En pratik mutfak dolabı nasıl silinir? Mutfak dolabındaki yağları arındıran yöntemler

Mutfakta en çok kirlenen yerlerden biri mutfak dolaplarıdır. Özellikle kızartma yapıldığında çok yağlanan mutfak dolaplarını temizlemek oldukça zordur. Peki, mutfak dolapları en doğru şekilde nasıl temizlenir? Mutfak dolaplarından yağ lekeleri nasıl arındırılır? Pırıl pırıl mutfak dolabı silme yöntemlerine dair tüm ayrıntılar yazımızda.

ABONE OL
GİRİŞ 06.05.2020 17:00 GÜNCELLEME 06.05.2020 17:45 Pratik Bilgiler
En pratik mutfak dolabı nasıl silinir? Mutfak dolabındaki yağları arındıran yöntemler
En pratik mutfak dolabı nasıl silinir? Mutfak dolabındaki yağları arındıran yöntemler

Mutfak dolabı, yiyeceklerin, pişirme ekipmanlarının ve genellikle sofra takımı için gümüş ve yemeklerin saklanması için birçok mutfağa monte edilen yerleşik mobilyalara verilen isimdir. Her evde bulunan mutfak dolabı yemek pişilirken çok fazla kirleniyor. Bu durumda sadece tezgahı değil mutfaktaki dolapları da temizlemek gerekir. Daha temiz ve hijyenik yemeklerin yapılması için mutfak dolabı temizliğine önem vermelisiniz. Rahat çalışma ortamı ve ferah kokan bir mutfak olsun istiyorsanız, şimdi sizlere vereceğimiz bilgileri evinizde deneyebilirsiniz. Temizlik ürünü reklamlarından çıkma mis gibi tertemiz bir mutfak için mutfak temizliğine dair tüm detayları bugünkü yazımızda açıklıyoruz. Özellikle kızartmalardan sonra mutlaka bu yöntemlerden birini kullanarak güzelce arındırabilirsiniz. 

MUTFAK DOLABI TEMİZLEMENİN YÖNTEMLERİ

1. YÖNTEM

Gerekli olan malzemeler:

Dolabınızın türüne özel ahşap temizleyicisi
Ilık su
İki adet bez
Merdiven
Sprey temizleyicisi
Kuru bez
Tüy toz toplayıcı (uzun)

- Öncelikle rahat bir temizlik için dolaptaki eşyalarınızı bir yere aktarın ve tüm dolabı boşaltın. Daha sonra bir kova içerisine ılık su koyun. Suyun içerisine 2 kapak ahşap temizleyici dökün. Bu karışım ile dolaplarınızın dış kısmını da temizleyebilirsiniz.

- Dolapları üst raftan başlayarak temizleyin. Önce tüy toz toplayıcı ile tozunu alın sonra, suya batırdığınız bezin suyunu sıkın ve nemli halde iken dolapları yumuşak ve dairesel hareketlerle silin.

- Eğer boyunuz yetmiyorsa bir merdiven yardımıyla destek alın. Dolabın içini temizledikten sonra dışını da aynı yöntemle temizleyin.

- Kuru bezle dolapların önce içini daha sonra dışını kurulayın. Aksi takdirde ıslak kalan ahşap dolaplar şişebilir ve çabuk yıpranır.

2. YÖNTEM

Malzemeler

Bir su bardağı Hindistan cevizi yağı

Bir paket karbonat

Yapılışı

Bu malzemeleri bir kabın içinde hızlı bir şekilde karıştırın. 

Macun kıvamına gelen karışımı daha sonra dolapları bir krem gibi sürün. 

Bu şekilde bir saat kadar bekleyin. 

Bir saatin sonunda eski bir diş fırçası ile dolapları ovalayın. 

Mutfak dolaplarının tertemiz olduğunu ve yağların çıktığını göreceksiniz. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR