Brezilya cevizi faydaları nelerdir?

Yaşlanmayı önleyen ve kalp sağlığını olumlu etkileyen Brezilya cevizinin ne olduğunu biliyor musunuz? Sizler için Türkiye'de yeni yeni kullanılan ve trend olan bu besini araştırdık. İşte Brezilya cevizi faydaları...

ABONE OL
GİRİŞ 06.11.2018 08:09 GÜNCELLEME 06.11.2018 21:20 Sağlık
Brezilya cevizi faydaları nelerdir?
Brezilya cevizi faydaları nelerdir?

Güney Amerika Kıtası'nda yaygın olarak yetiştirilen ve dünyaya ihraç edilen Brezilya cevizinin inanılmaz faydaları vardır. Yapılan araştırmalarda Brezilya cevizinin tiroid hormonlarını düzenlediği ve guatr gibi hastalıkları engellediği ortaya çıkmıştır. 

İŞTE BREZİLYA CEVİZİNİN FAYDALARI

-  Selenyum vücutta güçlü bir antioksidan etkisi olduğundan bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırır. Ancak dünya çapında 1 milyar insanın vücudunda selenyum maddesinin eksik olmasından dolayı hastalıklara daha çabuk yakalanıyor. yapılan araştırmalarda selenyum maddesi bakımından doğada bulunan en zengin besinin Brezilya ceviz olduğu tespit edilmiştir. Uzmanlar günde 5 adet tüketilen bu cevizin vücudun günlük selenyum ihtiyacını fazlasıyla karşıladığını belirtiyor. 

- Omega - 3 yağ asidi bakımından  zengin olan Brezilya cevizi iyi kolesterolü yükselterek kalp sağlığını korur. Aynı zamanda doymamış yağ asitlerini de barındıran bu ceviz türü kan akşını dengeler ve damarların tıkanmasını engeller.

- Vücut enfeksiyonlu virüsler nedeniyle iltihaplanmaya meyilli hale gelir. Bu durumda beyin sağlığından tutunda kas sistemine kadar olumsuz etkilenir.  Brezilya cevizi içerdiği çinko ve ellagic maddeleri sayesinde vücudu hem iltihaplardan hem de toksinlerden arındırır.

- Güçlü antioksidan olan bu besin aynı zamanda kanserli hücrelerle savaşmada ve oluşumlarını engellemede de oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalarda içerdiği enzimatik vücudun kansere meyilli kısımlarındaki hasarlı hücreleri yok ettiği gözlemlenmiştir. 

- Cildin ihtiyacı olan selenyum, E ve C vitaminleri bakımından zengin olan Brezilya cevizi, cildin daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Elastikiyetini artırarak kırışmayı engeller. Aynı zamanda yaşlanmaya neden olan hücreleri azaltır. Brezilya'da bu cevizden elde edilen yağı egzama ve sedef hastalıklarında doğal ilaç olarak kullanılır. Yumurta ile karıştırılıp sürüldüğünde ise ölü hücreleri dökerek lekeleri giderir.

- Yıpranmış ve dökülen saçları yeniden canlı görünmesini sağlayan bu doğa mucizesi besin aynı zamanda yeni saç çıkmasını da sağlar.

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok yağlı
  Cevapla
 • vatandaş 1453 2 yıl önce Şikayet Et
  normal ceviz aldıkda, brezilyası kaldı...
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Ticaret!!!!!!!!
  Cevapla
 • Uzman.Dr. 2 yıl önce Şikayet Et
  Günde 1-2 taneden fazlası toksik. HAYAT MEMAT meselesi. Yayınlayın lutfen.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR