Bob Menendez: Türkiye NATO'nun güvenliğini tehdit ediyor

Hem Yunan hem de Ermeni lobisiyle içli dışlı olan Bob Menendez, Türkiye'nin Rusya ile yakınlaşmasına dikkat çekerken, bu durumun NATO'nun güvenliğini tehdit ettiğini öne sürdü.

ABONE OL
GİRİŞ 30.09.2022 09:26 GÜNCELLEME 30.09.2022 09:27 DÜNYA
Bob Menendez: Türkiye NATO'nun güvenliğini tehdit ediyor
Bob Menendez: Türkiye NATO'nun güvenliğini tehdit ediyor

Türkiye karşıtı tavrıyla tanınan ABD'li senatör aynı zamanda Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, Türkiye'yi, Rusya'dan ikinci parti S-400 sistemi almamasını istedi. Menendez, "Türkiye'nin daha fazla Rus S-400 füze savunma sistemi satın almayı düşündüğüne dair haberleri okudukça endişe duyuyorum. Eğer bu teslimat gerçekleşirse, ABD yaptırımlarının bir başka açık ihlali olacak" dedi.

"NATO'YA BAĞLILIĞINI GÖSTERME FIRSATI VAR"

Menendez, "Rusya, Ukrayna'yı vahşi ve yasadışı işgaline devam ederken, Türkiye'nin Vladimir Putin gibi bir savaş suçlusu ile herhangi bir askeri işbirliğini tamamen reddederek NATO'ya ve bölgesel barış ve güvenliğe bağlılığını açıkça gösterme sorumluluğu ve fırsatı var" dedi.

YUNANİSTAN'I SAVUNDU

Türkiye karşıtı açıklamalarını sürdüren Menendez, Yunanistan ile yaşanan krize değinirken, Türkiye'nin, Yunanistan'ın hava sahasında "düşmanca ihlallerde" bulunduğunu öne sürdü.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA VURGUSU

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için katılım sürecinde Türkiye'nin rotasını değiştireceğini ve bölgedeki yapıcı ortak olarak savunma ittifakına karşı sorumluluklarını yerine getireceğini umduğunu söyledi.

"TÜRKİYE'NİN TAVRI NATO'YU TEHLİKEYE ATIYOR"

Sözcü'de yer alan habere göre Menendez, Türkiye konusunda "ABD'nin net olması gerektiğini" savunurken, "Türkiye'nin Rusya ve özellikle Rus savunma sektörüyle bağlarını genişletilmesi, NATO müttefiklerimizin ve Avrupa'daki ortaklarımızın güvenliğini daha da tehlikeye atacak ciddi bir hata olur" dedi.

Menendez, daha önce de Türkiye'ye F-16 satışını engellemek için ABD'de yaptığı lobi çalışmaları ve açıklamalarıyla gündeme gelmiş, sık sık Biden yönetimine Türkiye konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Bob Menendez: Türkiye'ye F-16 satışını desteklemiyorumBob Menendez: Türkiye'ye F-16 satışını desteklemiyorum

Bob Menendez: Türkiye'yi değil, Yunanistan'ı destekliyoruzBob Menendez: Türkiye'yi değil, Yunanistan'ı destekliyoruz

Bob Menendez: Türkiye NATO müttefiki gibi davranmalıBob Menendez: Türkiye NATO müttefiki gibi davranmalı

Bob Menendez'den Türkiye'ye S-400 üzerinden yaptırım mesajıBob Menendez'den Türkiye'ye S-400 üzerinden yaptırım mesajı

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 230 TÜMÜ
 • Gercek 2 ay önce Şikayet Et
  Esas abd nato guvenligini tehdit ediyor sen ortagina savunma sistemi ucak verme sonra niye baska yerden aliyorsun de dalga mi geciosun cok yakinda tum ortadoguya biz silah saticaz bekleyin abd tum musterilerini kaybedecek afrika ortadogu dogu asya artik abd avcunu yalicak
  Cevapla
 • memati 4 ay önce Şikayet Et
  ulan sığır nato ve amerika bizim ulusal güvenliğimizi tehdit ediyor.
  Cevapla
 • Fatih 4 ay önce Şikayet Et
  ...ürür kervan yürür
  Cevapla
 • Vatansever 4 ay önce Şikayet Et
  Natodan çıkmalıyız
  Cevapla
 • Cetin. 4 ay önce Şikayet Et
  Eğer sizin için Türkiye tehdit oluşturuyorsa,natodan çıkariz,incirligi kapatırız,tüm İslam ülkeleriyle kendi natomuzu kurarız olur biter
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR