizlenir?
Evde takı nasıl temizlenir?

Sık kullanılan takılar, düzenli olarak temizlenmelidir. Farklı taşlardan yapılan takıların birbirinden farklı temizlenme yöntemleri vardır. İşte sizlere altından zümrüte takıların nasıl temizlenmesi gerektiği...

ELMASLAR

Sıcak suyun içine bir miktar sıvı sabun damlatın. Elinize yumuşak kıllı bir fırça alın ve sabunlu suyun içine batırın. Elmasınızın üzerini bu fırça ile nazikçe fırçalayın. Fırçalama işlemi bitince elmasın üzerini kuru ve temiz bir bezle temizleyin. 

KARARMIŞ GÜMÜŞLER 

Gümüşler zamanla lekelenebilir ve renklerinde değişiklik oluşturacak reaksiyonlar meydana gelebilir. Bir kase alın ve altını alüminyum folyo ile kaplayın. Cezvede bir bardak su kaynatın ardından içine 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Daha sonra bu suyu altını alüminyum folyo ile kapladığınız kabın içine dökün. Gümüşlerinizi kabın içine koyun ve bir süre bekletin. Gümüşlerinizin renklerinin açıldığını göreceksiniz. 

ALTIN 

Bir miktar bulaşık deterjanı ve suyu karıştırın. Karışımın içine altınınızı koyun ve yumuşak kıllı bir fırça yardımıyla hafifçe altını temizleyin. Eğer altınınızda leke varsa karışıma birkaç damla amonyak da ekleyebilirsiniz. 

SAFİR, YAKUT, ZÜMRÜT

Mücevherleri on dakika sodanın içinde bekletin. Ardından gerekiyorsa bir fırçayla bir süre fırçalayın. 

SOM GÜMÜŞ

Som gümüş, çok yumuşak bir metaldir, kolayca çizilir bu nedenle çok dikkatli olmalısınız. Som gümüşü temizlemek için çok yumuşak bir bez veya temiz bir süngerle üzerini ovalayabilirsiniz. 

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR