Ilgaz Kayak Merkezi'ne nasıl gidilir? Çankırı'da gezilecek yerler neresi?

Büyük bir bölümünün İç Anadolu Bölgesi'nde, bazı bölümleri de Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Çankırı şehri, kışın seyahat edip yeni yerler gezip görmek isteyenlere, harika bir gezi rotası olacak. Batıda Bolu, kuzeybatıda Karabük, kuzeyde Kastamonu, doğuda Çorum ve güneyde Ankara ve Kırıkkale ile çevrili olan Çankırı'ya nasıl gidilir? Çankırı'da ne yenir? Ilgaz Kayak Merkezi'ne nasıl gidilir? İşte, Çankırı rotası...

ABONE OL
GİRİŞ 13.01.2020 14:12 GÜNCELLEME 13.01.2020 14:13 Yaşam
Ilgaz Kayak Merkezi'ne nasıl gidilir? Çankırı'da gezilecek yerler neresi?
Ilgaz Kayak Merkezi'ne nasıl gidilir? Çankırı'da gezilecek yerler neresi?

Çankırı Ilgaz Dağları ile coğrafyamızda önemli bir şehirdir. Bu nadide şehri karış karış gezmeyi düşünen gezginlere özel hazırlanan içerik de, Çankırı'nın hem doğal güzelliğine hem de görkemli tarihine şahit olacaksınız. İstanbul'a 5 saat uzaklıkta olan Çankırı ulaşımı kolay bir şehrimizdir. Çankırı'da ne yapılır? Çankırı'ya gidilirse nereler gezilir? Kış ayında gezmeye doyamayacağınız Çankırı'da ne yenir? Ilgaz Kayak Merkezi Çankırı merkeze kaç km uzaklıktadır? İşte, tüm detaylarıyla Çankırı noktaları...

Çankırı

ÇANKIRI'YA NASIL ULAŞILIR?

İstanbul ile Çankırı arası mesafe özel aracınız ile 5 saat 23 dakika, uçak ile gitmeyi tercih edenler bu mesafeyi 1 saate düşürebilir. Ankara'ya kısa mesafe olan Çankırı'ya ulaşmak isteyenler oldukça rahat bir yolculuk yapacaklardır. Özel aracınız ile 2 saatte ulaşacağınız bu yerin süresini uçak ile 38 dakikaya düşürebilirsiniz.

Çankırı'da ne yenir

ÇANKIRI'DA NE YENİR?

Çullama

Cızlama, Lokma, Canfes Böreği, Çullama, Güveç, Sini, Çalma, Mıhlama, Cevizli Hamur, Harmandaşı, Gözleme, Hoşmerim...

Çekme Helva

Mantı, İnce Ekmek Muskası, Kızılcık Şurubu, Mantarlı Keşkek, Su Böreği, Yağlı Çörek, Bazlama, Pelverde, Çekme Helvası...

Yumurta Tatlısı

Keşkek, Çeç Çöreği, Fıt Fıt Aşı, Bıhtı, Etli Hamur, Tarhana Çorbası, Hindi Dolması, Ev Güveci, Yumurta Tatlısı en meşhur ve lezzetli yiyecekleri olarak bilinmektedir.

Çankırı'da nereye gidilir

ÇANKIRI'DA NEREYE GİDİLİR?

ÇANKIRI MÜZESİ

 Ağustos 1981 tarihinde Müze bu binanın ikinci katına taşınarak tekrar ziyarete açılan Çankırı Müzesi,  116 parçalık eserini Halk evi binasında sergiliyor.

CENDERE (SALMAN) HÖYÜK

Ilgaz ilçesinin güneydoğusunda, Çankırı-Kastamonu karayolunun kenarında bulunan Cendere Köyü'ndedir. Kaya tapınakları, ulaşım yollarının geçtiği sarp ve dar geçitlere, kervanların, talancı eşkıyadan korunması amacıyla ibadet ve dua etmek için yapılmıştır.

SAKAELİ KAYA MEZARLARI

Sakaeli Kaya Mezarları, şehir merkezine 72 km uzaklıkta bulunan köyün sırtını yasladığı tepenin güneyde dik inen yamaçlarında yer almaktadır. Roma ve Bizans Dönemlerine ait olarak bilinmektedir.

TUZ MAĞARASI

Tuz elde etmek amacıyla açılan oyuklarla oluşturulan Tuz Mağarası, ziyaretçilere  modern karayolu tüneli gibi tasarlanmıştır. Yaklaşık 100 hektar'lık alana sahip mağara birçok galeriden meydana gelmiştir.

ALPSARI GÖLETİ

Alpsarı Göleti bölgedeki en büyük alana sahip bir gölettir. Alanın topoğrafik yapısı ve bu yapıyla bütünleşen bitki örtüsü'nün güzelliği nedeniyle ilgi duyulan önemli bir mesire yeridir.

KOCA MEŞE

Fotoğrafçıların ve ressamların resmetmeye doyamadığı Koca Meşe, dünyanın en yaşlı meşelerinden biridir. 500 yaşında olduğu tahmin edilen bu ağaç koruma altına alınmıştır.

ILGAZ KAYAK MERKEZİ

Kış aylarının en parlak kayak merkezi olan Ilgaz Kayak merkezi, kar ve kayak tutkunlarının mekanı olmaya devam ediyor. Ilgaz civarında, pansiyon ve otel gibi konaklama seçenekleri bulunmaktadır.