Karadeniz'de askeri hareketlilik! Rusya'dan Ukrayna'ya Kırım tehdidi

Kırım'ı işgal eden ve Ukrayna'nın doğu bölgesinde ayrılıkçıları destekleyen Rus yönetimi, son günlerdeki askeri hareketlilik hakkında açıklama yaptı.

ABONE OL
GİRİŞ 01.04.2021 14:15 GÜNCELLEME 01.04.2021 16:21 DÜNYA
Karadeniz'de askeri hareketlilik! Rusya'dan Ukrayna'ya Kırım tehdidi
Karadeniz'de askeri hareketlilik! Rusya'dan Ukrayna'ya Kırım tehdidi

Ukrayna ile Rusya arasındaki Kırım gerilimi devam ediyor.

Moskova yönetimi son günlerde, işgal ettiği topraklara çok sayıda tank dahil askeri araç yığdı.

Bu konu ile alakalı açıklama yapan Kremlin, "Sınırdaki askeri hareketliliğimiz başka ülkeye tehdit değil, Moskova'nın güvenliğini garanti altına almak için. Rus güçleri Ukrayna'daki askeri çatışmaya katılmadı ve katılmayacak" ifadelerini kullandı.

Türkiye dahil Batı ülkeleri, Kırım'ın ilhakını tanımıyor.

Hali hazırda Donetsk ve Lugansk kentlerindeki ayrılıkçıları destekleyen ve burada bağımsız cumhuriyetler kurulmasına ön ayak olan Moskova yönetimi, Ukrayna'nın doğusunda faaliyetlerini artırıyor.

"SAVAŞI BAŞLATIRSANIZ YIKIMA UĞRARSINIZ"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, Ukrayna'yı Rusya yanlısı ayrılıkçılara yönelik silahlı çatışmayı kışkırtmakla ve daha önce yapılan anlaşmaları yerine getirmemekle suçladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, "Devlet Başkanı Vladimir Putin kısa süre önce söylemişti ancak bu sözler bugün de geçerli; Donbass'ta yeni savaş başlatmaya çalışanlar Ukrayna'yı yıkıma uğratır" dedi.

Yaşanan gerilimin ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın agresifliği karşısında, "ABD'nin Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığını" bir kez daha teyit ederek konuya ABD'yi de dahil etmişti.

Rusya Sivastopol'u nükleer üsse çevrildi

RUSLAR TÜRK İHA'LARININ KULLANILMASINDAN KORKUYOR

Bayraktar TB2'lerin Libya, Dağlık Karabağ ve Suriye'de Rus hava savunma sistemi Pantsir başta olmak üzere birçok silahı yok etmesinden endişe duyan Moskova, bu silahların Ukrayna tarafından kullanılmasından çekiniyor.

Rus askeri uzman açıkladı: Bize Türk SİHA'larıyla saldıracaklar

RUSYA'NIN DESTEĞİYLE İKİ KENT BAĞIMSIZLIK İLAN ETMİŞTİ

Lugansk ve Donetsk kentleri, 2014 yılında ülkenin kriz yaşamasını fırsata çeviren ve Rusya'nın desteklediği isyancılar tarafından ele geçirilmişti. Daha sonra 7 Nisan 2014'te Donetsk Halk Cumhuriyeti, 27 Nisan 2014'te ise Lugansk Halk Cumhuriyeti adında iki özerk cumhuriyet kurulmuştu. Kiev yönetimi, bu iki devletçiğin Rusya'dan destek aldığını belirtiyor. Ancak Moskova bu durumu reddediyor.

RUSYA, UKRAYNA SINIRINA ASKER YIĞIYOR

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak dün Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya'nın tatbikat kisvesi altında Ukrayna sınırı yakınlarında konuşlandırdığı askerlerin sayısını artırdığını açıklamıştı. Homçak, "30 Mart 2021 tarihi itibaren Ukrayna devlet sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırıldı. Ayrıca son dönemde tatbikat kisvesi altında Rusya'nın farklı bölgelerinden getirilen askeri birlikler, Ukrayna sınırı yakınlarına kuzey, güney ve batı yönlerinde yerleştiriliyor" ifadelerini kullanmıştı.

26 MART'TA 4 UKRAYNALI ASKER ÖLMÜŞTÜ

Donbas'ın Şumı bölgesinde 26 Mart'ta Rusya yanlısı ayrılıkçıların açtığı ateş sonucu 4 Ukrayna askeri hayatını kaybetmişti. Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

UKRAYNA, RUSYA İLE TURİZM İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASINDAN ÇEKİLDİ

Ukrayna, Rusya'yla turizm alanında iş birliği anlaşmasından çekildiğini duyurdu. Hükümet temsilcisi Vasiliy Mokan, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulunun, Ukrayna ve Rusya hükümetleri arasındaki turizm iş birliği anlaşmasından çekildiğini belirtti. Mokan bu kararının, Ukrayna'nın milli çıkarlarına zarar verebileceği gerekçesiyle alındığını bildirdi. Söz konusu anlaşma iki ülke hükümetleri arasında 1999'da imzalanmıştı.

Ukrayna, Rusya'dan buğday, ayçiçeği yağı, kağıt ve deterjan ithalatını yasakladığını duyurmuştu.

RUS SİTESİNDEN ÇARPICI İDDİA

Rusya Savunma Bakanlığı'na yakınlığıyla bilinen Avia.pro internet sitesi ise, Mart ayı sonunda Batı Karadeniz'de gerçekleşen NATO tatbikatı sırasında bir Türk savaş gemisinin Kırım kıyılarında görüldüğünü ve Rus ordusunun harekete geçtiğini iddia etti. Habere göre, Türk gemisi Kırım'a yaklaşarak Rusya'ya meydan okudu, bunun üzerine Rus donanması ve yarımadaya yerleştirilen füze savunma sistemleri devreye sokuldu. Avia.pro ayrıca, Karadeniz'de altı Rus denizaltısının bulunduğunu da aktardı. 19-29 Mart tarihleri arasında yapılan SeaShield 2021 tatbikatına Türkiye, ABD, Romanya, İspanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Polonya katılmıştı. Tatbikatta yer alan Türk gemisi ise, TCG Kemalreis'ti.

KAYNAK : Haber7

ETİKETLER

YORUMLAR 40 TÜMÜ
 • Kara Murat 2 ay önce Şikayet Et
  Kimse kusura bakmasın Türkiye hiçbir şeye müdahil olamaz..
  Cevapla
 • Sezgi 2 ay önce Şikayet Et
  Rusya . Rusya parçalansa bela parçalanmasa bela . Rusya parçalanırsa Rusya’yı Sibirya’yı Çin yutar .... sadece Sibirya’yı değil Moğolistan Kazakistan ve Tüm orta Asya’yı hatta İran’ı bile Çin yutabilir.... kimse Çin’in uzun vadeli planlarını hesap etmiyor . Çin Tibet’te doğan ırmaklardan suyu kuzeye sarı ırmağa taşıyacak ve oradan da suyu çöl olan gansu ve Çin’e ait iç Moğolistan’a ve Türkistan’a taşıyacak . Düz Çöl olan susuz 1.5-2 milyon km2lik araziyi Türkistan ve iç Moğolistan’a 200-300milyon Çinli taşıyacak . Rusya’yı orta Asya’yı yutarsa Sibirya’nın sularını taşıyıp 500milyon Çinli getirir .... bela büyük
  Cevapla
 • ufuk 2 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna yazık eder kendine, mücadele, savaş vs başlatıırsa`, nükleer, ekonomik ve savunma sanayi gücüne kavuşmadan, kırım ı rüyasında ancak görür...
  Cevapla
 • MİSAFİR 2 ay önce Şikayet Et
  En az 2500 adet SİHAya ihtiyacımız var. Bunun için SİHAların seri üretimini hızlandırmalıyız.
  Cevapla
 • komutan 2 ay önce Şikayet Et
  2500 yetmez adamlarda 10 bin kusur sadece normal savas ucagi var
  Cevapla
 • Barış 2 ay önce Şikayet Et
  Bence 2682 adet gerekli
  Cevapla
 • rusya disari 2 ay önce Şikayet Et
  rus askeri çatışmaya katılmadı katılmayacak de, sonrada yıkıma uğratırız. hangisi doğru lavrov efendi, ağzın bir o yana bir bu yana gidiyor. doğru olan ikiyüzlü ve kalleş oldugunuz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR