Türkiye ile imzalar atılmıştı: Abdulhamid Dibeybe, Avrupa'ya resti çekti

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Türkiye ile imzalanan mutabakat muhtırası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
GİRİŞ 06.10.2022 07:51 GÜNCELLEME 06.10.2022 09:39 DÜNYA
Türkiye ile imzalar atılmıştı: Abdulhamid Dibeybe, Avrupa'ya resti çekti
Türkiye ile imzalar atılmıştı: Abdulhamid Dibeybe, Avrupa'ya resti çekti

Trablus merkezli "February" televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Dibeybe, "Bazı ülkelerin Türkiye ile imzalanan mutabakat muhtırasına karşı çıkması beni ilgilendirmiyor." dedi.

Libya'nın kuzeyinde servet yatıyor: 30 trilyon dolarlık imza!Libya'nın kuzeyinde servet yatıyor: 30 trilyon dolarlık imza!

Türkiye ile Libya arasındaki hidrokarbon anlaşmasına AB'den ilk tepkiTürkiye ile Libya arasındaki hidrokarbon anlaşmasına AB'den ilk tepki

Türkiye'den Yunanistan ve AB'ye Libya tepkisi: Hiçbir kıymeti yokTürkiye'den Yunanistan ve AB'ye Libya tepkisi: Hiçbir kıymeti yok

Türkiye ile imzalanan anlaşmalarda yanlış olmaması için bir yıl boyunca tartışıldıktan sonra imza attıklarını dile getiren Dibeybe, Türkiye ile yapılan anlaşma doğrultusunda Libya karasularında petrol arama çalışmalarını başlatmaktan geri adım atmayacaklarını söyledi.

Yunan basını: Türkiye ile Libya arasındaki anlaşma Atina'da endişe yarattıYunan basını: Türkiye ile Libya arasındaki anlaşma Atina'da endişe yarattı

Miçotakis'ten Türkiye'ye 'okyanus ötesi' mesajMiçotakis'ten Türkiye'ye "okyanus ötesi" mesaj

 

Dibeybe, "Türkiye ile imzalanan deniz anlaşmasına göre, petrol arama çalışmaları yapılacak, haklarımızdan kesinlikle taviz vermeyeceğiz. İmzalanan protokol, bölgesel sularımızdaki büyük petrol servetimizi ve buna bağlı yatırımlarımızı güçlendirecek." ifadelerini kullandı.

LİBYA İLE İMZALANAN MUTABAKAT MUHTIRALARI

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Başbakan Abdulhamid Dibeybe, Dışişleri Bakanı Necla Menguş ve Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ile görüşmeler yapılmış ve Libya tarafı ile hidrokarbonlar ve protokol alanlarındaki mutabakat muhtıraları imzalanmıştı.

KAYNAK : AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 49 TÜMÜ
 • Kul insan 3 ay önce Şikayet Et
  Amerika Avrupa büyük şeytan hatırlatırım. Şeytanı üzenlerin sayısı çoğalır inşaAllah.
  Cevapla
 • Kürşad Tigin 3 ay önce Şikayet Et
  İnşallah Mısır'da kâfirlerden değil müslüman kardeşi olan tarihi kardeşliği olan Türkiye'den yana olur bı mutabakat ta bizle imzalar inşallah yoksa hakkin divanında hesap sorulduğunda bizim içimiz rahattır Elhamdülillah !
  Cevapla
 • Deli gadir 3 ay önce Şikayet Et
  Aferim eskisigibi turkiye libyayi yeniden insa edecek ticaretimizi libyaya odaklanalim insaat gida ne varsa ihtiyaclari var libyadada petrol gaz yeralti kaynaklari var kazan kazan cercevesinde olacak
  Cevapla
 • EvladıFatihan 3 ay önce Şikayet Et
  100 yıl öncesi gibi diyorsunuz yani
  Cevapla
 • İslam Sancağı 3 ay önce Şikayet Et
  Müslüman ülkeler kara ve demiryolu ile birbirine tamamen bağlanmalı. AB-D'nin ekonomik ambargolarından etkilenmemek için Müslüman ülkeler ticareti olabildiğince kendi aralarında yapmalı. ABD'nin desteklediği teröristlere her operasyon yapılışında daha fazla ilerlerseniz ekonomik ambargo uygularız tehdidi yüzünden ülke bölünecek neredeyse çünkü teröristlerin yumurtlama bölgelerine ekonomik ambargo korkusuyla operasyon yapılamıyor. İhracatın en az yüzde 60'ı AB ülkelerine yapılıyor işte buda bizi tehditlere boyun eğecek hale getiriyor.
  Cevapla
 • Misafir Sanatçı 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile y yürüyen hiç bir ülke yalnız kalmamıştır, kalmayacaktır, çünkü anlaşma yapılan her ülke kazan,kazan ölçüsü ile anlaşmalara imza atıyorlar, UKRAYNA, AZERBAYCAN, İRAK, LİBYA, SUDAN, SOMALİ, ve birçok dünya üzerindeki ülkeler, bir çoğu da Afrika ülkesi, Türkiye haçlı katiller gibi zenginliklerini çalmacağını iyi biliyorlar, onun için Türkiye ile anlaşıyorlar, Libya hükümetini tebrik ederim, hayırlı olsun,...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR