OpenAI'da deprem! Tehlikeyi gören kaçıyor...

İnsanlığı korumakla görevli OpenAI ekibi artık yok. Eski başkan, insanlardan daha akıllı makinelerin üretilmesi riskli dedi ve güvenlik kaygılarının "parlak ürünler karşısında ikinci planda kaldığını" iddia ederek istifa etti.

ABONE OL
GİRİŞ 20.05.2024 15:50 GÜNCELLEME 20.05.2024 15:57 TEKNOLOJİ
OpenAI'da deprem! Tehlikeyi gören kaçıyor...
OpenAI'da deprem! Tehlikeyi gören kaçıyor...

2023 yazında OpenAI, amacı insan neslinin tükenmesine yol açabilecek kadar güçlü olabilecek gelecekteki yapay zeka sistemlerini yönlendirmek ve kontrol etmek olan bir "Superalignment" ekibi oluşturdu. Bir yıldan kısa bir süre sonra bu ekip tamamen

OpenAI Bloomberg'e yaptığı açıklamada, şirketin "güvenlik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için grubu araştırma çabalarına daha derinlemesine entegre ettiğini" söyledi. Ancak kısa süre önce istifa eden ekibin liderlerinden Jan Leike'nin bir dizi tweeti, güvenlik ekibi ile daha büyük şirket arasındaki iç gerilimleri ortaya çıkardı.

 istifa eden ekibin liderlerinden Jan Leike

"İNSANDAN DAHA AKILLI MAKİNELER İNŞA ETMEK TEHLİKELİ BİR ÇABA"

Cuma günü X'te yayınlanan bir açıklamada Leike, Superalignment ekibinin araştırma yapmak için kaynaklar için mücadele ettiğini söyledi. Leike, "İnsandan daha akıllı makineler inşa etmek doğası gereği tehlikeli bir çabadır," diye yazdı. "

OpenAI tüm insanlık adına muazzam bir sorumluluk üstleniyor. Ancak geçtiğimiz yıllarda güvenlik kültürü ve süreçleri parlak ürünlerin gerisinde kaldı." OpenAI, Engadget'ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bilim kurgu değil, gerçek: Konuşmasanız bile sizi anlayacak! OpenAI, GPT-4o'yu tanıttıBilim kurgu değil, gerçek: Konuşmasanız bile sizi anlayacak! OpenAI, GPT-4o'yu tanıttı

OPENAI'DAN AYRILAN AYRILANA...

Leike'nin bu hafta başındaki ayrılığı, OpenAI baş bilim adamı Sutskevar'ın şirketten ayrıldığını açıklamasından saatler sonra geldi. Sutskevar sadece Superalignment ekibinin liderlerinden biri değildi, aynı zamanda şirketin kurulmasına da yardımcı olmuştu.

Sutskevar'ın bu hamlesi, Altman'ın yönetim kuruluna karşı "tutarlı bir şekilde samimi" olmadığı yönündeki endişeler nedeniyle CEO Sam Altman'ın kovulması kararına dahil olmasından altı ay sonra geldi.

Altman'ın çok kısa bir süre için görevden alınması şirket içinde bir isyana yol açmış ve yaklaşık 800 çalışan Altman'ın görevine iade edilmemesi halinde işten ayrılma tehdidinde bulundukları bir mektubu imzalamıştı.

Beş gün sonra Altman, Sutskevar'ın yaptıklarından pişman olduğunu belirten bir mektup imzalamasının ardından OpenAI'nin CEO'su olarak geri dönmüştü.

KAYNAK : HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 4
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  bu kadar teknoloji iyi değil. insanlıl ileride pişman olacak
  Cevapla
 • Bartu 1 ay önce Şikayet Et
  OpenAI ‘ ın başındaki Altman kim?Siyonist bir yahudi!Başka söze gerek var mı ?Bunlarda insana,insanlığın iyiliğine çıkacak yol bulunur mu?
  Cevapla
 • Müslüman 1 ay önce Şikayet Et
  Allah'ın yarattığı fıtratı bozarsanız O zaman dünya helak olur işte
  Cevapla
 • B.Ali 1 ay önce Şikayet Et
  İnsandan daha akıllı bir yapay zeka tüm insanlığı bilmem ama kesin olarak bu siyonist israil rejimini yok etmeyi amaç edinirdi diye düşünüyorum bu da iyi bir şey.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR