Orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide nasıl sulanır? Orkideleri canlandıran yöntem

Eve aldığınız ya da size hediye olarak gelen orkideler en nadide çiçeklerden biridir. Bakımının çok özel olması gereken orkide çiçeğinin en kolay yolla evde bakımını sizlerle paylaşıyoruz. Orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide bakmanın püf noktaları? Orkide çoğaltma yöntemleri neler?Orkide nasıl sulanır? Orkide ölürse tekrar yaşar mı? Orkide vitamini nedir? Tüm soruların yanıtı yazımızda.

ABONE OL
GİRİŞ 06.05.2020 04:28 GÜNCELLEME 06.05.2020 10:01 Pratik Bilgiler
Orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide nasıl sulanır? Orkideleri canlandıran yöntem
Orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide nasıl sulanır? Orkideleri canlandıran yöntem

Çiçekler aleminin en değerli çiçeklerinden biri de orkidelerdir. Dünya genelinde en fazla yayılıma ve en geniş familyaya sahip çiçek türlerinden biri olan orkide çiçeği, ekonomik değeri ise diğer çiçeklere kıyasla bir miktar fazladır. Yapılan araştırmalara göre orkide dünyada en sevilen çiçekler arasında birinci, en çok satılanlar arasında ise ikinci sırada yer almaktadır. Her yıl düzenli olarak çiçek açan bu bitki bazı durumlarda ise yılda iki üç kez çiçek açabilir. Salepgiller familyasına ait çiçekli bir bitki olan orkide evde özenle bakılması şarttır. Narin, kırılgan yapısına göre oldukça dayanıklı ve kalıcı bir bitkidir. Kendine has duruşu şıklığı ve mis kokusu ile bizi kendine hayran bırakan, zarif güzelliği ile gönlümüze taht kuran, özel günlerimizin vazgeçilmez çiçeği orkide bakımına dair tüm detayları ayrıntılarıyla yazımızda bulabilirsiniz.

EVDE ORKİDE NASIL BAKILIR?

- Orkidenin bulunduğu ortamda nem oranı yüzde 40-70 olmalıdır. 

- Orkide her zaman saf su ile sulanmalıdır. Klorlu sular orkidelerin solmasına neden olur.

- Orkidenin bulunduğu saksıya orkideler özel yapılan gübrelerden konulması gerekmektedir.

- Orkidenin bulunduğu ortamın sıcaklığı 18-27 derece aralığında olmalıdır.

- Orkideler direk olarak güneş ışığının gelmesinden hoşlanmazlar. Bu sebeple tüllerin arasından süzülen bir ışık onlar için idealdir.

- Orkideler nemi çok severler bu sebeple çok aşırıya kaçmayacak şeklide orkideler günde iki kere sulanmalıdır. 

ORKİDE ÇİÇEĞİNİN YAPRAKLARI NASIL BUDANIR?

Yılın belirli zamanlarında çürümüş, solmuş veya sararmış yaprakları budanmalıdır.  Yeniden çiçeklendirme için çiçeklenme döneminin sonunda çiçek sapı yeşilken yaklaşık olarak çiçek sapının ortasından veya aşağıdan yukarı çiçek gözleri sayıldığında 3. gözün 2-3 cm üstünden çiçek sapı kesilmelidir. Çiçek sapı kahverengileşmiş ve tamamen kurumuşsa çiçek gövdesine yakın yerden kesip çıkarılmalıdır. Doğrudan güneş ışığı görmesi şart olmayan bu bitki diğer ışık kaynaklarından yararlanabilir.

ORKİDE NASIL SULANIR?

Kış aylarında bitkiye verilen su musluktan aldığımız soğuk su yerine oda sıcaklığındaki bir su olmalıdır. Yine kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunmak için az sulanmalıdır. Yaz aylarında ise bitkinin su ihtiyacı artacağından daha sık sulanmalıdır.

Kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde, sulamalar aynı günde ve aynı miktarda yapılmalıdır. Sulama sıklığı ortamın nemine, saksı harcının yapısına, saksı türüne ve büyüklüğüne göre değişir. Yavru orkideler, etli, köklü ve yaprakları ince olanlar sürekli nemli kalmayı severler.

ORKİDE NASIL ÇOĞALTILIR?

Orkide bitkisini çoğaltmak da bakımı kadar zahmetsiz ve kolaydır. Çoğalma bitkinin köklerini ayırma yöntemiyle olur. Bitkinin kökünden çıkarak üst kısımlara uzanan ince kısımlar yeni bir bitkiyi oluşturur. Bu kısımları alarak yeni bir saksıya dikebilirsiniz. Eğer orkidenizde kahverengi benekler çıkmaya başlamışsa çiçeğiniz hastalanmış demektir. Sağlıklı olan yerlerine ulaşmaması için makas yardımıyla hasta olan yerleri diğerlerinden ayırabilirsiniz.

ORKİDELERİ CANLANDIRAN YÖNTEM

Orkide canlandıran karışım için gerekli malzemeler

1 tatlı kaşığı tarçın
1 adet aspirin
1 su bardağı su (temiz içme suyu kullanmanız daha etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir)
Temiz bir sprey şişe

Hazırlanışı

Temiz sprey şişenizin içine 1 su bardağı suyu aktarın. üzerine 1 tatlı kaşığı tarçını ilave edin. Aspirini ise güzelce ezip toz haline getirdikten sonra bu karışıma ilave edin. Sprey şişenin ağzını kapatıp çalkalayarak tüm malzemelerin birbirine iyice karışmasını sağlayın. Ardından bu karışımı 10-12 saat kadar bu şekilde bekletin ve işte kullanıma hazır.

Sprey şişesinde beklettiğiniz karışımı kullanmadan önce yine güzelce bir çalkalayın, homojen bir kıvama gelmesini sağlayın. Ardından yapraklarını temiz bir bezle güzelce sildiğiniz orkidenizin yapraklarına ve köklerine bu karışımdan dikkatlice püskürtün.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR