Mardin'de nereye gidilir? Dara Antik Kenti nerede, nasıl gidilir?

Mardin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli tarihi ve turistik şehirlerindendir. Yöresel yemekleri ve adetleri dikkatleri her daim üzerine çeken bu nadide şehrin kültürünü sizler için araştırdık. Bu haberimizde sizleri Mardin'de kısa bir tura çıkarıyoruz. Mardin'de gezilecek yerler adlı haberimiz için sayfamıza göz atınız...

ABONE OL
GİRİŞ 11.02.2020 07:00 GÜNCELLEME 11.02.2020 10:43 Yaşam
Mardin'de nereye gidilir? Dara Antik Kenti nerede, nasıl gidilir?
Mardin'de nereye gidilir? Dara Antik Kenti nerede, nasıl gidilir?

Hava ve kara yoluyla ulaşımın mümkün olduğu Mardin, antik dünyasıyla bilinmektedir. Görülmeye değer bu antik kalıntılar, dünyada ilk kez sergiye açılan toplu mezarlığın içinde insanlara ait kemiklerin yanında değer verdikleri eşyalar ile sergilenmektedir. İstanbul uçuşlu Mardin'e, 1 saat 56 dakikada ulaşılmaktadır. Peki, Mardin'deki Dara Antik Kenti'ne ulaşım nasıl sağlanır? İşte, Antik Kenti'nin saatleri ve hakkında bilinmesi gereken önemli ayrıntılar...

Dara Antik Kenti nerede

DOĞU'NUN EFES'İ DARA ANTİK KENTİ NEREDE?

Mardin kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Dara Mahallesi’nde yer alan ve tarihte Yukarı Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerlerinden Dara Antik Kenti'nde, Roma Dönemi’nde, 'Yeniden Diriliş' törenlerinin yapıldığı, binlerce kişinin kemik ve kafa taşlarının bir arada olduğu 1500 yıllık galeri mezarlık, bir ilk olma özelliğini taşımaktadır.

Dara Antik Kenti özellikleri

DÜNYADA BAŞKA ÖRNEĞİ OLMAYAN MEZARLIK ALANLAR VAR!

Romalılar tarafından inşa edilen toplu bir mezarlık alanı olduğu ve dünyada başka örneğinin olmadığı anlaşıldığından, buluntuların yerinde korunmasına ve sergilenmesine karar verilmesi üzerine geçen yıl halkın ziyaretine açıldı. 

Mardin Dara Antik Kenti

Toplu mezar, ana kayanın oyulmasıyla 3 kattan oluşuyor. Katlar işlevsel olarak birbirinden ayrılarak üst kat, ritüel sahnelerinin sergilendiği alan, orta kat, dört kenarında bulunan tonozlu mezarlarda çoklu gömülerin yapıldığı alan, alt kat ise toplu gömüler için kullanılmış. Toplu mezara giriş, üzerinde kabartmalar bulunan görkemli bir kapıyla sağlanmaktadır.

Dara Antik Kenti'nde ne var?

Fotoğrafçılar ve tarihseverler bu büyüleyici atmosferin etkisinden kurtulamayacak. Öyle ki her köşesinde ayrı bir hikaye olan bu kent, sizlere sevdiklerinizle beraber geçireceğiniz unutulmaz bir tatil anısı yaşatacak.

2010 YILI KAZILARINDA YÜZLERCE İNSANA AİT MEZAR ÇIKTI!

Bu mezarların kutsal kitaplarda ruhlara nefes verilmesi ve yeniden dirilişin canlandırıldığı, 'Ezekiel-ölüleri dirilten peygamber' ile ilişkilendirildiği ve bu insanların yeniden dirileceklerine inandıkları gün için bu mezarda toplandıkları tespit edilmişti.

Dara Antik Kenti

DARA ANTİK KENTİ SAATLERİ KAÇTIR?

Yaz dönemi boyunca saat 08:30 ile 18:00 arası iken kış dönemi saat 08:00'den 17:00'ye kadar olduğu bilinmektedir. Tatil günleri ise Pazartesidir.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR