Yunan basını: Yunanistan'a ait savaş gemileri ve uçakları Türkiye'ye karşı harekete geçti

Oruç Reis'in kendisi için ilan edilen NAVTEX'e ulaşmasının ardından Yunanistan harekete geçti. Yunan basını, Yunan donanmasına ait fırkateynlerin hazır bekletildiğini yazarken, "Jetler kalkışa hazır" iddiasını ortaya attı. "Yunan donanması her 15 dakikada bir Oruç Reis'in bölgeden çıkması için çağrı geçiyor" denilen haberlerde, "Güvenilir kaynaklara göre önümüzdeki 24 saat çok kritik" ifadesi kullanıldı.

ABONE OL
GİRİŞ 11.08.2020 10:37 GÜNCELLEME 11.08.2020 10:40 DÜNYA
Yunan basını: Yunanistan'a ait savaş gemileri ve uçakları Türkiye'ye karşı harekete geçti
Yunan basını: Yunanistan'a ait savaş gemileri ve uçakları Türkiye'ye karşı harekete geçti

Türkiye ile Yunanistan arasındaki sismik araştırma faaliyetleri geriliminde kritik bir sürece girildi.

 

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarında sismik araştırma faaliyetleri için Antalya açıklarından dün sabah hareket eden Oruç Reis araştırma gemisi, akşam saatlerinde ilan edilen NAVTEX bölgesinde girdi. Oruç Reis'e 5 fırkateynin eşlik ettiği görüldü.

MSB'nin Oruç Reis gemisine ilişkin yaptığı paylaşım

 

"FIRKATEYNLER VE SAVAŞ UÇAKLARI ORUÇ REİS'İN KARŞISINDA"

Bu gelişmelerin ardından Yunan basını flaş iddialar ortaya attı. Ülkenin çok okunan gazetelerinden Ta Nea, "Yunan fırkateynler Oruç Reis'in karşısında" başlığını atarak, Yunan donanmasının gemileri ve fırkateynleri hazır beklettiğini yazdı.

Gazete, Yunan donanmasının Oruç Reis'in bütün hareketlerinin yakından izlendiğini ve Yunan Ulusal Operasyon Merkezi'nin bütün verileri incelediğini yazarken, "Donanma, Türk araştırma gemisinin hareketlerini yakından takip ediyor ve her 15 dakikada bir geminin bölgeden çıkması çağrısını geçiyor. Yunan donanması Ege Denizi'nin güneydoğusunda savaş pozisyonu alırken, Yunan Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları da kalkmaya hazır halde" ifadesi kullanıldı.

MSB'nin Oruç Reis gemisine ilişkin yaptığı paylaşım

"24 SAAT ÇOK ÖNEMLİ"

Yunanistan'ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini ise yaşananları gazetenin manşetlerine taşıdı.

Kathimerini haberinde, "Ankara-Atina arasındaki ilişki Oruç Reis sebebiyle çok kırılgan ve hem Yunanistan hem de Türkiye'nin savaş gemileri karşı karşıya gelmiş durumda. Güvenilir kaynaklara göre önümüzdeki 24 saat çok kritik olarak adlandırılıyor" ifadesi yer verildi.

ETİKETLER

YORUMLAR 90 TÜMÜ
 • Murat 6 ay önce Şikayet Et
  artık yeter yahu, arkasında kim olursa olsun gayrimeşru bir veledi gayri meşrudanda mı çekineceğiz, bizim olan giritin 2/3 ü ve bize yakın hakkımız olan ege adalarını yeniden fethedelim acilen, bu problem sükuna ersin, zatEN O ADALAR BİZİM GASP EDİLMİŞ HAKKIMIZ
  Cevapla
 • angaralı 6 ay önce Şikayet Et
  Daha havalandıramamışlarmı uçakları bizimkiler tür atıyor
  Cevapla
 • enver 6 ay önce Şikayet Et
  enver
  Cevapla
 • u mustafa 6 ay önce Şikayet Et
  Ey Yunan.Sen bu kararları kime güvenip te alıyorsun.Yarın güvendiğin dağlara kar yağarsa ne olacak.Hiç düşündün mü.....Eski Türkiyede sizi sevenler çok olduğu için adaları bile hatırınıza hediye ediyorlardı.Şimdi aynısını bekliyorsunuz değilmi.Onlar yok artık.Yunan bildiğimiz yunan ama Türkiye eski Türkiye değil.Bunu aklınızdan çıkarmayın.İsterseniz de çıkarın.
  Cevapla
 • Ulu hakan 6 ay önce Şikayet Et
  Hodri meydan çalın mehtaranı
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR