İtiraf: Kimse bizim için Türkiye ile olan ilişkisini bozmaz

Yunanistan'da Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan Evangelos Apostolakis, Oruç Reis'in ilan edilen NAVTEX'e gitmesinin ardından başlayan Türkiye-Yunanistan gerilimine ilişkin itiraf niteliğinde bir değerlendirmede bulundu. Apostolakis, Yunanistan'nın "Büyük olasılıkla yalnız kalacağını" belirterek, "Hiçbir tarafın, Yunanistan'ın meselesi yüzünden Türkiye ile ilişkilerini bozmayacağını" söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 12.08.2020 13:47 GÜNCELLEME 12.08.2020 13:48 DÜNYA
İtiraf: Kimse bizim için Türkiye ile olan ilişkisini bozmaz
İtiraf: Kimse bizim için Türkiye ile olan ilişkisini bozmaz

Yunanistan'da ana muhalefetteki Syrzia Partisinin iktidarı döneminde Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı olarak Evangelos Apostolakis, Yunan Mega televizyonunda Doğu Akdeniz'deki gerginliğe ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Atina'nın Türkiye ile yaşadığı gerginlikte "büyük olasılıkla yalnız kalacağını" dile getiren Apostolakis, "Bizim meselemiz yüzünden herhangi bir tarafın Türkiye ile ilişkilerini bozması ya da bir çatışmaya girmesi olası değil" ifadesini kullandı.

 

Apostolakis, Doğu Akdeniz'deki son gelişmeleri "son derece ciddi ve kritik" şeklinde niteleyerek, "Sanırım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, istediğini elde etmek için ihtiyaç duyduğu sürece bölgede kalacak. Şu an Avrupa ve ABD'den gelen baskılar hafif" dedi.

Olası bir çatışmanın iki tarafın çıkarlarıyla da bağdaşmayacağının altını çizen Apostolakis, "Ankara'nın Yunanistan'ı ikili tüm konular hakkında müzakere masasına çekmek istediği" değerlendirmesini yaptı.

ATİNA'DA ORUÇ REİS PANİĞİ

Yunanistan, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin hidrokarbon arama çalışmalarına devam etmek üzere pazartesi sabahı Kıbrıs açıklarına ulaşması ve çalışmaların 23 Ağustos'a kadar devam edeceğinin NAVTEX'le (Denizcilere Duyuru) duyurulmasının ardından alarma geçmişti.

Başkent Atina'da Milli Güvenlik Hükümet Konseyini toplayan Başbakan Kiryakos Miçotakis, konuya ilişkin savunma ve dışişleri kurmaylarıyla da yoğun görüşme trafiğine girmişti.

AB Dış İlişkiler Konseyini "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri" hakkında acil toplantıya çağıran Atina yönetimi, ABD ve NATO nezdinde de yoğun girişimlerde bulunmuştu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, cuma günü Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri ele almak üzere ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir araya geleceği açıklanmıştı.

TÜRKİYE'DEN BÖLGESEL VE KAPSAMLI ÇÖZÜM ÇAĞRISI

Ankara, Doğu Akdeniz'deki meşru çıkarlarını diplomatik ve askeri faaliyetlerle savunmaya devam ederken, başta bölge ülkeleri olmak üzere uluslararası topluma müzakerelere dayalı kapsamlı iş birliği çağrısı yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin anlaşmazlıkların diyalog yoluyla ve hakkaniyet temelinde çözümüne hazır olduğunu, kimsenin toprağında, denizinde ve meşru çıkarlarında gözü olmadığını yinelemişti.

Erdoğan, "Gelin Akdeniz'deki tüm ülkeler olarak bir araya gelelim, herkes için kabul edilebilir, herkesin hakkını koruyan bir formül bulalım. Ülkemizin bu çağrısına kulaklarını kapatanlar güçlerinin yetmeyeceği, boylarını aşan birtakım girişimlerle kendi geleceklerini kendi elleriyle karartıyor" ifadesini kullanmıştı.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • Namık 6 ay önce Şikayet Et
  Türkiye kendi başına bırakılamayacak kadar önemli düşmanları için. Çünkü sömürgeci batıdan uzaklaştığı an, eski Osmanlı gücüne ulaşacağı ve bir süper güç olacağı çok kesin, tarihi bunu teyit ediyor. Bu yüzden istemeyerekte olsa Türkiye ye yakın durmaya dost görünmeye mecburlar.
  Cevapla
 • erdemir 6 ay önce Şikayet Et
  tum yunanistani alalim akillari baslarina gelsin
  Cevapla
 • Şuhudi Çelik 6 ay önce Şikayet Et
  Para ise para, harp ise harp ne gerekiyorsa yapılsın. Bizim olan geri alınsın.
  Cevapla
 • Hacivat 6 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan egeyi isgal etti simdide akdenizi isgal etmeye calisiyor buna dur yolcu demenin zamani gelmedimi
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR