Adalet Bakanlığı CTE idare memuru alımı yapacak! Başvuru şartları neler?

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE) sözlü sınav ve mülakat ile 7-9'uncu dereceli kadrolara 50 idare memuru öğrencisi alımı yapacak. Başvuru yapacak adayların en az 70 KPSS puanına sahip olmaları gerekmektedir.

ABONE OL
GİRİŞ 14.06.2024 11:24 GÜNCELLEME 14.06.2024 11:46 MEMUR
Adalet Bakanlığı CTE idare memuru alımı yapacak! Başvuru şartları neler?
Adalet Bakanlığı CTE idare memuru alımı yapacak! Başvuru şartları neler?

Adalet Bakanlığı memur ilanı yayınladı. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE) bünyesine İdare Memuru Öğrencisi Alımı yapılacak. Başvuru şartları ve ilana nasıl başvuru yapılacağı haberin devamında yer almaktadır.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği ile Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Eğitim Merkezleri Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin 29'uncu maddesi hükümleri gereğince adayların aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.

 • Türk Vatandaşı olmak,

 • Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,

 • Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla erkek adaylar için askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş bulunmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfına geçirilmiş olmak, 

 • Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 28.06.2024 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, merkezi sınav (KPSS LİSANS Genel Yetenek- Genel Kültür Sınavı 18.09.2022 tarihinde yapılmıştır.) tarihi itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak (18/09/1987 sonrası doğumlu olanlar), 

 • Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak, (Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sözlü sınav ve mülakat sonucunda başarılı olan adaylar için yaptırılacaktır.)

 • Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel özürlü olmadığını; şaşılık, körlük, topallık, işitme kaybı, çehrede sabit eser, uzuv noksanlığı, kekemelik ve benzeri engeller bulunmadığını; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce bölge hastaneleri olarak belirlenen Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek, (sağlık kurulu raporu sözlü sınav ve mülakat sonucunda başarılı olan adaylardan istenecektir.)

 • 2022 KPSS LİSANS sınavı KPSSP3 puan türünden en az 70 puan almış olmak,

 • En az dört yıllık lisans eğitimi veren fakülte ve yüksekokullardan veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yabancı fakülte veya yüksekokullardan mezun olmak.

SÖZLÜ SINAV VE MÜLAKAT

Sözlü sınav ve mülakata, 2022 KPSS LİSANS sınavına katılıp KPSSP3 puan türünden 70 ve daha yukarı puan alan öğrenci adaylarından en yüksek puandan başlamak üzere Bakanlıkça belirlenen kadro sayısının 5 katı (250) idare memuru öğrenci adayı çağrılacaktır.

Sözlü sınav ve mülakata girecek adayların isimleri, sınav yerleri ile sözlü sınav tarihleri Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden (www.cte.adalet.gov.tr) bilahare ilân edilecektir. Ayrıca adaylar sözlü sınava ilişkin bilgilerini Kariyer Kapısı üzerinden görüntüleyebilecektir.

a) Sözlü sınav;

- İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi 40,

- Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi 20,

- Genel kültür 40,

puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirilecektir. İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi tespit edilirken; genel hukuk, infaz mevzuatı ve ceza infaz kurumu idaresine ilişkin konuların bir veya birkaçından soru sorulacaktır.

b) Mülâkat;

- İlgilinin davranışı ve genel fiziki durumu 50,

- Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği 50, 

puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirilecektir. Öğrenci adayının sözlü sınavda ve mülâkatta başarılı sayılabilmesi için her birinden 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması gerekmektedir. 

BAŞVURU YERİ VE TARİHLERİ

Adaylar, başvurularını 24.06.2024 - 28.06.2024 tarihleri arasında saat 17.30’a kadar e-Devlet üzerinden Adalet Bakanlığı - Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım veya Kariyer Kapısı (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) adresi üzerinden giriş yaparak, e-Devlet üzerinde başvuru tarih aralığında aktif hale gelecek olan iş başvuru ekranını kullanarak yapacaklardır. Şahsen veya posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Adayların başvuru işlemini tamamladıktan sonra “Başvurularım” ekranından başvurularının tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. “Başvurularım” ekranından “Başvuru alındı” ibaresi görülmeyen hiçbir başvuru değerlendirilmeye alınmayacaktır. Bu hususta sorumluluk başvuru yapan adaya aittir. Adaylar başvurularını iptal etmek istediği takdirde, e-Devlet veya Kariyer Kapısı üzerinden başvurularını başvuru süresi içerisinde iptal edebileceklerdir.

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 5
 • Deli dumrul temel 1 ay önce Şikayet Et
  1 yılın üstünde ceza almamış olmak nedir yaa ? 6 ay ceza alan suçlu mu değildir ?
  Cevapla
 • Ziyaretçi 1 ay önce Şikayet Et
  Alır tabi nasıl olsa bedava çalışıyorlar gibi bişey... İlkokul düzeyinde mezuniyete sahip bir UZMAN ÇAVUŞ bile, bir katip, bir infaz koruma memuru hatta bir Hâkim Savcıdan fazla maaş alıyor, kıytırık bir pratisyen DOKTOR, sıradan bir sağlık çalışanı ve hergun ağlayan öğretmenler bile Hakim Savcı kadar maaş alıyor. Ülkedeki adalete bak, Adalet Bakanlığı uyur, MEDYA da bilmez
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  En adaletsiz kurum adalet bakanlığı. Sevsinler sizin mülakatınızı. Vatandaşa tavsiyem belediyede çöpçü olun lakin bu kurumda sakın memur olmayın. Mobing gırla. Adaletsizlik diz boyu. Hakim Savcıların egolarını tatmin ediyoruz. En fazla Yazı İşleri Müdürü olabilirsiniz. Yükselme yok. Yazı İşleri Müdürlüğü dahi bu kurumda bir anlam ifade etmez. Ezilir yani.
  Cevapla
 • Temel 1 ay önce Şikayet Et
  7 sene sözleşmeli memur çalıştırıp kadroya almayan kurum . Sayi kimi kadrolara alıyorlar.memura değer hiç yok. En düşük memur maaşı bu kurumda.
  Cevapla
 • Deli Dumrul 1 ay önce Şikayet Et
  Reisin yerinde olsam, bir tane bile memur vermem. Bir davayı zaten 10 yıldan önce bitiriyorlar. Memur sayısı arttıkça sallama daha çok artar.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR