Üniversiteler böyle açılacak! YÖK Başkanı Saraç'tan son dakika açıklaması

Son dakika açıklama: YÖK Başkanı Yekta Saraç, pandemi döneminde üniversitelerde uygulanacak olan tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
GİRİŞ 07.10.2020 16:35 GÜNCELLEME 09.10.2020 11:04 EĞİTİM
Üniversiteler böyle açılacak! YÖK Başkanı Saraç'tan son dakika açıklaması
Üniversiteler böyle açılacak! YÖK Başkanı Saraç'tan son dakika açıklaması

Son dakika açıklaması: Üniversitelerde eğitim için belirsizlik devam ederken YÖK Başkanı Yekta Saraç konuyla ilgili olarak önemli değerlendirmelerde bulundu.

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversitelerde alınacak corona virüs tedbirlerine yönelik hijyen kriterlerini belirledi. 

Kılavuza göre, eğitim ve öğretim süreçlerinde, salgının bölgesel ve yerel seyrine göre farklı programlar için yapılacak uygulamalarda yetki üniversitelerin ilgili kurullarında olacak.

DGS yerleştirme sonuçları açıklandı

VAKA VE TEMASLI DURUMUNDA NE YAPILACAK?

Kılavuzda üniversite yerleşkeleri içerisinde pozitif vaka saptanması durumunda “temaslılar” ve “yakın temaslıların” tespit edilerek ilgili sağlık birimlerinin bilgilendirilmesi gerektiğinin altı çizildi. Yakın temaslıların hemen izole edilmesi bilgisine yer verildi.​

MASKE KULLANILACAK, ORTAMLAR SIKÇA HAVALANDIRILACAK

Kapalı alanlarda bulunan herkesin sürekli maske kullanımı sağlanmalıdır. Birlikte yapılan aktivitelerde yakın mesafede olunması gerekli ise maskeye ilaveten ayrıca yüz siperliği de kullanılmalıdır. Ortak kullanılan mekanlarda mümkün olduğunca klima veya vantilatör kullanılmamalı, ortamlar sıkça havalandırılmalıdır.

KİŞİSEL HİJYEN VE ORTAK KULLANILAN ALETLERİN DEZENFEKSİYONU

Kampüse gidiş ve gelişlerde faydalanılan toplu taşıma veya servis araçlarında mutlaka maske takılacak.

Mikroskop, bilgisayar ve T-cetveli gibi ortak kullanılan aletler, kullanım bittikten hemen sonra zarflı virüslere etkili, materyal uyumu olan dezenfektanlar ile temizlenecek ve temiz olarak saklanacak.


Öğrencilere ve tüm personele yönelik, bilgisayar, laboratuvar cihazları, telefon ve masa benzeri ortak kullanımı zorunlu cihazları kullanmadan önce ve sonra dezenfekte etmeleri gerektiğini hatırlatıcı afişler hazırlanarak uygun yerlere asılacak. 

DERSLİKLERDE 4 METREKAREYE 1 KİŞİ ÖNERİSİ

Kampüs içerisindeki derslik, kütüphane, laboratuvar, yemekhane, spor tesisleri gibi ortak kullanım alanları periyodik olarak temizlenecek, ortak kullanılan alanlarda kişi sayısı azaltılacak. 

Dersliklerde 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde sınıf ve dersliklerin kapasitesinin belirlenecek, oturma düzeninde kişiler arası en az 1 metre mesafe korunacak. 

Derslik girişinde o dersliğin maksimum öğrenci kapasitesini belirten bilgileri içeren görsel materyallere yer verilmeli, oturma düzeni ve mesafeleri de önceden ayarlanmış olmalı.

Kılavuzda ayrıca “Dersin niteliğine göre öğrencilerin yüksek sesle konuşma, şarkı söyleme gibi faaliyetlerinin de olduğu durumlarda fiziki mesafe düzenlemesinin en az 1,5-2 metre olacak şekilde uygulanması daha uygun olacaktır. Damlacık oluşturması nedeniyle şarkı söyleme koro çalışması, tiyatro provaları gibi yüksek sesle yapılan aktiviteler için küçük derslikler ve sınıflar yerine büyük salonlar tercih edilmelidir” şeklinde tavsiyelerde de bulunuldu.

ETİKETLER

YORUMLAR 23 TÜMÜ
 • Mümtaz 4 ay önce Şikayet Et
  yurtlar sorunlu olacağından öğrenciler kendi memleketinde üniversitede okusun
  Cevapla
 • VELİ 4 ay önce Şikayet Et
  Önerim dışarıda başka üniversitede okuyan öğrencilerin bu hastalıklardan dolayı kendi memleketindeki üniversitede okusun.
  Cevapla
 • Cuma DEMİRAĞ 4 ay önce Şikayet Et
  Corona dan dolayı yurtlar çok sıkıntılı olabilir ayrıca durumu iyi olmayan aileler ev tutsa bu masrafın altından kalkamaz bu işin şakası yok kiminin vucudu bu hastalığı kaldırır ama çoğu insanda bu hastalıktan kurtulamaz onun için dışardaki üniversitede okuyan öğrencileri kendi memleketlerindeki üniversitede isteğe bağlı olarak okumaları için bu hastalıktan dolayı hak tanınsın.
  Cevapla
 • Veli 4 ay önce Şikayet Et
  Eşim kalp hastası kendim astım üniversite açılırsa bizler napıcaz eşim idari izinli şuanda kendimizi nasıl koruyacağız lütfen bu durumda olan çok insan var önce sağlık
  Cevapla
 • Mahiiiirrrr 4 ay önce Şikayet Et
  Yeri geliyor bir ders 250 kişiyle yapılıyor ,Nereye sığdıracaksın , mühendislik fakültelerinde bazı derslerden 3 defada zor geçilir , her yer beden eğitimi spor bölümü değil.Elektromanyetik Teori, Diff. denklemler , Kontrol sistemleri , Sinyaller Sistemler dersinden 1 defada geçen çoğu üniversitede 1 elin parmaklarını geçmez , cidden ağır dersler .
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR