Yunan basını: Türkiye ile Libya arasındaki anlaşma Atina'da endişe yarattı

Dün Türkiye ile Libya arasında hidrokarbon anlaşmasının imzalanması ve Ankara'nın Libya MEB'inde arama çalışması yapacak olması, Yunanistan'da endişe yarattı.

ABONE OL
GİRİŞ 04.10.2022 12:39 GÜNCELLEME 04.10.2022 12:39 DÜNYA
Yunan basını: Türkiye ile Libya arasındaki anlaşma Atina'da endişe yarattı
Yunan basını: Türkiye ile Libya arasındaki anlaşma Atina'da endişe yarattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Türkiye'den üst düzey bir heyet Libya'ya resmi ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında Libya'daki siyasi geçiş süreci ve ikili ilişkiler ele alındı.

Heyette, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın yer aldı.

KATHİMERİNİ: ANLAŞMA ATİNA'DA ENDİŞE YARATTI

Türk heyetin ziyaretini yakından takip eden Yunanistan'ın tedirginliği, ülke basınına yansıdı. Ülkenin önde gelen yayın organlarından Kathimerini, Çavuşoğlu'nun ziyaretinin Atina'da endişeye neden olduğunu yazdı.

Kathimerini'nin haberinde, "Kuzey Afrika ülkesi Libya'nın, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın itiraz ettiği tartışmalı 2019 deniz sınırı anlaşması temelinde, Türk şirketlerine arama ruhsatı vermesi olasılığı, Atina'da endişe yarattı" ifadelerine yer verildi.

Kathimerini'ye konuşan endişeli diplomatik kaynaklar "Yunanistan'ın egemenlik haklarını, başta BM Deniz Hukuku Sözleşmesi olmak üzere uluslararası hukuk temelinde savunacağını, ülkenin müttefikleri ve ortaklarının konuyla ilgili bilgilendirildiğini" söylediler.

YUNANİSTAN'IN KABUSU GERÇEK OLDU, İMZALAR ATILDI

Türk heyeti, Libya’daki siyasi geçiş süreci ve bu kapsamda seçimler konusunun ele alınması, askeri eğitim iş birliği dahil ikili ilişkilerin gözden geçirilmesi ve bölgesel meselelerde görüş alışverişinde bulunmak üzere Libya'ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Türk heyet, temasları kapsamında Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile görüşürken Bakan Çavuşoğlu, iki ülke arasında anlaşmalar yapıldığını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Çavuşoğlu paylaşımında, "Başbakan Dibeybe’yle, siyasi çözüme yönelik adımları ve ilişkilerimizi ele aldık. Hidrokarbonlar ve Protokol alanlarında Mutabakat Muhtıralarını imzaladık" dedi.

DOĞU AKDENİZ'DE KRİTİK İMZA

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Petrol Bakanı Muhammed Avn, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, petrol çıkma ihtimali olan bölgelerin yüzde 40’ında henüz arama faaliyeti yapılmadığını belirtmişti.

Avn açıklamasında, "Söz konusu bölgelerin içinde, Libya-Türkiye Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması kapsamında Libyanın payına düşen bölgeler de yer alıyor" ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye'den Akdeniz'de dengeleri değiştirecek imza! Çavuşoğlu Libya'da açıkladıTürkiye'den Akdeniz'de dengeleri değiştirecek imza! Çavuşoğlu Libya'da açıkladı

Türkiye ile Libya arasındaki hidrokarbon anlaşmasına AB'den ilk tepkiTürkiye ile Libya arasındaki hidrokarbon anlaşmasına AB'den ilk tepki

Türk heyetin ziyareti sırasında, imzalanan hidrokarbon muhtırasına ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Çavuşoğlu, "Biraz önce imzaladığımız hidrokarbon anlaşması hem karada hem denizde ve yetki alanlarımızda kazan-kazan anlayışıyla Türk ile Libya firmalarının birlikte araştırma, sondaj gibi iş birliğine gitmesini hedefliyor" dedi.

KAYNAK : Haber7
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 27 TÜMÜ
 • Osman 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne oldu Yunanistan Hani Raks ediyordun??? Sen yanı başında komşun dururken Avrupa ile Amerika ile iş tutmaya devam et...
  Cevapla
 • Okan 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah devletimize güç kuvvet versin yunanistan kiminle uğraştığının farkında değil hala herzaman devletiminiz yanında vatani korumak için cephede hazırız Elhamdülillah
  Cevapla
 • Said 1 yıl önce Şikayet Et
  O Haritaya akıl gözüyle bakılırsa çok anlamı var. Öncelikle Avrupa Akdenizde istediği herşeyi yapamayacak. Türkiyeden izinsiz geçemeyecek
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen chp gibi her ülke çıkışında kendi ülkesini bir başka ülkeye şikayet etdigibi, zavallı kılıklı siyaset anlayışı acaba yunanistandan chp yemi ürktü, bulaşıçı degildir, yoksa bunlar aynı kandanmı, birlerine hiç bir tek kelime bile etmiyor, imamoglu gibi tatili yunanda geçiriyorya, keşin beleş tatildir, yoksa gidermiydi
  Cevapla
 • Kasımpaşalı nuri 1 yıl önce Şikayet Et
  deleş değildir ancak yardım eder
  Cevapla
 • İlhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk Yunan ihtilafında Türkiyeyi destekleyen İngiliz aklı var!İngiltere arka planda AB'ye karşı Türkiyeyi destekliyor. Yunanistanı kullanarak Akdeniz karbon yataklarına çökmek isteyen Almanya ve Fransaya büyük bir kazık attı.ABD ise Yunanistanı fillen işgel etti ve AB'den kopardı ABD'nin Yunanistanı desteklemek için Yunanistana yığınak yaptığını düşünmüyorum.Tam aksine Yunanistanı işgal etti ve Almanya ve AB'nin elin kopardı.Çünkü ABD için en büyük tehdit şu an için Türkiye değil,Çin,Rusya ve Avrupa Birliğidir.ABD Akdeniz karbon yataklarını AB'ye bırakmaz..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR