Lübnan eski başbakanı Hariri: Dün Beyrut'u öldürdüler

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yaşanan patlamanın ardından açıklamalarda bulunan eski Başbakan Hariri, ''Dün Beyrut'u öldürdüler. Beyrut kurban edildi. Bunu anlatacak, ifade edecek bir kelime yok. Bugün yara almayan Beyrutlu yok'' dedi. Bölgede incelemelerde bulunan Hariri, "yurt dışındaki dostlardan" yardım istenmesi gerektiğini dile getirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 05.08.2020 18:40 GÜNCELLEME 05.08.2020 18:44 DÜNYA
Lübnan eski başbakanı Hariri: Dün Beyrut'u öldürdüler
Lübnan eski başbakanı Hariri: Dün Beyrut'u öldürdüler

Lübnan'ın eski Başbakanı Saad Hariri, patlamanın yaşandığı bölgede yaptığı açıklamada, hesap vermeye hazır olduğunu, olayda parmağı bulunan herkesin sorumluluk üstlenmesi ve hesaba çekilmesi gerektiğini belirtti.

 

 

Eski Başbakan Hariri, olaya ilişkin bir soruşturma gerçekleştirilmesi ve bunun için de detay vermeksizin "yurt dışındaki dostlardan" yardım istenmesi gerektiğini dile getirdi.

Olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerinde bulunan Hariri, "Beyrut kurban edildi. Bunu anlatacak, ifade edecek bir kelime yok. Bugün yara almayan Beyrutlu yok" dedi.

 

 

"DÜN BEYRUT'U ÖLDÜRDÜLER"

Saad Hariri, daha sonra olayın yaşandığı bölgeye birkaç kilometre uzaklıktaki babası eski Başbakan Refik Hariri'nin mezarını ziyaret etti.

Hariri babasının mezarı başında, "Dün Beyrut'u öldürdüler. Uluslararası Lübnan Mahkemesi, (Refik Hariri'nin 2005'te uğradığı suikastın soruşturulduğu davada) kararı açıklamayı erteler mi ertelemez mi bilmiyorum" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası Lübnan Mahkemesi geçen ay, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin 2005'te uğradığı suikastın soruşturulduğu davada kararını 7 Ağustos'ta açıklayacağını duyurmuştu.

Beyrut Limanı'nda dün patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm Beyrut'u sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti.

Lübnan Kızılhaçı, patlamada 100 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 bin kişinin ise yaralandığını bildirmişti.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 4 TÜMÜ
 • hasan 3 ay önce Şikayet Et
  sizde bunun sorumlularını öldürün artık icraat yapın
  Cevapla
 • mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  lübnan müslüman bir ülke değil mi anlamadım? kızıl haç nedir ya. gavur mu bunlar.?
  Cevapla
 • .... 3 ay önce Şikayet Et
  Mehmet, senin birseyden haberin yok. Lübnan Suriyeden neden koparıldı sanıyorsun. Hıristiyan Arapların cogunlukta olduğu bir yer orası. Bu nedenle cumhurbaşkanı hıristiyan. Başbakan Müslüman.
  Cevapla
 • Adanalı 3 ay önce Şikayet Et
  Yarı yarıya...
  Cevapla
 • cetin 3 ay önce Şikayet Et
  lubnan in dostu yok , efendisi fransa var
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Hariri efendi sen önce türktelekom üzerinden Türkiye ye attığın kazığın hesabını bi ver istersen,tabi verebilirsen.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR