Fransa ve İsrail Doğu Akdeniz'de uçak kaldırdı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile yapılan askeri anlaşmanın ardından Rum Kesimi'ndeki Andreas Papandreou hava üssüne inen iki Fransız savaş uçağı dün akşamüzeri Akdeniz'de uçuş gerçekleştirdi. İsrail'e ait 4 savaş helikopteri de Rum Milli Muhafız Ordusu ile ortak tatbikata katıldı. Rumların iddia ettiği MEB üzerinde uçuş gerçekleştiren Fransız savaş uçakları daha sonra üsse geri döndü. KKTC gelişmelere tepki gösterdi.

ABONE OL
GİRİŞ 12.08.2020 13:27 GÜNCELLEME 13.08.2020 05:50 DÜNYA
Fransa ve İsrail Doğu Akdeniz'de uçak kaldırdı
Fransa ve İsrail Doğu Akdeniz'de uçak kaldırdı

Oruç Reis'in Doğu Akdeniz'de faaliyete geçmesinin ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Yunanistan alarma geçti. Rum Kesimi'ndeki Andreas Papandreou hava üssüne inen iki Fransız savaş uçağı dün akşamüzeri Akdeniz'de uçuş gerçekleştirdi. İsrail'e ait 4 savaş helikopteri de Rum Milli Muhafız Ordusu ile ortak tatbikata katıldı. Rumların iddia ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) üzerinde uçuş gerçekleştiren Fransız savaş uçakları daha sonra üsse geri döndü.

 

Fransız savaş uçakları Doğu Akdeniz'e indi

Rafale tipi iki savaş uçağına, Fransa Hava Kuvvetleri'ne ait bir nakliye uçağı da eşlik etti. Fransız savaş uçaklarının gerektiği zaman Güney Kıbrıs'a konuşlanacağı ve bölgedeki Fransız gemilere destek sağlayacağı belirtildi. Fransız savaş uçaklarının bugün Güney Kıbrıs'tan ayrılacağı ifade edildi.

 

İSRAİL DE GÜNEY KIBRIS'TA

Fransız savaş uçaklarının bölgede uçuş gerçekleştirdiği bir dönemde; İsrail'e ait 4 savaş helikopteri de Güney Kıbrıs'a geldi. Güney Kıbrıs'ta Rum Ordusu ile tatbikatlar yapan helikopterler, akşamüzeri ülkeden ayrıldı.

KKTC'DEN PARİS'E TEPKİ

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Tacoy, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Fransa'ya ait iki savaş uçağı ve C-130 tipi nakliye uçağının Rum kesimindeki Andreas Papandreu Hava Üssü'ne gelmesi kabul edilemez durumdur. Fransa2nın bu adımı Ada'daki barış ve huzura bir tehdittir. Rum yönetimi; aklını başına almalı ve huzuru bozacak adımlardan kaçınmalıdır" ifadelerini kullandı.

KAYNAK : Haber7, DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 23 TÜMÜ
 • OSMANLI 5 ay önce Şikayet Et
  s400 lerle izleyip kilitleseydik antreman olurdu
  Cevapla
 • Neoturk 6 ay önce Şikayet Et
  Bayrutda bosubosuna Bomba patlatip iki gün sonra ziyarete gitmediler, Arkasinda kendilerine Üst kurmak Türkiyeyi Harba sokmak ve bölmek derdinde, Tabiiki basarabilirse
  Cevapla
 • DELİ KURT 6 ay önce Şikayet Et
  Şaşırmadık. Yine o sözü yineliyor ve TÜRK'ÜN TÜRK'TEN BAŞKA DOSTU YOKTUR deyip, taviz vermeden Gazi Atatürk'ün ve ecdadın öğretileriyle mücadeleye karalılığımızı göstermemiz gerek. Savaş bize düğün gibi gelir. Kınalı kuzular gibi göreve hazırız evel Allah. Keşke vaktinde doğru politikalarla, üretim politikasıyla güçlü bir ekonomiye sahip olsaydık ama olsun. Mavi Vatan namusumuzdur! Adaları ne zaman alıyoruz ? Musul'u Kerküğü ? Türk Birliği en acil şekilde kurulmalı. Düşman hazırlığını yaptı! Cesur olma vaktidir...
  Cevapla
 • Torun 6 ay önce Şikayet Et
  Usulca yolumuza devam biz doğalgazı bulalım çıkaralım onlarda bakadursun
  Cevapla
 • Mahmut 6 ay önce Şikayet Et
  S 400 leri kurun keklik gibi avlayın
  Cevapla
 • Son osmanli 6 ay önce Şikayet Et
  S400 lere gerek yok ki kardeş bora ve ya bunu kaan ile de hal ede biliriz
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR