CHP'nin fonlu gazetesinden Kılıçdaroğlu'na 'Londra' eleştirisi: Hangi temiz para?

CHP'li belediyelerin geniş reklam desteği sağladığı gazetelerden Evrensel, Kılıçdaroğlu'nun İngiltere seyahatini eleştirdi. Evrensel yazarı İhsan Çaralan, bugünkü yazısında Kılıçdaroğlu'na yüklendi.

ABONE OL
GİRİŞ 06.11.2022 10:21 GÜNCELLEME 06.11.2022 10:25 SİYASET
CHP'nin fonlu gazetesinden Kılıçdaroğlu'na 'Londra' eleştirisi: Hangi temiz para?
CHP'nin fonlu gazetesinden Kılıçdaroğlu'na 'Londra' eleştirisi: Hangi temiz para?

Daha önce "Londra'daki bir avuç tefeci" sözleriyle eleştirdiği İngiltere başkentindeki finans kuruluşlarına ziyaret gerçekleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir eleştiri de "içeriden" geldi.

FONDAŞLAR DA KIZDI

CHP'li belediyelerin belirli günlerde reklam desteği sağladığı Evrensel gazetesinden, Kılıçdaroğlu'nun Londra seyahati sırasındaki "temiz para" söylemine tepki sesi yükseldi.

Kılıçdaroğlu'nun Londra’dan Türkiye’ye para getireceğini belirterek “Temiz paranın girdiği sokaktan, kirli para hemen kaçar. Ben bu parayı bulup getireceğim. Bunun için Londra’dayım. Burada görüşeceğim bazı yatırım bankaları ve girişim sermayesi fonları dünyada 5 trilyon dolar parayı yönetiyor. Halkımdan ricam, sabırla Kasım sonunu bekleyin.” ifadelerini eleştiren Evrensel gazetesi yazarı İhsan Çaralan, "Hangi temiz para?" sorusunu yöneltti.

KAPİTALİZM'İN PARASI

Londra bankerlerinden gelecek paranın kanuni olmasının temiz para anlamına gelmeyeceğini belirten Evrensel yazarı Çaralan, Kılıçdaroğlu'na "kapitalizm" eleştirisinde bulundu.

"Kara paraya karşı mücadelede Ankara’da doğru söyleyip Londra’da şaşmamak için…" başlıklı yazısında Çaralan, "Londra'dan gelecek 'temiz para' mı?" ara başlığı altında şu ifadeleri kullandı:

Eğer muhalefet ve bu mücadelenin önünde yer alan, gerçeğin peşinde koşan gazeteciler ve siyasi güçler bu sorunun, seçimin hay huyu içinde gündemden düşürülmesine izin vermezlerse seçim süreci iktidarın “varlık barışı” etrafında şekillenen ekonomik politikasının karanlık yüzünün teşhirini kolaylaştıracağı gibi uyuşturucuya karşı mücadele konusunda kamuoyunun aydınlatılmasında önemli bir vesile olabilecektir.

Yukarıdaki açıklamasının hemen sonrasında Londra’ya giden Kılıçdaroğlu, gitme gerekçelerinden birisinin “Türkiye’ye temiz para getirtmek” olduğunu söylüyor.

Sanki kapitalizm çağında “temiz para” varmış gibi!

Tersine paranın hamuru emekçilerin kanı, teriyle yoğurulmuştur. Şimdi yeri geldiğinde söylense de bir zamanlar sıkça tekrarlanan, “Banka soymaktan daha büyük bir suç varsa o da banka kurmaktır” diye bir deyim vardı!

Bu yüzden de Londra’ bankerlerinin dünyasından gelecek paranın yasal olması, kapitalist kollarda meşru yollardan kazanılmış görülüyor olması onun “temiz para” olacağı anlamına gelmemektedir.

Bu yüzden söylediklerimizin çelişmemesi için sadece kara para değil emperyalist finans kuruluşlarının yasalarla yıkanmış ama gerçekte temiz olmayan parasına da hayır diyebilen halkçı bir ekonomiyi savunmak, seçim çalışmasını da bunun üstünden yürütmek gerekmektedir.

Aksi halde Ankara’da doğru söyleyip Londra’da şaşırılır.

CHP'DEN REKLAM ALAN GAZETE

Evrensel gazetesi, Cumhuriyet Halk Partisi'nin parasal destek sağladığı "fondaş medya" olarak adlandırılan kuruluşlar arasında bulunuyor.

CHP’li belediyelerden ilan desteği alan Evrensel gazetesine, Cumhuriyet'in ilanının yıldönümü dolayısıyla 11 adet reklam verilmişti.

29 Ekim 2020'de Evrensel gazetesinde; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Fethiye Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Kartal Belediyesi, Ataşehir Belediyesi Çiğli Belediyesi, Balçova Belediyesi ve Bornova Belediyesi reklamları yer almıştı.

Evrensel, Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışının 103’üncü yıldönümü dolayısıyla CHP'li 4 belediyeden reklam almıştı.

Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 59 TÜMÜ
 • Efe 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kemal iktidara gelirse hasbel kader Ülkeyi satmanın pazarlığını mı yapıyor.
  Cevapla
 • Gül 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir insan bir ülkeye tatil yapmaya giderken bile o ülkenin geçmişini tarihini coğrafyasını araştırırken Kemal bey bir politikacı olarak hazırlıksız gidiyor getireceği para ne kadar temiz olarak kimleri sömürerek elde ediliyor ya kendisi bilmiyor yada Türk Milletini cahil bilmez sanıyor malesef Türk milleti çok zeki Kemal bey haberiniz oksun
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  bir akıl tutulması yaşanıyor.. bir avuç ingiliz tefeci diye yırtınıyordun.. şimdi tam tersi.. peki senin kara kaşın kara gözün için mi verecekler bu parayı.. yok.. neyi satacan.. libyayımı kıbrısımı güney doğuyumu.. yani bedava olmaz.. senin ahmak aklınla bu ülke sadece uçuruma gider.. şaka gibisin.. hakikaten kemal sen nesin.. bir öyle bir böyle.. her telden çalıyorsun, ama gürültüsün.. boşsun, bomboşsun.. kötüsü, farkında değilsin..
  Cevapla
 • EFE 1 yıl önce Şikayet Et
  Kilicdaroglu aldi paraya kendisi ödeyecek.Baskan olmak icin aldi paraya.Baskanda olamiyacak CHP düsünsün.Bizim baskanimiz belli . Recep Tayip Erdogan dir BASKANIMIZ
  Cevapla
 • Gezgin 1 yıl önce Şikayet Et
  İş bankasından aldığınız paraları hazineye devreder başlayın mesela Nekadar ciddi olduğunuzu bi görelim İşleri güçleri dalga
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR